Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

Ako informovala naša ružomberská mestská knižnica, Liptovská knižnica Gašpara Fejérpataky-Belopotockého podobne ako ďalšie regionálne knižnice Žilinského kraja, vyhlásila v tomto roku už 16. ročník čitateľskej ankety Kniha roka.

„Autori, vydavatelia, knižnica i široká verejnosť mohli tituly späté s Liptovom vydané v minulom roku nominovať do konca februára.Do balíčka nominovaných kníh sa tak dostalo 21 titulov v kategórii beletria a 12 v kategórii odborná literatúra. Nominované knihy boli počas marca a začiatkom apríla vystavené na úseku beletrie a všetci záujemcovia si ich mohli prelistovať a zahlasovať za ne. V beletrii mali hojné zastúpenie knihy pre deti, ale aj románová tvorba, kniha rozhovorov či básnické zbierky. Medzi odbornými publikáciami dominovali monografie obcí, výtvarného umenia, ale aj regionálnej histórie športu.“

Ako uviedla riaditeľka Mestskej knižnice Ružomberok, Tatiana Babincová, do online hlasovania sa zapojilo 444 hlasujúcich, ktorí odovzdali 287 hlasov v kategórii beletria pre dospelých a pre deti a 357 hlasov v kategórii odborná literatúra pre dospelých a pre deti. Priamo v knižnici hlasujúci odovzdali 77 hlasovacích lístkov a ďalšie prišli poštou a e-mailom. Celkovo hlasovalo 726 ľudí, ktorí odovzdali svojim naj knihám 1049 hlasov.

V kategórii beletrie sa umiestnila na prvom mieste kniha ukrajinských rozprávok pre deti od ružomberského autora Milana Igora Chovana Čarovná loď. Druhé miesto obsadil román Karanténa: Rok v prdeli od mikulášskej autorky Márie Blšákovej. Posledný liptovský kuruc Leopolda Moravčíka sa umiestnil na treťom mieste. Ďalšie tri miesta obsadili sci-fi príbeh Jána Gálika Kriedou alebo mečom, pokračovanie Šaškových príbehov II Miroslava Kasprzyka a kniha pre mládež O2H tohto leta od Zuzany Líškovej.

„V kategórii odbornej literatúry oslovili hlasujúce publikum monografie obcí – Bobrovec, dejiny a súčasnosť s najvyšším počtom hlasov a Život Važca, ktoré sú dielom kolektívov renomovaných autorov – medzi inými Petra Víteka či Petra Laučíka. Tretie miesto získala publikácia Petra Olexáka: Stručná história vzťahov cirkvi a štátu. Na ďalších miestach sa umiestnili publikácie Liptov: dom a život v ňom Ivety Zuskinovej, opäť kolektívne dielo Západné Tatry: veľká kniha o Tatrách Oravy a Liptova a monografia o živote a diele Ladislava Čemického od Veroniky Vaculovej Repovej,“ informovala T. Babincová. Slávnostné vyhodnotenie súťaže bolo 25. apríla. 

Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: