Ružomberský hlas
  • Štvrtok 22. február 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Katarína Šarafínová, foto OOCR Region Liptov) - 29. júna začala v Ružomberku prevádzka historického vláčika Korýtko s cyklovozňom. Jazdiť bude vo všetky prázdninové víkendy až do 1. septembra 2019, z hlavnej stanice v Ružomberku po Zápalkáreň - v blízkosti výpadovky z mesta na Donovaly. Projekt Korýtko vlakom bicyklom mal minulý rok veľký úspech. Preto v novej sezóne pribúdajú vylepšenia aj tematické podujatia, ktoré poukážu na význam železničky v minulosti aj okolitú Revúcku dolinu.
V Liptove opäť ožíva kus histórie, ktorá sa nezmazateľne zapísala do života Ružomberka, bývalých kúpeľov v Korytnici a Revúckej doliny, kde tento dopravný skvost pred 111-timi rokmi povozil svojich prvých pasažierov. Korytnická železnica bola obľúbená od jej vzniku až po ukončenie jej prevádzky v roku 1974. Už v závere jej existencie sa z nej postupne stávala skôr turistická atrakcia a ňou chce byť aj teraz, aj keď nateraz sa využíva už len torzo z trasy, ktorou vláčik jazdil v minulom storočí.
„Legendárna a v minulosti veľmi obľúbená železnica nám ožila minulý rok po rokoch nečinnosti. Bohužiaľ, celá trať z Ružomberka sa nám nezachovala. S partnermi sme vzkriesili aspoň trojkilometrový úsek trate, ktorý je peknou atrakciou pre dovolenkárov a prázdninujúcich. V minulom roku sme previezli vláčikom takmer 5 600 platiacich návštevníkov a predstavili sme im aj túto krásnu časť liptovského regiónu. Toto leto bude historický vláčik premávať opäť a voziť na štart obľúbenej CykloKorytničky cyklistov aj turistov každý prázdninový víkend,“ povedal Miroslav Klíma, jeden z aktivistov, vďaka ktorým vláčik Korýtko ožil.
Cena za prevoz vláčikom je symbolická. Dospelí zaplatia jedno euro, deti, dôchodcovia a ZŤP cestujú za polovicu a deti do 3 rokov jazdia bezplatne. Navyše s Liptov Region Card majú aj dospelí len polovičné vstupné. Preprava kočíkov a bicyklov je zadarmo. „Novinkou pre túto sezónu bude u nás tiež zväčšený park na Zápalkárni a cyklotrasa s novým asfaltom od Zápalkárne po mestskú časť Biely Potok, kde vznikol, aj vďaka podpore mesta. priestor pre korčuliarov či kolobežky,“ povedala Gabriela Demčáková z ružomberskej radnice.
Historický vláčik (motorák - typ 811) pozostáva z motorového vozňa s kapacitou 48 miest na sedenie a nákladného vozňa, ktorý je prispôsobený na prepravu bicyklov. „Korýtko - vlakom bicyklom je krásnym spojením histórie so súčasnosťou a ukážkou skvelej spolupráce miestnych, pre vec zapálených ľudí a mesta Ružomberok spolu s našou Oblastnou organizáciou cestovného ruchu Region Liptov. V záujme zatraktívnenia projektu sme pripravili počas prázdnin na každú sobotu tematické podujatia, ktoré upozornia na význam železničky a tiež na prírodné a kultúrne danosti okolia Revúckej doliny. Čaká nás napríklad deň papierenského priemyslu, modelársky deň, piknik s Korýtkom, pivná sobota a iné,“ povedala riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.
Projekt Korýtko – vlakom a bicyklom spolu s mestom Ružomberok a aktivistami realizuje Oblastná organizácia cestovného ruchu REGION LIPTOV a použije naň prostriedky aj z dotácie Ministerstva dopravy a výstavby SR vo výške 11 500,- eur.
(autorka príspevku je manažérkou pre komunikáciu a PR - REGION LIPTOV - Oblastná organizácia cestovného ruchu a Klaster LIPTOV - združenie cestovného ruchu)

Vyhľadávanie

Štvrtok 22. február 2024
0:0:0
Online: