Ružomberský hlas
  • Streda 21. február 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 6. december 2023
  • 471

Cyklus Hudba u Fullu bude pokračovať ďalším zo série koncertov vo štvrtok 7.12. o 17:00 h v Organovej sieni Fakulty zdravotníctva na Námestí Andreja Hlinku 60. Účinkovať bude slovensko-srbské dámske duo Zuzana Zamborská (klavír) a Ana Vyparinová Krsmanović (akordeón).

V ich novom programe nazvanom Gombíky a klávesy na Balkáne a pod Tatrami zaznejú diela srbských skladateľov Ivana Brkljačića, Ljubomira Milanovića a Marka Tajčevića, ruskej skladateľky Tatjany Sergejevy, z Kosova pochádzajúceho Bashkima Shehua a v premiére skladba s názvom Na tenkom ľade slovenského skladateľa Petra Machajdíka.

Komorné duo Zuzana Zamborská a Ana Vyparinová Krsmanović pôsobí niekoľko rokov na slovenskej scéne a venuje sa originálnej literatúre písanej pre klavír a akordeón. Na Slovensku i v zahraničí premiérovo dvojica hudobníčok uviedla kompozície mnohých slovenských skladateľov, ako aj diela autorov z Veľkej Británie, Srbska, Slovinska a Česka.

Ana Vyparinová Krsmanovič pochádza z Belehradu. Štúdium hry na akordeón absolvovala na VŠMU v Bratislave v triede ružomberského rodáka prof. Borisa Lenka. V tomto období začala spolupracovať s viacerými interpretmi v rámci komornej hry (flauta, hoboj, klavír, spev a i.), s ktorými premiérovo uviedla niekoľko diel slovenských skladateľov (J.Kmiťová, B.Milaković, M.Piaček a i.). V roku 2005 nahrala sólovú skladbu Ľubice Čekovskej “Fragments and Elegies”. Už niekoľko rokov sa venuje komornej hre v spolupráci s klaviristkou Zuzanou Zamborskou a vystupuje tiež s Radošinským naivným divadlom v predstavení Mužské oddelenie.

Zuzana Zamborská študovala na Konzervatóriu v Bratislave a v roku 2001 ukončila štúdium na VŠMU v Bratislave pod vedením profesorky Idy Černeckej, u ktorej absolvovala i doktorandské štúdium. Získala viaceré ocenenia na rozličných klavírnych súťažiach. Absolvovala početné koncertné vystúpenia v zahraničí (Poľsko, Nemecko, Rakúsko, Japonsko, Česká republika a Švajčiarsko). Bohatú koncertnú činnosť vyvíjala i na Slovensku, a to aj v spolupráci so svojím otcom, Stanislavom Zamborským, s využitím repertoáru štvorručnej literatúry.

Koncert z verejných zdrojov podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín. Projekt Hudba u Fullu 2023 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Koncert sa realizuje aj vďaka grantom, poskytnutým SOZA a Hudobným fondom. V spolupráci s Katedrou hudby Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Viac informácií o podujatí a projekte Hudba u Fullu nájdete na stránke občianskeho združenia Simach Art https://simachart.weebly.com/bude.html. Mediálnym partnerom projektu je Ružomberský hlas.

Vyhľadávanie

Streda 21. február 2024
0:0:0
Online: