Ružomberský hlas
  • Sobota 22. jún 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 11. október 2023
  • 462

KULTÚRA Jedným z najbližších októbrových podujatí Kultúrneho domu Andreja Hlinku bude koncert speváčky a klaviristky arménskeho pôvodu Karin Sarkisjan a huslistu Ľuba Šama s názvom „Piesne srdca“ v synagóge.

Koncert bude v nedeľu 15. októbra o 17:00. „Ku koncertu sa Karin Sarkisjan inšpirovala židovskými piesňami, ktoré ju zaujali svojím charakterom, príbehom a dynamikou. Z tohto dôvodu ich zaranžovala pre spev, klavír a husle, a oslovila huslistu Ľuba Šama, ktorý sa tohto programu tiež zhostil.

Piesne sú o radosti, o smútku, o nádeji a o láske,“ uvádzajú tvorcovia programu. Pôjde o hrejivý a občas aj mrazivý hudobný zážitok. Karin Sarksijan, speváčka, klaviristka a skladateľka predstaví vo svojich autorských aranžmánoch kolekciu židovských piesní zo stredoeurópskeho regiónu. Program obohatí aj raritnými kompozíciami z Arménska, keďže je rodáčka z Jerevanu a v Arménsku vyrastala. Na Slovensko sa presťahovala v roku 1993. „Vášnivo zbiera a originálne aranžuje ľudové piesne pre rôzne nástrojové obsadenia, obzvlášť pre svoj obľúbený klavír. Na slovenskej hudobnej scéne predstavuje unikát kombináciou klavírnej hry a špecifického vokálneho prejavu plného sýtosti a výrazovej farebnosti.“

Ocenili ju legendyJe vyhľadávanou umelkyňou pre iné hudobné zoskupenia. Venuje sa aj scénickej hudbe (napríklad spolupráca so Slovenským národným divadlom a Martinským komorným divadlom). Hosťuje na koncertoch skupín Balkanansambel, Bashavel, Preßburger Klezmer Band (na ktorého CD Tsvantsik Yorn sa predstavila), Shum Davar, Pacora trio a Kaschauer Klezmer Band.

„Karin sa predstavila ako jedna z hviezd veľkých klezmerových festivalov v Ľvove a Petrohrade, kde jej interpretáciu jidiš piesní vysoko ocenili aj také legendy ako Lorin Sklamberg a Michael Alpert. Právom jej teda prináleží miesto medzi top interpretmi world music. Umelkyňa je speváčkou s nádherným hlasom, plným sýtosti a výrazovej farebnosti. Absolvovala vysokú školu umeleckých diel v Jerevane, odbor kompozícia. Prioritne sa venuje spevu, žánrovo sa jej repertoár blíži k world music,“ o umelkyni uvádzajú organizátori.

Medzinárodný projektKarin Sarksijan sa na jar tohto roku podieľala aj na zaujímavej autorsko-speváckej spolupráci so speváčkou a skladateľkou Zuzanou Mikulcovou. Tá nateraz práve touto spoluprácou uzavrela svoj medzinárodný audiovizuálny projekt Fúzia. Išlo o výnimočné multižánrové hudobné spojenia Zuzany s Danom Bártom, Barborou Mochowou, Larou Abou Hamdan, Petrom Lipom, Jakubom Königom a Beatou Hlavenkovou, Graemom Markom Donaldsonom a nakoniec s Karin Sarksijan. Arménka žijúca na Slovensku do skladby Sen napísala hudbu, text a nahrala klavírny part. „Karin mi už skôr písala, že sa jej projekt Fúzie páči, a že ak by sme chceli vyskúšať spojenie s arménskou hudbou, je k dispozícii. Nás to oslovilo, a keďže je Karin vyštudovanou skladateľkou, otočili sme to a chceli sme, aby ona ponúkla skladbu, ktorú by sme mohli spracovať,“ povedala pre denník Pravda o vzniku skladby Sen Zuzana Mikulcová a dodala: „Poslala nám arménsky naspievanú skladbu, s voľným prekladom, a ja som sa snažila do slovenčiny zachytiť tému, ale aj energiu, ktorú som z tej skladby cítila. Táto fúzia je iná ako ostatné. Je veľmi komorná a nahrávali sme ju len my dve, bez dodávania vokálov a postprodukcie, ako to bolo v predchádzajúcich Fúziách.“

Skladbu, ktorú pre projekt vybrali, napísala Karin minulý rok. „Hovorí o rôznych pocitoch a hlavne túžbach, preto som pieseň nazvala Sen. Prelínanie arménčiny a slovenčiny sa mi páči. Nie je zvyčajné spájať tieto jazyky, preto sa mi ten nápad, ale aj Fúzie ako projekt zapáčil. Vytvára niečo ojedinelé. Nezvyčajné,” povedala pre Pravdu o spolupráci Karin.

Farebnosť a zvukové efektyĽubo Šamo, ktorého Karin Sarksijan pre koncert oslovila, je multižánrovým huslistom. Charakterizuje ho farebnosť založená na pestrej kombinácii zvukových efektov. Interpretuje a tvorí prevažne hudbu, ktorá vychádza z jazzových koreňov. „Na jednom pódiu sa ocitol po boku Jozefa „Doda“ Šošoku, Petra Lipu, AMC Tria, niekoľko rokov hral vo formácii Monty Waters & Ľubo Šamo Quintet. V súčasnosti sa realizuje aj vo vlastnej zostave Ľubo Šamo Project, ktorá sa predstavila na našich aj zahraničných jazzových festivaloch.

Po boku Karin Sarkisjan prináša do inak výrazne etnickej hudby aj iné žánrové vplyvy,“ o huslistovi povedali tvorcovia programu Piesne srdca.

Vstupné na 60-minútový koncert je 10 eur. Lístky si môžete v predpredaji kúpiť v Informačnom centre na Bernolákovej ulici. Mediálnym partnerom podujatia sú Ružomberský hlas a Mestská televízia Ružomberok.

Vyhľadávanie

Sobota 22. jún 2024
0:0:0
Online: