Ružomberský hlas
  • Streda 27. september 2023
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Ján Sokolský, foto lubokuban.sk) - Na jeseň nás čakajú komunálne voľby. Zvolíme si v nich primátora aj poslanecký zbor. Prvých dvoch kandidátov na primátora, ktorí tento úmysel oficiálne oznámili pred časom, sme vám v našich novinách už predstavili. Ďalším v poradí, kto zverejnil svoju kandidatúru na túto pozíciu, je riaditeľ úradu práce a súčasný poslanec za Klačno Ľubomír Kubáň. O tom, že by kandidoval na primátora sa v meste šepkalo už pred štyrmi rokmi. Potvrdzuje to aj vlastným vyjadrením: „Nad tým, že ponúknem Ružomberčanom svoju víziu smerovania a rozvoja mesta, som premýšľal aj pri ostatných komunálnych voľbách. Napokon však vo mne zvíťazilo presvedčenie, že by sme sa nemali ako kandidáti na primátora štiepiť a oslabovať. Kandidoval som teda iba za mestského poslanca.“
Verejnosť ho vníma ako človeka z ľudu, ktorý sa denne pohybuje medzi Ružomberčanmi a pomáha im riešiť ich problémy. „Posledné roky počúvam o úpadku Ružomberka, o tom, ako oproti svojim susedom zaspal, ako sa nedokáže nadýchnuť a rozvíjať. Zároveň cítim, že nastal správny čas zabojovať o budúcnosť Ružomberka v prvej línii, v kresle primátora. Počúvam to od svojich podporovateľov, od ľudí, s ktorými sa stretávam na ulici či v práci,“ naznačil.
Rozhodnutie kandidovať teda podľa neho vzišlo po zrelej úvahe, ktorá vyplynula z podpory od ľudí a potrebe zúročiť skúsenosti na pomoc mestu a jeho obyvateľom. „Myslím, že ľudia ma dostatočne poznajú, vedia, kto som a čo mám za sebou. Nestoja za mnou žiadne vplyvné finančné či politické skupiny, žiadny developer, len množstvo Ružomberčanov, ktorí ma podporujú. Kandidujem preto ako nezávislý, čo mi dáva dostatočný priestor na slobodu v rozhodovaní a v presadzovaní programu pre rozvoj mesta,“ podčiarkol Ľ. Kubáň.
Zároveň zdôraznil, že po rokoch v komunálnej sfére je politický realista. Vie, že na podporu reálnych zmien v meste bude potrebovať podporu zvolených poslancov mestského zastupiteľstva. Preto za ním už teraz stojí 24 ľudí, ktorí budú ako jeho podporovatelia kandidovať v jesenných komunálnych voľbách. „Každého z nich si vážim. Každý kandidát má čo ponúknuť obyvateľom mesta v jednotlivých volebných obvodoch, v ktorých sa budú uchádzať o podporu. Od začiatku som mal zámer, aby som spojil politické skúsenosti s novým pohľadom na rozvoj mesta. Myslím, že v mojom tíme, kde polovicu tvoria starí politickí harcovníci a druhú polovicu nováčikovia, sa to podarilo,“ podotkol.
Zopakoval, že základom je spolupráca, aby sa netrieštili sily. Preto je v Kubáňovom tíme aj Róbert Kolár, ktorý sa bude uchádzať o poslanecké kreslo. „Napriek tomu, že sám uvažoval o kandidatúre za primátora, radšej ako vlastným ambíciám dal prednosť dôležitejšiemu cieľu, a to spoločnej práci pre naše mesto.“
Ďalej predstavil svoj realizačný tím, pretože, ako sám povedal, každá politická kampaň musí mať človeka, ktorý sa stará, aby všetko stopercentne fungovalo. „Mojím šéfom kampane je Marek Zelnický, v komunikácii mi radí Vladimír Miškovčík, technickú časť kampane má na starosti Mário Kučerka. Toto je zároveň odpoveď na otázku, ktorá sa na sociálnych sieťach vďaka istým osobám stala v poslednej dobe takmer legendárnou. Kto teda stojí za Ľubom Kubáňom? Všetci vyššie spomenutí a každý jeden Ružomberčan, ktorý mi dôveruje a podporuje moju víziu rozvoja mesta,“ dodal.
To, že právnik Kubáň, je jedným z horúcich adeptov na zisk primátorského kresla, nie je medzi ružomberskou verejnosťou žiadne tajomstvo. Logicky sa tak natískajú otázky, čo by v prípade zvolenia za šéfa radnice riešil v meste ako prvé a aké sú jeho priority. „Želám si, aby ľudia opäť našli stratenú dôveru v mesto. Preto budem presadzovať otvorenú a transparentnú komunikáciu, aby ľudia pochopili a dokázali podporiť našu víziu smerovania mesta. Svoje plány by som chcel komunikovať verejnosti a rád by som sa nechal inšpirovať dobrými nápadmi. V Ružomberku žije množstvo schopných ľudí, mnohí pôsobia doma i v zahraničí a iste by vedeli pomôcť,“ vyzdvihol.
Má však pripravený aj tím ľudí, skutočných odborníkov vo svojich oblastiach. „Poznám mesto, jeho situáciu, a preto teraz nebudem sľubovať vzdušné zámky ako politici bez reálnych skúsenosti. Chcú realizovať nereálne veci, namiesto toho, aby investovali dosť energie do toho, čo sa reálne dá a musí urobiť. Mám pripravený vlastný, reálny plán pre Ružomberok, ktorý zverejním v najbližších dňoch,“ uzavrel Ľ. Kubáň.
Kto je Ľubomír Kubáň?
„Myslím, že Ružomberčania ma poznajú. V meste žijem a pôsobím od narodenia. V súčasnosti pracujem ako riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Ružomberku. Som vyštudovaný právnik,“ napísal o sebe. V minulosti pôsobil aj na Finančnom úrade v Ružomberku, neskôr 10 rokov podnikal v inžinierskej a právnej sfére. V komunálnej politike sa pohybuje už štvrté volebné obdobie v Ružomberku, prvé volebné obdobie som poslancom vyššieho územného celku v Žiline. Je ženatý, býva na Klačne a má tri deti. Jeho vášňou sú rôzne športy, predovšetkým však futbal.
----------------------
(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.14/2022)

Vyhľadávanie

Streda 27. september 2023
0:0:0
Online: