Skôr ako otočíme poslednú stránku kalendára na rok 2024 Divadlo RosArt na Podhore 18 v Ružomberku ožije nevšedným divadelným zázrakom. Tvorivý tím divadla prináša originálny komorný kúsok, ktorý potiera hranice medzi javiskom a hľadiskom a otvorene hovorí o téme duševného zdravia.
Divadelným pohladením duše ideálnym nielen vo chvíľach, keď sa do života vkradne smútok, je inscenácia hry uznávaného anglického dramatika a režiséra Duncana Macmillana a úspešného komika, spisovateľa a performera Jonnyho Donahoea s názvom Všetky supiš veci. Cez príbeh mladej ženy, ktorá sa svojsky konfrontuje s komplikovaným osudom svojej rodiny, prináša praktický návod na to, ako nestratiť hlavu v neľahkých životných situáciách a vidieť aj vo veľkej tme záblesk svetla.
„V dramaturgii nášho divadla ide o jedinečný koncept. Nielen jeho scénickým spracovaním, ale predovšetkým ústrednou témou hry, ktorou je vysporadúvanie sa so životnou nepriazňou, traumatickými skúsenosťami a hľadanie životnej rovnováhy. Dobre si uvedomujeme krehkosť psychického zdravia zvlášť v súčasnosti, keď čoraz viac ľudí trápia najrôznejšie straste duše. Až alarmujúco sa zvyšuje počet ľudí, ktorých trápia psychické problémy, a žiaľ veľké percento z nich tvorí mládež. Preto chceme touto inscenáciou osloviť aj mladé publikum. Štatistiky dokazujú, že medziročne stúpa počet tínedžerov, ktorí si siahajú na život. Napríklad v roku 2021 bol nárast počtu samovrážd v tejto vekovej skupine na Slovensku až 72 %. Preto sme sa rozhodli o zásadných, hoci bolestivých, témach nemlčať ani na našej scéne. A hoci ide o ťažkú tému hovoríme o nej odťažito – s humorom. A láskavo,“ uvádza režisérka a dramaturgička Divadla RosArt Marianna Stančoková.
Monodráma Všetky supiš veci prináša originálny divadelný zážitok. Okrem protagonistky sa stáva súčasťou príbehu aj publikum, vďaka čomu je každé predstavenie jedinečné. Protagonistkou je mladá ružomberské herečka Nikola Húsková, ktorej kvality už ocenila nejedna odborná porota. Technickú stránku zabezpečuje Július Stančok, vizuálne a hudobné riešenie je tiež v réžii Marianny Stančokovej.
„Bola to pre mňa obrovská výzva, stáť na javisku prvýkrát sama, ale téma inscenácie, ktorou je duševné zdravie, ma veľmi oslovila. Myslím si, že v súčasnosti sa o nej hovorí dosť, ale práve táto hra sa na komplikovanú tému akou je pokus o samovraždu pozerá inak, z úplne iného uhľa pohľadu. Láskavejšie a bližšie každému z nás. Je to veľmi citlivý text o vzťahu dcéry s mamou, ktorý je aj pre mňa formou sebaterapie. Veľmi som si užila skúšobný proces a o to viac sa teším na premiéru a reprízy, kedy sa ku mne na javisku pripoja aj diváci. Verím, že sebaterapiu prežijú spolu so mnou aj oni,“ hodnotí svoju skúsenosť herečka Divadla RosArt Nikola Húsková.
Uvedenie inscenácie, ktorá vznikla aj s finančnou podporou Mesta Ružomberok, je naplánované na úplný záver roka 2024. Verejná generálka bude 27. decembra o 18:00, premiéra v sobotu 28. decembra o 19:00 a na druhý deň o 18:00 je pripravená prvá repríza. Vzhľadom na to, že javisko a hľadisko sa spoja v jeden celok kapacita miest je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesto čo najskôr na www.divadlo-rosart.sk.
„Chceme byť komunitným divadlom, ktoré reaguje na miestne aktuálne témy. A keďže si myslíme, že divadlo je vhodným médiom pre tlmočenie týchto tém mladým ľuďom, ponúka im možnosť rozvíjať kritické myslenie, ich angažovanosť a to vizuálne atraktívnou, emočne naplnenou a často vtipnou formou, rozhodli sme sa vytvoriť dramaturgickú líniu s názvom „Tínedžer ante portas!“, v ktorej sme uviedli aj inscenáciu #PODPOKRIEVKOU / eko-detektívka a uvádzame aj našu repertoárovú novinku. Aj Všetky supiš veci chceme uvádzať v rámci organizovaných predstavení v dopoludňajších hodinách pre stredoškolákov. Predstavenia sú zároveň východiskom pre následnú diskusiu o témach, ktoré mladých ľudí tešia, trápia a cítia potrebu o nich nemlčať,“ vysvetľuje režisérka Stančoková a dopĺňa: „Tento skúšobný proces bol špecifický, nakoľko sa nám v divadle pokazil kotol na kúrenie. Skúšali sme v podmienkach teplotne blízkym kryokomore, čo si samozrejme odnieslo aj naše zdravie. Kotol už bol taký starý, že ho nebolo možné opraviť, a tak sme boli nútení kotol vymeniť. Išlo o nečakanú položku, ktorá neradostne otriasla našim rozpočtom. Preto by sme aj touto cestou chceli poprosiť dobrodincov o podporu. Vopred veľmi pekne ďakujeme za akúkoľvek formu pomoci. Napríklad aj tým, že prídete na naše predstavenie, vezmete aj svojich blízkych a urobíte si u nás pekný večer. Čakáme vás na Podhore 18,“ ponúka pohľad aj do zákulisia prípravy inscenácie manažérka Divadla RosArt Marianna Stančoková.