Ružomberský hlas
  • Sobota 22. jún 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 25. január 2024
  • 626

(kino Kultúra) Čierna komédia, bizarná dráma i poetika prírody... Severské krajiny sú pre mnohých fascinujúcim svetom. A tento svet môžete už onedlho sprostredkovane zažiť v Kine Kultúra, ktoré si pre divákov pripravilo prehliadku súčasných severských filmov pod názvom Scandi.

 „V termíne 28. až 31. januára vám tradičná filmová prehliadka predstaví pestrý výber piatich severských klenotov, ktoré pobavia, zahrejú srdce a vtiahnu vás do neskutočných príbehov,“ pozývajú pracovníci ružomberského kina. Podľa tvorcov festivalu ide o ďalší nabitý ročník plný skutočne skvelých filmov: „Čaká vás žánrovo i tematicky veľmi pestrý výber.“

V Ružomberku si v rámci festivalu Scandi budete môcť pozrieť najskôr film Bastard – v nedeľu 28. januára o 19:15. Je to strhujúca dráma zasadená do polovice 18. storočia, ktorá rozpráva príbeh o dobývaní dánskych vresovísk, o nespútanej prírode, veľkých snoch a veľkých obetiach. Je to príbeh o Ludvigovi Kahlenovi, ktorý si plní svoj celoživotný sen o tom, aby mu vyprahnutá a divoká krajina priniesla bohatstvo a úctu. Na druhý deň – v pondelok 29. januára o 17:00 na diváka čaká Estónsko – Islandská čierna komédia Na ceste s mamou. V tejto snímke chce muž splniť želanie svojej umierajúcej matky a pochovať ju v jej dome. Aj keď je sprevádzanie blízkeho zosnulého väčšinou smutná záležitosť, v tomto filme to neplatí. Súcitne chápavý prístup režiséra (Hilmar Oddsson) a láska hercov k svojim postavám sú také výnimočné, že sa podľa organizátorov festivalu film stane pre mnohých divákov nepochybne osviežujúcim filmovým zážitkom. Po tomto filme – takisto v pondelok (19:30) si budete môcť pozrieť napínavú drámu o matke, ktorá vytrvalo hľadá spravodlivosť. Pôjde o dánsky film Birthday girl, v ktorom slobodná matka pozve svoju dcéru na plavbu do Karibiku, aby tam spolu oslávili jej osemnáste narodeniny. Dovolenka sa však zmení na nočnú moru. Tento psychologický triler dánskeho režiséra Michaela Noera s rôznymi dejovými zvratmi je strhujúci od začiatku do konca.

V posledný januárový deň (streda 31. 1. o 17:30) vás takisto čakajú v rámci festivalu Scandi dva filmy. Prvým budú Piesne zeme nórskej režisérky Margreth Olin, ktorá sprevádza divákov po nórskej krajine hôr, ľadovcov a fjordov pod vedením svojho 84-ročného otca Jørgena. V dokumentárnom a poetickom filme ponúka tiež možnosť uniknúť pred zhonom modernej doby a zažiť neuveriteľnú hĺbku prírody. Na existenciálnej ceste s vlastnými starnúcimi rodičmi sa ukazuje vzájomná láska a vernosť sú svedectvom toho, ako sa príroda dokáže odrážať v ľudskej duši a naopak.

V stredu o 19:16 si zas budete môcť pozrieť švédsku bizarnú drámu Raz to bude všetko tvoje. Film je o mladej žene, ktorej rodina sa po návrate domov začne rozpadávať kvôli ostrému sporu o dedičstvo medzi jej dospelými súrodencami. Ide o druhý celovečerný film Andreasa Öhmana. Spája v ňom svojrázne osobnosti s úprimným škandinávskym sentimentom. 

Viac o programe Scandi, kina Kultúra aj možnosti zakúpenia lístkov sa dozviete TU.

Vyhľadávanie

Sobota 22. jún 2024
0:0:0
Online: