Ružomberský hlas
  • Pondelok 27. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:

BRATISLAVA/RUŽOMBEROK (Michaela Milá, vizualizácia MO SR) - V pondelok tohto týždňa uplynul rok od požiaru chirurgického pavilónu Ústrednej vojenskej nemocnice SNP Ružomberok - FN, ktorý zapríčinil skrat v elektroinštalácii. Pri požiari, ktorý vypukol v podkroví pavilónu, vtedy zasahovalo približne 30 profesionálnych aj dobrovoľných hasičov. Niekoľko desiatok pacientov muselo byť z pavilónu evakuovaných. Časť budovy, ktorú poškodil oheň, využívali ako ubytovacie kapacity a kancelárske priestory pre zdravotnícky personál. Centrálne operačné sály požiar nezasiahol. Z technických príčin neboli po vzniku požiaru niekoľko dní v prevádzke niektoré ambulancie a pracoviská - ambulancia ortopédie a úrazovej chirurgie, ambulancia chirurgie, ANGIO-CT pracovisko, ambulancie neurochirurgie, CT pracovisko, RTG pracovisko, mamografia, ambulancia urológie, sonografia a pracovisko rehabilitácie.
„Prác bolo kopec, keďže požiar zasiahol viaceré oddelenia a klinky. Rozhodli sme sa nielen odstrániť škody po požiari, ale zmodernizovať celý pavilón tak, aby slúžil všetkým pacientom,“ vyjadril sa rok po udalosti minister obrany SR Jaroslav Naď s tým, že komplexná rekonštrukcia si vyžiada finančné prostriedky vo výške približne 20 mil. eur: „A aj preto sme veľmi vďační, že sa nám podarilo tento projekt finančne pokryť z viacerých zdrojov. Nemocnica sa v týchto dňoch stala úspešným uchádzačom o nenávratný finančný príspevok za EÚ, pričom jedným z ďalších zdrojov sú napríklad aj sponzorské dary od viacerých súkromných spoločností.
Medzi prvými, ktoré sa rozhodli našu nemocnicu podporiť, bola americká spoločnosť Lockheed Martin, ďalej ECO – INVESTMENT, a. s. vrátane ich dcérskej spoločnosti Mondi SCP v Ružomberku, a tiež Aliter Technologies, a. s. a LYNX – s.r.o. Košice.“
Minister tiež informoval, že v týchto dňoch bolo po mesiacoch plánovania a fyzickej práce s odstraňovaním následkov po požiari ukončené výberové konanie na zhotoviteľa stavby a so samotnými prácami by sa malo začať už o pár týždňov. Rekonštrukcia by mala byť ukončená koncom roka 2023.

Vyhľadávanie

Pondelok 27. máj 2024
0:0:0
Online: