Ružomberský hlas
  • Sobota 22. jún 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 31. január 2024
  • 697

Detskú rozprávkovú operu Kocúr v čižmách uvedie Kultúrny dom Andreja Hlinku v ružomberskej premiére 29. februára. Predstavenie v podaní Štátnej opery v Banskej Bystrici v režisérskom prevedení Dany Dinkovej sa uskutoční vo Veľkej dvorane.

Keď francúzsky rozprávkar Charles Perrault na sklonku 17. storočia napísal dnes už legendárne dielo Kocúr v čižmách, netušil, akého obrovského ohlasu sa tento výnimočný počin dočká aj dlhé desaťročia a storočia po jeho smrti. Určite nemal najmenšiu šancu tušiť, že prvý raz si jeho zhudobnenú verziu rozprávky budú môcť pozrieť diváci v Ružomberku po viac ako 300 rokoch. Stane sa tak posledný februárový deň tohto roka vo Veľkej dvorane KDAH.

Podobne bol na tom španielsky skladateľ a hudobný kritik Xavier Montsalvatge, ktorý v roku 1948 dal svetoznámej rozprávke hudobnú podobu. Rovnako netušil, že po 76 rokoch bude aj jeho stopa znieť vo veľkej sále ružomberskej dvorany. Bolo by neférové nespomenúť aj výrazný slovenský rukopis toho, čo diváci, či už tí najmenší, alebo ich rodičia, uvidia 29. februára v Ružomberku. Finálnu podobu s viacerými doplnkami totiž pridala Štátna opera v Banskej Bystrici, ktorej premiéra detskej rozprávkovej opery Kocúr v čižmách bola už v roku 2015 s obrovským ohlasom a ováciami.

Režisérkou Kocúra v čižmách, ktorého verziu vo forme detskej rozprávkovej opery uvedie Kultúrny dom Andreja Hlinku v Ružomberku, je Dana Dinková. Už aj tak výnimočné dielo urobila ešte výnimočnejším napríklad tým, že do deja zasadila postavu rozprávačky. Dejom bude totiž divákov sprevádzať stará mačacia pestúnka Matilda. Viac rozprávkových postáv, ktoré majú oživiť príbeh, baletné pasáže, ale aj interaktívne zapojenie detských divákov. Tým sa opera neodohráva len na javisku, ale aj v hľadisku. Ide o ďalšie doplnky, ktoré režisérka pridala do tohto predstavenia.

Jednoduchý jazyk, príjemná melodickosť hudby a nekomplikovaný dej sú ďalšími atribútmi, ktoré Kocúr v čižmách v prevedení štátnej opery ponúkne divákom v našej dvorane. Protagonisti si uvedomujú, že detský divák je iný ako dospelý, treba ho niečím zaujať, pracovať s ním, aby nestratil pozornosť, a zároveň rozumel tomu, čo sa pred ním odohráva. Dĺžka predstavenia nie je príliš dlhá, zmestí sa do hodiny a pol. Dôvod je jednoduchý, nestratiť detského diváka, neustále mu ponúkať nové a nové zážitky na javisku, pričom sa kladie veľký dôraz aj na kostýmy a vizuálnu stránku príbehu a scény.

Vyhľadávanie

Sobota 22. jún 2024
0:0:0
Online: