Ružomberský hlas
  • Piatok 26. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 14. apríl 2023
  • 725

(čítanie+) Deň učiteľov sa na Slovensku slávi 28. marca, čím si pripomíname narodenie pedagóga Jána Amosa Komenského, marec bol zároveň mesiacom knihy – a teda aj čítania. Tieto dve príležitosti nás inšpirovali k stretnutiu sa s mladou pedagogičkou, Ružomberčankou Vladimírou Kamhalovou, absolventkou Gymnázia sv. Andreja v Ružomberku a Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, ktorá sa rozhodla zmeniť žiakom pohľad na čítanie.

Literatúra inak

Vo svojom projekte s názvom Medzi riadkami pod záštitou Komenského inštitútu sa Vladimíra Kamhalová zameriava na čitateľskú gramotnosť a vzťah k čítaniu. Rozhodla sa pracovať so septimánmi z Gymnázia, Trebišovská 12 v Košiciach, kde momentálne pôsobí, pretože práve u nich pociťovala veľký nezáujem o čítanie. „Povinné čítanie v školách určite má svoj priestor, ale ak deti nečítajú, lebo ich to nebaví, povinnou literatúrou si len ťažko nájdu cestu k čítaniu. Ďalším cieľom projektu je zlepšenie výsledkov z úloh zameraných na porozumenie. Tento rok som sa rozhodla vyučovať literatúru inak. Kľúčovou myšlienkou projektu je dať žiakom voľbu. Povinné čítanie ich veľmi limituje. Čítajú knihy a texty, ktorým často nerozumejú. Prívlastok povinné ich od čítania odrádza. Veď koho by aj nie? Keď sa však naučia pracovať s textom, hravo zvládnu aj náročnejšiu povinnú literatúru,“ tvrdí V. Kamhalová.

Čítali v kaviarni

Žiakom teda dala možnosť voľby. Na začiatku školského roka si každý vybral jednu knihu, ktorú musel do konca prvého polroka prečítať: „Naše hodiny vyzerajú tak, že každý má so sebou svoju knižku a zakladač, v ktorom vypracúva čitateľské stratégie. Aby sme čítanie zatraktívnili, čítali sme v triede, von, či dokonca v kaviarni. Na hodinách sme prečítali časť z našich knižiek a vypracovali nejaké čitateľské stratégie, medzi ktoré patrí napríklad 3P (prejdi, povedz, predpovedaj), RAP (read – ask – paraphrase), siluety literárnych postáv, story maps či čítanie medzi riadkami. Zo začiatku čítali po menších častiach, potrebovali moju pomoc pri práci s textom, ale postupne sa zlepšili, a teraz takmer všetko zvládnu sami.“

Čitateľský piknik

Vladimíra Kamhalová počas Vianoc so žiakmi organizovala vianočnú darovačku na Hlavnej ulici v Košiciach: „Septimáni doniesli knižky, ktoré nečítajú a zabalili ich ako vianočný darček. Potom sme sa spoločne vybrali do ulíc a rozdávali ich náhodným okoloidúcim. Knižka sa našla pre každého – dieťa aj dospelého. Momentálne pokračujeme v čítaní už druhej knižky a v našej škole sme pripravili Noc čítania literatúry, ktorou sme oslávili marec – mesiac knihy. Do konca školského roka nás čaká ešte čitateľský piknik či čítanie deťom v škôlke.“ Literatúrou nadšená Ružomberčanka sa zároveň teší zo spätnej väzby od žiakov, pretože vidí, že pre niekoho je to naozaj prvá kniha, ktorú prečítal od začiatku do konca, pre iného nová záľuba či aktivita, bez ktorej si nevie predstaviť deň. „Pani učiteľka, ja som predtým nemala vzťah ku knihám... a ako sme začali robiť tie zakladače a s vami čítať, som si navykla na knižky a veľa som v nich objavila. Veľmi som sa v čítaní našla, a to najmä vďaka vám, a už som nevedela ísť spať bez toho, aby som si niečo neprečítala a veľmi mi to robí radosť momentálne.“ (žiačka VII. OA, Sofia Jelačičová)

Knižné dobrodružstvá

„Ja osobne čítanie milujem, je to asi moja najväčšia vášeň a neuveriteľnú radosť vo mne vyvoláva pozorovanie, ako sa mojim žiakom vzťah k čítaniu pomaly mení k lepšiemu. Spoločne objavujeme nové..............

(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.7/2023 | Symbol "Čítanie +" znamená, že kompletný príspevok je okrem tlačenej verzie RH k dispozícii v PDF verzii len pre predplatiteľov RH)

Vyhľadávanie

Piatok 26. apríl 2024
0:0:0
Online: