Ružomberský hlas
  • Utorok 9. jún 2026
  • 0:0:0
  • Online:

Gymnázium Ružomberok navštívila predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová. 30. apríla privítalo štátne gymnázium na Moyzesovej vzácnu návštevu. Erika Jurinová, županka Žilinského kraja, absolvovala pracovné stretnutie s vedením školy, a aktívne sa zúčastnila aj na vzdelávacej diskusii so študentmi.

Riaditeľka školy Iveta Kmeťová predstavila vyhodnotenie, dosiahnuté úspechy a celkový prínos projektu Digi Hub, ktorý sa v gymnáziu realizoval tri a pol roka. Žilinský samosprávny kraj sa na ňom podieľal finančnou spoluúčasťou.

Následne si predsedníčka ŽSK prezrela priestory školy, modernizované triedy a nové IT vybavenie. Vyskúšala si aj interaktívne dotykové displeje, ktorými je v súčasnosti vybavená každá trieda. Vyzdvihla rozsah zmien a konštatovala, že škola urobila výrazný posun.

„Ako si to pamätám, skoro skanzen, ste zmenili na moderne vybavenú školu, hodnú tohto storočia,“ uviedla E. Jurinová riaditeľke gymnázia. Následne sa zúčastnila na prednáške Ako funguje samosprávny kraj pre študentov tretieho a štvrtého ročníka školy.

„Študenti kládli otázky priamo aj anonymne, čo považujem za odvážne gesto. A naozaj sa pýtali na všeličo, od súkromných vecí až po otázky, spojené s funkciou predsedníčky ŽSK. Napísané otázky zodpovedala E. Jurinová všetky, nevyberala si len príjemné témy.

Županka priblížila kompetencie kraja, jeho zodpovednosť a povinnosti, rozdiely medzi pôsobnosťou samosprávy a štátu. Potom nasledovala spomínaná otvorená diskusia. „Návšteva tak mala nielen informačný, ale aj vzdelávací charakter. Okrem prezentácie konkrétnych výsledkov projektu poskytla študentom aj cenný pohľad na fungovanie regionálnej samosprávy a podporila ich záujem o verejné dianie,“ doplnila riaditeľka gymnázia.

Chcela by som pochváliť našich študentov, uviedla pre RH I. Kmeťová. A aj to zdôvodnila: „Slová uznania dostali od predsedníčky a aj hovorkyne ŽSK (ktorá sprevádzala predsedníčku), že aké logické a fundované otázky kládli počas besedy. Bolo vidieť, že kriticky rozmýšľajú a dokážu sa pýtať na úrovni aj menej obľúbené otázky.“

Gymnázium v Ružomberku bolo založené v roku 1729 grófom Jánom Jakubom Lőwenburgom. Na začiatku bolo latinskou školou s dvomi stupňami. V roku 1889 sa gymnázium presťahovalo do novej 8-triednej budovy na Hlinkovom námestí (v súčasnosti Fakulta zdravotníctva KU vedľa jezuitského kostola, pozn. red.).

V roku 1942 bola daná do užívania nová budova gymnázia na Moyzesovej ulici. Je dielom pražského architekta Adolfa Benša, jej architektonické riešenie sa dostalo aj do učebníc tohto odboru.

Vyhľadávanie

Utorok 9. jún 2026
0:0:0
Online: