Takmer apokalypsu zažili obyvatelia Valaskej Dubovej 11. júla. Voda po silnej prietrži mračien vytopila množstvo domov a spôsobila aj problémy v doprave na ceste I/59. Búrka s krupobitím poškodila viaceré nehnuteľnosti, zničila turistický chodník z Dubovej na Strednú Poľanu a prejavila sa aj skokovým zdvihom hladiny Likavského potoka v Likavke.
Približne hodinu a pol trvajúci lejak poškodil aj cesty v Dubovej, niekde podmyl podložie, inde odniesol aj celé pásy asfaltu. „Takúto udalosť nepamätajú ani starší obyvatelia, pritom sa traduje, že obci na kopci sa pri takýchto živloch nemôže nič stať a vidíte stalo sa. Bolo to šťastie v nešťastí, na rovine by boli následky zrejme výrazne horšie. Ľuďom vytopilo pivnice, garáže, nánosy bahna, štrku upchali priepusty a rigoly a vodný živel vyvalil aj strom či zničil ploty. Najviac zasiahnutá bol časť obce pod kopcom pri potoku Likavka. Na turistickom chodníku na Choč sú aj meter a pol hlboké výmole, je len ťažko priechodný,“ referoval nám starosta V. Dubovej Igor Tulinský.
Pri prácach na odstraňovaní následkov pohromy sa obec zomkla, ľudia si navzájom nezištne pomáhali. Nasadení boli štátni aj obecní dobrovoľní hasiči. Po dvoch dňoch od udalosti sme obec osobne navštívili a človek by na prvý pohľad nepovedal, čo živel napáchal, tak bola dedina uprataná. V obci bol bleskovou povodňou z okolitých svahov odhadom zasiahnutý každý druhý dom, ale napríklad aj tunajšia škola. „Ešte sumarizujeme škody, budeme sa snažiť o získanie nejakých kompenzácií od štátu. Nateraz si pomáhame, ako vieme, sú tu bagre, ktoré prečisťujú priepusty, odstraňujeme nánosy, vysúšame priestory nehnuteľností, pustíme sa aspoň do provizórnych opráv miestnych komunikácií. Musíme však pripraviť aj nejaké bezpečnostné opatrenia proti povodniam do budúcnosti, aj keď dúfam, že takáto situácia obec nepostihne ďalších sto rokov,“ dodal starosta.
Niečo podobné zastihlo v rovnaký deň aj dedinu na východnom okraji Choča – Lúčky. „Povodne v určitom rozsahu zaznamenávame v obci tak raz za desať rokov. Tohtoročná povodeň však bola výnimočná tým, že vznikla zo zrážok, ktoré spadli v masíve Choča a nie priamo v obci. Voda z kopca sa tak rozliala do priľahlých dedín,“ povedal nám starosta Lúčok Branislav Hrbček. Obzvlášť efektné divadlo vytvorila povodeň na Lúčanskom vodopáde. Burácajúca voda z neho sa potom cez bočné ramená valila do dediny, zatopila pivnice, zaniesla nánosmi cesty a poškodila asfalt. Dielo skazy dovŕšila voda aj v doline smerom na Vrchvartu, kde strhla brehy pri ceste.
Dedinu v prvých chvíľach ratovali hasiči z Ružomberka, pomocnú ruku promptne podali aj dobrovoľní hasiči z Lúčok a z Kalamien. Len na asfalte starosta odhadol škodu na 12 tisíc eur, sumarizovať budú, podobne ako v Dubovej, ešte aj v najbližších dňoch. V obci v čase našej uzávierky naplno zaberali mechanizmy, ktoré odstraňovali následky povodne. Priamo v dedine od vodopádu nadol boli nasadení súkromníci, od vodopádu nahor do doliny naplaveniny likvidovali stroje a tatrovky „Povodia Váhu“.