Ružomberský hlas
  • Pondelok 4. december 2023
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK/LIKAVKA (Michal Domenik, foto rkhlas) - „Keď tadiaľ prejde nákladné auto, je to akoby sme počuli hrom.“ Sťažností na dočasný most v Likavke je neúrekom... Krátky, približne 10-metrový most v Likavke pri domove pre seniorov Nádej na hlavnej ceste I/59 rekonštruujú už približne mesiac. Hoci organizáciu dopravy zvládli cestári na jednotku, hluk po prejazde mostom je tŕňom v oku nielen najbližšiemu okoliu.
„Keď tadiaľ prejde nákladné auto, je to akoby sme počuli silný hrom,“ hromží obyvateľ neďalekého rodinného domu. Aj jeho susedia, ale nielen oni, nemajú pekné slovo na nepochopiteľne hlučný dočasný most, kde je presmerovaná doprava v jednom jazdnom pruhu.
Všetci, ktorých sme sa na túto tému opýtali, uznali oprávnenosť a dôležitosť rekonštrukcie pôvodného mosta, ktorý už bol v havarijnom stave. Nikto z opýtaných nechce zastaviť práce, len, ak sa dá, stlmiť otrasy a hluk z neho.
„Nechápem to. Dnes sú už vo svete bežné moderné technológie, ktoré som na dočasnom moste nenašiel. Napríklad cestná guma, ktorej inštalovaním by sa hluk z veľkej časti eliminoval,“ povedal nám Likavčan Juraj, ktorého identifikačné údaje máme k dispozícii, no celé meno nechcel publikovať. Tvrdí, že pracuje v stavebnej spoločnosti a tieto procesy pozná.
Na základe podnetov v redakcii RH však môžeme (aj podľa osobnej skúsenosti) potvrdiť, že oprávnene sa na hluk po prejazde mostom, najmä v nočných hodinách, sťažujú napríklad aj obyvatelia ďalekého sídliska Baničné, ktoré je od spomínaného mosta vzdušnou čiarou niekoľko kilometrov (!).
„Áno, evidujem viaceré sťažnosti na hluk z dočasného mosta,“ potvrdil nám aj poslanec obecného zastupiteľstva v Likavke Adrián Solár. Podľa jeho slov je rozhodne potrebné s tým niečo urobiť.
Pokojne nemôžu spávať ani dôchodcovia z vedľajšieho CSS Likava. Riaditeľka Katarína Húsenicová nám povedala: „Áno. Seniori sú rušení nielen cez deň, ale aj v noci. Kvôli nadmernému hluku, v súvislosti s prevádzkovaním dočasného mosta, nemôžu mať otvorené okná, keďže hluk z prechádzajúcich áut je rušivý, o pokojnom spánku ani nehovoriac.“
Vhodným riešením by podľa jeho slov bolo napríklad odklonenie časti dopravy, najmä nákladnej, cez iný cestný prechod na Oravu.
Rekonštrukciu mosta, ktorá síce bola ohlásená s dĺžkou trvania rok, ale predpoklad ukončenia prác je podstatne skôr (podľa našich informácií november 2022, pozn. red.), realizuje spoločnosť Swietelsky Slovakia.
Objednávateľom prác je Slovenská správa ciest. Hovorcu Martina Gúziho sme sa opýtali, či o sťažnostiach obyvateľov vedia. „Áno, evidujeme ich a operatívne sme so zhotoviteľom prijali technické opatrenia na zníženie hluku. Uskutočnila sa ratifikácia spojovacích prostriedkov na mostnom provizóriu a osadilo sa dopravné značenia so znížením rýchlosti,“ uviedol nám minulý týždeň.
Podľa neho hlavný vplyv na hlučnosť mostného provizória má prejazd kamiónovej dopravy vyššími než povolenými rýchlosťami na obchádzkovej trase. „Požiadali sme dopravnú políciu o častejšie kontroly. Ďalšími možnými riešeniami je napríklad osadenie stacionárneho radaru alebo úplné vypustenie nákladnej dopravy.“
(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.13/2022)

Vyhľadávanie

Pondelok 4. december 2023
0:0:0
Online: