Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Aktuality
  • 22. december 2023
  • 2375

Trhy u susedov, v Liptovskom Mikuláši, začali 18. decembra a končia vo štvrtok 21. decembra. Nadviazali na tradičný Mikulášsky jarmok, ktorý trval síce len tri dni, no u Mikulášanov býva spravidla obľúbenejší ako vianočné trhy. Ružomberok má Vianočné trhy v centre mesta (pri hoteli Kultúra) už od 5. decembra, každý deň až do 23. 12., pričom denne je návštevníkom ponúkaný aj pestrý kultúrny program.

Mikulášsky jarmok sa rozprestieral po celom centre mesta a v porovnaní s vianočnými trhmi tak ponúkal omnoho viac predajných stánkov, remeselnú uličku s prezentáciou remeselníkov ale aj kultúrny program. Na námestí vystúpili napr. Galaxis Žbirka revival, Tomáš Bezdeda s kapelou, Iron Maiden revival ale aj v rámci Liptova veľmi populárny Ploštín Punk, ktorí dokážu vždy naplniť celé námestie. Mikulášsky jarmok netrval dlho, no ponúkol veľmi kvalitný zážitok.

Vianočné trhy v Mikuláši sa tradične každý rok nachádzajú na Námestí osloboditeľov. Predajné stánky lemujú námestie. A ako je to v porovnaní s vianočnými trhmi v Ružomberku? Tie ružomberské trvajú podstatne dlhšie, od 5. do 23. decembra a tak si atmosféru Ružomberských Vianoc môžete užiť ešte aj deň pred Vianocami. Kultúrny program je samozrejmosťou každý deň počas ich trvania, zatiaľ čo v Mikuláši bol program súčasťou len Mikulášskeho jarmoku. Na vianočných trhoch v Mikuláši bolo menej predajných stánkov ako v Ružomberku, no v ponuke mali o čosi viac ručne vyrábaného sortimentu. Na trhoch v Ružomberku je podľa mňa veľký výber rôzneho jedla a nápojov, no uvítala by som viac remeselníkov. Napr. taký vianočný punč ponúka veľké množstvo stánkov, no niekedy je menej viac. Veľký výber toho istého produktu môže byť v istom zmysle kontraproduktívny.

Ktoré trhy sa viac oplatí navštíviť? Ide o to, čo hľadáte. Kultúrny program bol kvalitný v oboch mestách. V Ružomberku nás ešte čakajú nejaké predstavenia a koncerty na námestí, no v Mikuláši v rámci trhov pre tento rok odzvonilo. Veľa remeselníkov v Ružomberku nenájdete, no za to si môžete ešte užiť pestrý výber domáceho jedla a trhových klasík. Povrchným pohľadom sa dá tvrdiť, že vianočné trhy v Mikuláši sú tie chudobnejšie. Trvali kratšie a ponúkali menej stánkov. Na druhú stranu, ponúkali v istom ohľade zaujímavejší sortiment a keď sa na situáciu pozrieme širšou optikou, je tu ten spomínaný Mikulášsky jarmok a ten bol obrovskou konkurenciou.

(autorka je študentkou žurnalistiky)

Galéria

divider

Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: