Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Šport
  • 16. marec 2023
  • 918

(ČÍTANIE +) Čerstvá dôchodkyňa (aj keď na to vôbec nevyzerá) Anna z Likavky bola poslednú februárovú sobotu v Koniarni na šlágri basketbalovej extraligy žien medzi domácim MBK Ružomberok a Piešťanskými Čajkami. Asi by musela veľmi dlho loviť v pamäti, kedy predtým zavítala do nášho basketbalového „svätostánku“ na duel MBK. A je otázne, či by tam vôbec nejaký záznam našla.

Áno, patrí medzi sviatočných divákov, ako mnoho ďalších, ktorí v ten deň prišli do haly na súboj úradujúceho majstra s vicemajstrom extraligy. Niet sa čo čudovať, na slovenské pomery veľmi pekná návšteva 650 divákov dávala tušiť dobrý zápas.

A aj parádnu atmosféru, o ktorú sa v Koniarni už tradične stará dobre známy ružomberský fanklub Concordia 1906.

Paradoxne, pre čitateľov, ktorí na tomto stretnutí neboli (ale pochopiteľne pre tých, ktorí duel navštívili osobne), viac ako dianie na palubovke ju zaujal výkon fanklubu na tribúne „sektor juh“, kde Concordia 1906 už dlhšie má svoje domovské sídlo.

Mala chuť ísť medzi nich. „Nepatrím medzi fanúšikov basketbalu, ale počas zápasu som mala sto chutí zdvihnúť sa a ísť medzi fanklub, taký úžasný výkon predviedli,“ hovorí pre RH. Na zápas prišla aj s partiou a ako priznáva, tá ju doslova musela „držať“, aby svoj zámer neuskutočnila. Pokojne mohla. Fanklub by ju zaiste rád privítal, pohostil a naučil základné pravidlá fandenia. „Na palubovke síce Ružomberok prehrával, ale v hľadisku to bolo o niečom úplne inom. Viac ako výsledok si rozhodne budem pamätať skvelý zážitok z tribún a atmosféru, ktorú som rozhodne nečakala,“ uviedla pre RH.

A takýchto divákov, reakcií, bolo podstatne viac. Na atraktívny duel Ružomberka s Piešťanmi meralo cestu mnoho ľudí, ktorí na basketbal bežne nechodia. Určite urobili dobre, pretože o atmosfére sa cez ten víkend hovorilo len v superlatívoch. 

„Veľmi ďakujem všetkým divákom, ktorí prišli. Hlavne však fanklubu Concordia 1906. Hoci sú vždy výborní, dnes sa vypli k excelentnému výkonu, ktorý som dlho nevidel. Ani sme si nezaslúžili od nich takú podporu,“ rozhovoril sa po zápase pre médiá domáci tréner Juraj Suja. To, že fandenie po stretnutí pochváli domáci tréner, je celkom bežné, aj keď to nie je pravidlo. Juraj Suja tiež povedal, že bola to atmosféra „hodná finále extraligy“, a to už sú silné, a určite aj pravdivé slová.

Výnimočné. A tiež raritné

Ale že domáci fanklub pochváli aj hosťujúci tréner, to už je nielen výnimočné, ale doslova raritné. Zoberme si predsa, že domáci fanklub podporuje, celkom logicky, domáci tím. Aj preto nasledujúce slová Petra Jankoviča, trénera Piešťan, vyznievajú pre Ružomberok viac ako lichotivo.

„Chcem sa poďakovať fanklubu Concordia 1906 za skutočne úžasnú atmosféru, o ktorú sa dnes postarali,“ povedal ako prvé v reakcii pre novinárov, kedy mal zhodnotiť stretnutie.

Fanklub „išiel“ celý zápas ako hodinky. Ako dobre pripravený stroj, ktorý je naprogramovaný podať najlepší výkon. Bol početný, primerane hlučný, a hlavne, najmä vďaka nemu mnoho divákov úplne (na istý čas, alebo aj počas celého duelu) „zabudlo“ sledovať dianie na palubovke, a zaujímalo ich, čo sa deje v sektore Concordie 1906.

Väčšie uznanie ani fanklub nemohol dostať.

Zaslúžene.

Palubovka vs. tribúna. Jedno známe slovenské porekadlo hovorí, že pod lampou býva najväčšia tma. Tak to bolo aj v poslednú februárovú sobotu v Koniarni. Hoci na najviac osvetlenom mieste – palubovke – sa odohrával neúspešný, možno trošku temný športový príbeh basketbalového zápasu, akoby práve tam bola najväčšia tma. Naopak, svetlo v podobe parádnej atmosféry, sa podarilo navodiť fanklubu Concordia 1906, ktorej výkon, ako sme spomínali, pochválili nielen „sviatoční“ diváci, ale aj obaja tréneri. Domáci, a taktiež aj hosťujúci.

Slovo má fanklub. Oslovili sme jedného z lídrov ružomberského fanklubu Mateja Mudičku, ktorému azda nik v Concordii 1906 nepovie inak ako Mundi, aby nám priblížil pre bežného čitateľa určite netradičný pohľad zvnútra, ako vyzerá príprava na takýto zápas, a všetko ostatné, čo s tým bezprostredne súvisí.

Ako z pozície jedného z lídrov fanklubu hodnotíte výkon v Koniarni a aké reakcie od členov fanklubu a verejnosti máte?

„Veľmi pozitívne, celkovo našim cieľom nie je len podporiť hráčky či hráčov (na futbale) k lepšiemu výkonu, ale aj priniesť športovému podujatiu pridanú hodnotu v podaní skvelej atmosféry. Myslím si, že presne toto sa nám podarilo a po sobotnom zápase, aj napriek prehre, si ľudia v Koniarni zápas užívali a v konečnom dôsledku zo zápasu neodchádzali frustrovaní. Reakcie členov fanklubu sú toho dôkazom, zápas si užívali, bavili sa fandením, hrdo podporovali svoj klub a svoje mesto. Z verejnosti nám prišlo tiež mnoho pozitívnych reakcii čo fanklub veľmi teší, avšak najviac nás pri srdci zahriala pochvala a vďaka od hráčok či trénerov domáceho, ale aj hosťujúceho tímu, niet sa sa však čomu čudovať, keďže atmosféra ktorú sa nám podarilo v sobotu vytvoriť nám iné slovenské basketbalové palubovky môžu len závidieť.“

Ako vyzerá príprava vedenia fanklubu na takýto zápas - kedy začína, kde a ako o tom informujete verejnosť či členov fanklubu, čo všetko je potrebné urobiť, aby to v konečnom dôsledku vyzeralo tak ako v spomínanú sobotu?

„Na podobné zápasy je nutná premyslená a viacdňová príprava, sprevádzaná hecovaním ľudí, Marketing je pri zápasoch odlišný, pri bežných zápasoch je to pomerne jednoduchá záležitosť na sociálnych sieťach. No pri extra zápasoch, ako bol tento, je nutný iný druh marketingu. Snažíme sa zaplavovať sociálne siete počas celého týždňa pred zápasom, osobne kontaktovať ľudí, o ktorých vieme, že majú záujem o fandenie. Niekedy sme po meste distribuovali pred podobnými zápasmi rôzne letáky, avšak tento systém sa nám v dnešnej dobe nejaví dostatočne efektívny. K prípravám patrí rovnako oprava vlajok, bubna, či príprava choreografií.“

Čo to znamená a ako je podstatné «hecovanie»?

Hecovanie (inak aj motivácia) je veľmi dôležité, pred zápasom je to o vysvetlení ľuďom dôležitosť daného stretnutia, správne ich namotivovať k účasti na stretnutí a hlavne povybavovať potrebné voľno v práci či v škole. Niektorí naši členovia pre takéto zápasy cestujú zo zamestnaní z rôznych kútov Slovenska, či zahraničia (napr. Francúzsko, Švédsko...). Keď sa nám podarí správne zaujať ľudí a dostať ich na tribúny, tam už prichádza zväčša moja robota, a to je naladiť ich na fandenie, na synchronizované kričanie či tlieskanie. Ak je vývoj stretnutia na hracej ploche pre náš tým pozitívny, je to vždy jednoduchšie, avšak, ak sa prehráva, je to komplikovanejšie a s ľuďmi musím pracovať o to intenzívnejšie a motivovať ich k lepšej aktivite v sektore.“

Ak sa chcem stať členom fanklubu, prísť medzi vás, čo mám urobiť? Na koho, kedy a kde a ako sa mám obrátiť?

„Je to jednoduché, stačí prísť do sektoru medzi nás, postaviť sa, zapájať sa do tlieskania, vnímať pokriky ktoré sú jednoduché, ľahko naučiteľné a postupne ich, spolu s nami, opakovať. Nie sme uzavretá partia, naopak, radi privítame každého, kto chce nechať, povedané našou rečou, „srdce a dušu za Ružu“. My v Concordii 1906 chceme spoločnosť spájať. Ak však máte otázky, bez problémov sa na mňa obráťte či už cez prestávky zápasov, po zápase, alebo pokojne aj na sociálnych sieťach.“

Ako vidíte šance MBK Ružomberok v tejto sezóne, a ako ju zatiaľ vnímaš zo svojho pohľadu?

„Úprimne, pred sezónou som bol pri MBK veľmi skeptický, keď som videl extrémne............................

(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.5/2023 | Symbol "Čítanie +" znamená, že kompletný príspevok je okrem tlačenej verzie RH k dispozícii v PDF verzii len pre predplatiteľov RH)

Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: