Ružomberský hlas
  • Piatok 3. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:

Dejiny sú presné a pamätlivé. Kráčajú svojím tempom, a niekedy sa pristavia, zapíšu. Tak (aj v Ružomberku) pred viac ako pol tisícročím. Príroda má tohto roku uponáhľané topánky. Všetko je vpredu najmenej o dva týždne. Preto by sa mohlo niekomu zdať, že aj oslavy Prvého mája, známa pompézna paráda za vlády komunistov, sa opäť a v predstihu vrátila.

Námestiu Andreja Hlinku v nedeľu 14. apríla dominovala žiarivá červená farba. Ale nie sovietskych vlajok, ktoré sme si mali užívať na večné časy, ale riavy krojovaných ľudí celého vekového spektra. Goralský tradičný odev je už taký, pestrý, farebný, u mužov s typickým klobúkom. Rezká hudba sa ozývala z viacerých smerov. Nechýbali ani gajdy, samozrejmé husle ťahali nôty v sprievode živých spevov. Tanec a radosť.

Prúd zástupu Goralov sa tiahol od kláštora jezuitov k farskému chrámu sv. Ondreja. Slávnostnú svätú omšu liturgicky viedol spišský diecézny biskup František Trstenský, so spoluúčasťou ďalších cirkevných predstaviteľov, vrátane emeritného biskupa Andreja Imricha. Prítomní boli aj predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová, primátor mesta Ružomberok Ľubomír Kubáň, primátor mesta Vysoké Tatry Jozef Štefaňák a starostovia mnohých ďalších obcí, spojených s valašskou kultúrou a pôvodom na Slovensku.

„Drahí poslucháči Rádia Lumen, bratia a sestry, všetkých vás srdečne vítam na dnešnej slávnosti. Osobitne chcem však dnes privítať - v srdci Liptova, v Ružomberku, a v tomto starobylom chráme sv. Ondreja – vás, bratov a sestry – Goralov z Kysúc, Oravy, Liptova, Spiša, Zamaguria a ostatných goralských enkláv z územia Slovenska. Dnes slávite takpovediac svoje narodeniny, 550. výročie udelenia valašských privilégií Valachom, kráľom Matejom Korvínom. Stalo sa to práve tu. A to vás privádza k vďačnosti Nebeskému Otcovi, darcovi všetkých darov, ale i k záväzku: udržiavať Goralskú kultúru a dedičstvo predkov. Vzbudzuje to náš obdiv a posilňuje vašu hrdosť a identitu, vytvára priestor na stretnutie i spoluprácu. Tešíme sa z toho, že ste tu dnes medzi nami. Ešte raz, všetci, vitajte. Piekne vitajče!“ Pozdravil zúčastnených Goralov v úvode bohoslužby ružomberský dekan Dušan Pardel.

V Ružomberskom okrese je goralskou obcou Liptovská Lúžna. Založil ju v roku 1670 Štefan Thököly, presídlením goralov z hornej Oravy. Starosta z Liptovskej Lúžnej, Albín Husarčík, v zastúpení všetkých Goralov, pridal svoj úvodný príhovor. V homílii biskup František zdôraznil goralskú identitu a jazyk. Vyjadril aj obdiv ku tvrdej práci. „Poznám vás ako tých, ktorí sa nezľaknú tvrdej roboty, viete sa postarať o rodinu a nepoznáte prekážky ani v cestovaní za prácou.“ Pripomenul, že nad tradíciou, vždy pretrváva viera.

Slávnostnú bohoslužbu ukončili hymnické spevy, Bože, čos‘ ráčil slovenskému ľudu a Goraľu, či ti nie žiaľ. Goralská enkláva sa tiahne Európou od Sliezska cez južné Poľsko a severné Slovensko, cez Zamagurie k Ukrajine s Rumunskom. Má svoje osobité nárečie, kultúru odievania, muziku a tradície. Hlavným mestom Goralov, aj vzhľadom na historické skutočnosti, sa stal Ružomberok.

Galéria

divider

Vyhľadávanie

Piatok 3. máj 2024
0:0:0
Online: