Ružomberský hlas
  • Pondelok 27. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 12. apríl 2024
  • 1019

Kultúrny dom Andreja Hlinku prichádza z obnovením tradície, vďaka ktorej pred desaťročiami žilo centrum mesta nielen cez víkend, ale aj počas týždňa. Vráťme sa v čase o približne 50 rokov späť. Známe ružomberské centrum pri Kultúre vtedy doslova žilo tanečnými večermi. Konali sa nielen cez víkend, ale aj cez týždeň. Podľa slov pamätníkov boli natoľko populárne, že často sa tam všetci záujemcovia ani nezmestili.

„Ľudia prichádzali, aby sa zabavili pri živej hudbe na parkete i mimo neho. Či už pri jedle, pive, alebo dobrej partii šachov. Dokonca prichádzali zvedavci aj z iných miest, aby sa v Ružomberku zabavili,“ hovorí Adriana Weidlichová, kreatívna manažérka Kultúrneho domu Andreja Hlinku (KDAH).

Práve ona je iniciátorkou myšlienky obnovenia tanečných večerov v Ružomberku. Familiárne ju nazvala Tančiareň. Prvá bude už 19. apríla v hoteli Kultúra. „Život sa medzičasom veľmi zmenil. Sú však veci, ktoré aj dnes ľudia potrebujú a oceňujú. Radi sa uvoľnia od napätia či únavy, prostredníctvom pohybu, umenia či spoločenského kontaktu,“ vysvetľuje svoj zámer.

Ako pokračuje, práve preto prichádza KDAH s nápadom oživenia tanečných večerov, ktoré všetky spomínané elementy dokážu zjednotiť. „Budú určené pre všetkých, ktorí si chcú zatancovať v príjemnom prostredí reštaurácie, bez ohľadu na to, aká je úroveň ich tanečného umenia.“

Organizátori vychádzali z toho, že v Ružomberku síce nechýbajú klasické tanečné kurzy, ale absentuje možnosť nadobudnuté umenie uplatniť aj inokedy ako v plesovej sezóne. Len tak prísť do reštaurácie s partnermi, priateľmi, porozprávať sa, zatancovať si.

Termín vybrali podľa vlastného prieskumu, ktorý vyšiel jednoznačne – piatok večer. Pochopenie našli aj vo vedení hotela Kultúra, ktorý je ochotný urobiť všetko preto, aby bola reštaurácia počas večerov dobre pripravená. Vymysleli „tanečné menu“ (ktoré bude k dispozícii za príplatok už od 9 eur), rozloženie stolov i parketu, spolupracujú na celkovej koncepcii.

Hudobne bude tanečné večery režírovať diskdžokej Dark. Pokračuje A. Weidlichová: „Nie je to hocijaký DJ. Jeho čaro je v tom, že je zároveň aj bývalým súťažným tanečníkom spoločenských tancov. Keďže nám nejde len o jeden večer, ale aj o ich opakovanie v dvojtýždňových intervaloch, veríme, že je tou správnou voľbou,“ dodala s tým, že do budúcnosti by chceli robiť aj večery so živou hudbou a pestrou zmesou žánrov.

Ak sa prípadní záujemcovia cítia neisto, pomôže lektorka. Oslovili ju najmä preto, aby sa ľudia neobávali, ak daný žáner tancov celkom neovládajú. Skvelá tanečníčka a trénerka Norika Mišatová ponuku KDAH prijala, myšlienkou sa nadchla

„Základné kurzy spoločenských či latino tancov trvajú osem až desať lekcií. Absolventi sa s kurzom rozlúčia na venčekovom plese. Čo však ďalej? Kde si môžu tanečné kroky zopakovať? Práve toto je skvelou príležitosťou na to, aby si mohli so svojím partnerom nielen zatancovať, ale aj stráviť spoločne voľný čas, oddýchnuť si, pobaviť sa, zasmiať, naučiť ďalšie tanečné kroky a spoznať nových ľudí,“ tvrdí lektorka s dodatkom, že Tančiareň rozhodne nie je len pre absolventov. Práve naopak, pre všetkých, pričom vek v tomto prípade nezohráva žiadnu úlohu.

Prvý tanečný večer bude, ako sme už spomenuli, v piatok 19. apríla od 19:00 (do 22:00) v reštaurácii hotela Kultúra. Úvodnou témou bude viedenský valčík a salsa. Témy sa budú postupne meniť. Lístky si môžete kúpiť v predpredaji v Informačnom centre Ružomberok na Bernolákovej, alebo cez internet na stránke kultura.ruzomberok.sk. Kapacita Tančiarne je 20 párov. Cena jednej vstupenky je 15 eur/osoba, pričom v cene je aj úvodný aperitív. V čase uverejnenia tohto príspevku už bola polovica vstupeniek na prvý večer vypredaná. Nasledujúci tanečný večer v Kultúre bude 3. mája.

Vyhľadávanie

Pondelok 27. máj 2024
0:0:0
Online: