Ružomberský hlas
  • Štvrtok 18. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Šport
  • 3. november 2023
  • 720

Vlani sa veľmi usilovne Ružomberčan Matúš Vlčko hotoval na svoj vysnívaný Chicago Marathon, s platinovou značkou, ktorý je piatym zo šiestich podujatí World Marathon Majors. Do Ameriky aj vycestoval, lenže 42 195 m dal len za 2:49:05 hod, čo bol čas na míle vzdialený za jeho vtedajším osobným rekordom. „V príprave ma zradilo pravé lýtko, 27 dní som preto stál. Takáto tréningová výluka sa už nedala zlikvidovať,“ vrátil sa späť 32–ročný Vlčko.

Kým pred rokom sa členovi Občianskeho združenia Moji ľudia Černová smelé plány rozplynuli, po nedávnom 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach už mal parádny dôvod na oslavu. Vo východoslovenskej metropole dobehol na 26. mieste a ako pätnásty zo Slovákov, s krásnym časom 2:35:59 hod., čím výrazne stlačil svoje doterajšie maximum 2:38:18 hod., ešte z 28. októbra 2018 z Frankfurtu nad Mohanom. „Štrnásť týždňová drina sa vyplatila,“ vyhlásil Vlčko. „Na základe tréningových ukazovateľov som veril, že reálne je tempo 3:40 min. na kilometer. Napokon to bolo len o sekundu horšie. Určite super. Na čo som mal, to sa podarilo predať. Hoci priebeh pretekov mi vôbec neprial. Deväťdesiat percent trate išlo o sólo beh, bez pomoci nejakej skupinky. S blížiacim sa cieľom, asi od 36. km už nohy začali byť ťažšie, takže bolo to veľmi náročné. V posledných dvoch kilometroch mi ohromnú silu dodávali tisícky ľudí, ktorí tlieskali, povzbudzovali,“ vravel po svojom štvrtom maratóne v kariére a premiérovom košickom náš vytrvalec, ktorý si v tomto roku vylepšil osobné rekordy aj na kratších vzdialenostiach.

Zo svojho top výkonu sa na podujatí, ktoré v jednotlivých súťažiach a kategóriách prilákalo cez 17 tisíc štartujúcich, tešil aj ďalší člen OZ Moji ľudia Černová Martin Hatala. Ten celkove v mužskej konkurencii skončil päťdesiaty a jedenásty v spoločnosti od 40 do 49 rokov za 2:45:13 hod. Bol to jeho šiesty maratónsky štart, z toho piaty na košickej trase. Hoci Hatala v budúcom roku dovŕši päťdesiatku, opäť potvrdil, že je ako dobré archívne víno, čím starší, tým lepší. Svoj rekord spred dvoch rokov vylepšil o poldruha minúty. „Všetko dobre dopadlo, napriek prepálenému začiatku. Asi hodinu som šliapal rýchlejšie, než som mal naordinované. Netajím, v závere mi už odchádzali sily. Najviac ma teší dosiahnutý čas,“ uviedol 49–ročný Černovčan.

Naši dvaja bežci už skôr uzatvorili zaujímavú stávku. V prípade, že by Vlčko nedal kolegovi viac než tri minúty, musel by sa na zjazdovkách spustiť z Chopku. To sa však nestalo. Takže na rade je Hatala, ktorý si tľapol, že ak prehrá, vycestuje s Matúšom na niektorý veľký maratón vo svete.

Vyhľadávanie

Štvrtok 18. apríl 2024
0:0:0
Online: