Ružomberský hlas
  • Pondelok 27. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (md, mim, js, foto rkhlas) - Zabudnite na našu dlhoročnú rubriku Jednou vetou. Spoločne sme jej dali „zbohom“, ale posúvame sa vpred a nahrádzame ju atraktívnejším, dlhším a pre čitateľov RH bohatším formátom. Po novom vás budeme informovať o dianí v regióne podstatne rozsiahlejšou formou v rubrike „Stalo sa. Stane sa?“ – kde sa dozviete všetko dôležité z udalostí – minulých aj budúcich – v okrese Ružomberok. Keďže o niektorých z nich píšeme aj v inej časti RH, odkaz na konkrétnu stranu nájdete na konci danej krátkej správy.
Napriek početnej výhode len remíza
Tretíkrát za sebou. Futbalisti MFK Ružomberok uhrali v Trenčíne uplynulú sobotu bezgólovú remízu napriek tomu, že od 9. minúty hrali v početnej výhode po vylúčení hráča súpera. Pokračujú tak v nevýrazných výkonoch, tretíkrát po sebe len remizovali. Doma v liptovskom derby s Mikulášom 1:1, rovnako o týždeň neskôr pod Čebraťom s Banskou Bystricou. Namiesto deviatich možných získali tak do tabuľky Fortuna ligy len tri body a patrí im štvrtá priečka.
Ľubomír Kubáň prevalcoval konkurenciu
Vo voľbách primátora Ružomberka dominoval, získal 5 199 hlasov. Druhý v poradí Patrik Habo dostal od voličov menej ako tritisíc hlasov. Na treťom mieste skončil Tomáš Klopta, ktorému odovzdalo hlas viac ako 1 700 ľudí. Súčasný viceprimátor Ján Bednárik, nominant KDH, obsadil štvrtú priečku s vyše 700 hlasmi. „S médiami nekomunikujúca“ kandidátka Petronela Ilavská dostala v meste menej ako sto hlasov.
Jurinová jasnou víťazkou v meste aj okrese
Staronová županka Žilinského kraja Erika Jurinová jednoznačne vyhrala vo všetkých dedinách okresu, ako aj v Ružomberku. V dolnom Liptove jej odovzdalo hlas vyše 8 500 ľudí, druhý Igor Choma získal 3 245 a tretí Igor Janckulík 2 452. Na štvrtom mieste v okrese skončil Miroslav Urban, lekár zo Štiavničky, so ziskom 2 424 hlasov. Aj v Ružomberku vyhrala Jurinová s obrovským náskokom, dostala 4 014 hlasov, druhý Choma 1 476, tretí Urban 1 157.
Skvelé basketbalistky, 7 zápasov – 6 víťazstiev
Hráčky MBK Ružomberok nastúpili v stredu 2. novembra v Šamoríne na zápas ďalšieho kola Niké extraligy žien. Proti miestnemu ŠBK v domácom prostredí vyhrali v úvode ročníka 70:65. Pred 150 divákmi tentokrát v Šamoríne triumfovali až o 20 bodov, keď si pripísali pozoruhodné víťazstvo 66:46. Až 26 bodov strelila kapitánka Buknová, 10 pridala Hadačová. Zverenkám Juraja Suju patrí v priebežnej tabuľke extraligy druhé miesto za Piešťanmi. V sobotu 5. novembra nastúpi MBK doma o 18:00 proti UMB Banská Bystrica a 19. novembra čaká Liptáčky šláger súťaže proti Piešťanským Čajkám.
Kubáň vyhral aj krajské poslanecké voľby v dolnom Liptove
Rovnako s veľkým náskokom, ako pri primátorských voľbách v meste. V celom okrese dalo čerstvému primátorovi Ružomberka, nezávislému kandidátovi na poslanca ŽSK, hlas 8 407 ľudí. Druhý skončil Karol Javorka (4 941), tretí Martin Baran (4 643), štvrtý Róbert Kolár (4 427) a piaty Ján Bednárik (3 776). Títo zástupcovia boli zvolení za poslancov samosprávneho kraja za okres Ružomberok.
Starosta aj krajským poslancom
V Bešeňovej bola volebná účasť nad 63%. Jediný kandidát na starostu sa zároveň premiérovo predstaví aj ako krajský poslanec. V obecnom zastupiteľstve sú dvaja zástupcovia KDH, dvaja zo Sme rodina a jeden nezávislý uchádzač. Zaujímavé je, že napriek tomu, že Martin Baran nemal protikandidáta vo voľbách starostu, dostal viac hlasov ako najúspešnejší kandidát na poslanca v obci.
...ťahať spoločne za jeden koniec povrazu
V rozhovore pre RH nový primátor Ľubomír Kubáň predovšetkým poprosil obyvateľov mesta o trpezlivosť, no zároveň predstavil aj svoje prvé kroky v úrade. „Chcem zmeniť organizačnú štruktúru mestského úradu, čo sa však určite nebude dať urobiť za mesiac. Chcem sa stretnúť aj s úspešnými poslancami z iných klubov či jednotlivcami, ponúknuť im spoluprácu. Samozrejme, prioritou bude postupne uskutočňovať môj volebný program v Ružomberku. Nechcem, aby sme sa delili na koalíciu a opozíciu, ale, aby sme konečne ťahali za jeden koniec povrazu.“ (viac na s.4)
Najmenšia obec – najvyššia účasť
Najvyššia volebná účasť vo voľbách bola už opakovane paradoxne v najmenšej obci okresu – Potoku (84,70%). Za poslancov tu kandidovalo 9 ľudí, zvolení mohli byť piati. Obec bude viesť doterajšia starostka Katarína Machová, ktorá kandidovala za SMER – SD. Všetci piati zvolení poslanci kandidovali ako nezávislí.
Vysoká účasť v Černovej a Hrboltovej, najnižšia na Satelitoch. Najvyššiu volebnú účasť vo voľbe primátora mesta Ružomberok 29. októbra zaznamenali spomedzi volebných obvodov v Černovej, kde prišlo až 66,63% voličov, podobne v Hrboltovej (66,24%). Naopak, najmenej obyvateľov mesta meralo cestu do volebných miestností na Satelitoch, kde zaznamenali účasť len 38,52%.
Najviac hlasov pre Burgana
Najvyšší počet hlasov spomedzi kandidátov na poslancov do mestského zastupiteľstva zaznamenal v komunálnych voľbách Juraj Burgan na Rovni (765). Nasledujú Róbert Kolár (Roveň, 745), Michal Lazár (Klačno, 735) a Vladimír Klimek (Baničné, 638). Tesne sa do zastupiteľstva prekvapujúco nedostal Pavel Šípoš v Baničnom, ktorému chýbali štyri hlasy, avšak Markéte Gašajovej na Klačne dokonca len tri.
Ďurovčíkov muzikál
Kultúrny dom Andreja Hlinku pozýva vo štvrtok 24. 11. o 19:00 na muzikál Čajočky. Ide o návrat bláznivej sexy muzikálovej komédie na hity Petra Nagyho a v réžii Jána Ďurovčíka v úplne novom obsadení. Ján Ďurovčík je spolu s Petrom Pavlacom aj spoluautorom scenára a libreta. Muzikál je postavený na pesničkách Petra Nagya, ktoré prearanžoval Ľuboš Dolný. V muzikáli ich zaznie celkom desať, medzi nimi Marcel z malého mesta, v muzikáli po úprave ako Kika z malého mesta, Taxis, Waikiki raga, Mercedes, Vraky áut, Krásny zadok, So mnou nikdy nezostárneš, Chráň svoje bláznovstvá, Bahama conga a Balet. Hlavnými postavami je sedem mladých dievčat, sedem „čajočiek“. Zaujímavosťou je, že v ňom účinkujú iba „baby“, ktoré to ťahajú spolu, ale vedia sa aj pohádať, či zaranžovať malé intrigy. Vstupné na muzikál je od 29 eur.
Lyžiarske kurzy pre školy
Stredisko Malinô Brdo ponúka na zimnú sezónu 2022/23 lyžiarske kurzy za 9 eur (cena denného skipasu). Cena je platná pre základné, stredné a aj vysoké školy počas celej lyžiarskej sezóny. Na každých 15 žiakov má dozor inštruktorský skipas grátis (max. 2 osoby). Sobota a nedeľa bude spoplatnená doplatkom k skipassu 5 eur na osobu/deň. Počet dní obmedzený nebude. Lyžiarsky kurz je potrebné rezervovať si minimálne 7 dní vopred.

Vyhľadávanie

Pondelok 27. máj 2024
0:0:0
Online: