Ružomberský hlas
  • Utorok 16. júl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

Zdalo by sa, že leto nám tento rok praje a nechce sa mu veľmi odísť. Stačí však nakuknúť do kalendára, a aj ten najväčší optimista pochopí, že letu definitívne odzvonilo. Nič nám preto nebráni hodnotiť a zrekapitulovať si, čo sa Miestnej akčnej skupine (MAS) Dolný Liptov toto leto podarilo stihnúť.

Podobne ako mnohé inštitúcie v regióne, aj MAS ponúka obyvateľom dolného Liptova priestor pre zábavu, trávenie spoločného času, ale aj predstavenie svojej práce. Už 9. rok prispieva k budovaniu komunity a napredovaniu nášho regiónu organizáciou podujatí, ktoré tu majú svoju tradíciu.

Obľúbené premietanieMAS Dolný Liptov pripravuje každoročne sériu premietaní nielen v meste Ružomberok, ale snaží sa pokryť celý región dolného Liptova a zavítať najmä do obcí. Tento rok bol skutočne záujem o premietanie veľmi veľký a prakticky od júna do septembra sa premietalo nepretržite každý víkend. Akcia v obciach bola pod názvom Dolnoliptovské Kinobranie. Premietalo sa v 10 dedinách počas letných víkendov. Výber filmov bol pestrý a obce si mali možnosť vybrať podľa svojho gusta. Najčastejšie sa hrali české komédie, aj filmy pre deti - a tak ste na premietaniach mohli vidieť filmy ako Špunti na vode, Srdce na dlani, Invalid či Polnoc v Paríži.

Na podujatie sa využili verejné priestranstvá a v prípade nepriaznivého počasia miestni starostovia promptne poskytli alternatívu v podobe priestorov kultúrnych domov. Pod záštitou MAS Dolný Liptov sa cez leto premietalo aj v Ružomberku v rámci podujatia Ružomberské letné kino - na sídliskách, ako aj v centre mesta. Tradične najväčšiu účasť MAS Dolný Liptov zaznamenala na sídlisku v Baničnom, kde sa premietala česká komédia Chata na predaj. V meste Ružomberok pripravila MAS Dolný Liptov celkovo 6 premietaní pre verejnosť - na Mariánskom námestí, na sídliskách Roveň, Klačno, Baničné, v areáli ZŠ v Černovej, a tiež na ulici Ž. Silbigera.

Zábava pre detiPopri plánovaní letných akcií mysleli v MAS Dolný Liptov aj na rodiny s deťmi. Akcia „Po stopách ovečky Valašky“ sa tradične konala v Čutkovskej doline a pritiahla rodiny z regiónu, ako aj návštevníkov doliny. Športovo-zábavné podujatie pripravila MAS tradične na ľudovú nôtu a s pastierskymi motívmi, ktoré využila najmä na jednotlivých stanoviskách. Deti si tak vyskúšali hrabanie sena, nasledovanie zvuku zvončeka so zaviazanými očami či lov zlého vlka. Za absolvovanie všetkých stanovísk na deti čakal zvýhodnený vstup do zábavného areálu Obrovo, a tiež občerstvenie a darčeky od MAS Dolný Liptov. Tento rok prišlo približne 200 ľudí.

Guláš pre členov MAS Dolný LiptovPriestor pre spoločné stretnutie dala tento rok MAS Dolný Liptov aj svojim členom. Druhýkrát sa konal spoločný Guláš členov MAS Dolný Liptov. Vďaka tomu sa stretlo jednak vedenie obcí, ale aj podnikatelia a aktívni obyvatelia nášho územia. V priestoroch altánku v obci Komjatná (časť Studničná) sa tak v polovici augusta spoločne navaril guláš a pripravili športové aktivity s cieľom rozvíjať a utužovať vzťahy, na ktorých ako región môžeme spoločne stavať. Pozvanie prijalo takmer 40 z 59 členov MAS Dolný Liptov. O kulinársky zážitok sa postaral bývalý pán starosta obce Liptovská Štiavnica Dušan Lauko.

Budovanie aktívnej komunity a vzťahov v našom regióne patrí k hlavným cieľom činnosti Miestnej akčnej skupiny Dolný Liptov, práve vďaka členom MAS a nášmu spoločnému záujmu o dianie v regióne sa tento cieľ úspešne darí plniť.

Dali o sebe vedieť aj vonSúčasťou letných aktivít v MAS Dolný Liptov je prezentovanie činnosti MAS a to nielen na miestnych podujatiach akým je Ružomberský jarmok, ktorého sa MAS pravidelne zúčastňuje. Na výstave Agrokomplex 2023 v Nitre priblížila dolnoliptovská MAS spoločne s ďalšími Miestnymi akčnými skupinami z celého Slovenska svoju prácu návštevníkom. Pozvali značky, ktoré sú nositeľmi certifikovaného regionálneho označenia Produkt Liptova a tak mohli návštevníci ochutnať syry z Farmy Východná, sypané bylinné čaje Biotatry, liptovské nealkoholické pivo Nilio, aj medovníky Medona.

Všetky produkty, ktoré nesú značku Produkt Liptova prešli veľmi prísnym procesom schvaľovania, ich certifikáciu zastrešuje Oblastná organizácia cestovného ruchu (OOCR) Region Liptov a partnermi tohto projektu sú práve MAS Dolný Liptov a MAS Horný Liptov. Na to, že sa výrobkami so značkou Produkt Liptova môžeme prezentovať za hranicami Liptova môžeme byť - ako obyvatelia nášho regiónu - právom hrdí. Návštevníci Agrokomplexu dostali v stánku MAS Dolný Liptov tiež informácie o úspešne zrealizovaných projektoch, ktoré u nás vznikli.

Učia sa od lepšíchPriestor na čerpanie novej inšpirácie a sledovanie príkladov dobrej praxe našla MAS Dolný Liptov na akcii Leaderfest 2023 v susedných Čechách. Leaderfest je priestor pre prezentáciu miestnych akčných skupín z Čiech. Tento formát práce v regióne tam jednak funguje dlhšiu dobu a jednak sa do neho vkladá viac prostriedkov ako na Slovensku, preto sú výsledky v českých regiónoch skutočne inšpiratívne, motivujúce a každý rok sa je z čoho poučiť.

Podujatie ponúklo spektrum prednášok, workshopov, ale aj exkurzií za zrealizovanými projektmi. Dolnoliptovská MAS v rámci Leaderfestu navštívila farmu Wenet v regióne Broumovsko, kde rozbehli miestni farmári chov pštrosov a lám. Leaderfest je tiež priestorom pre tvorbu spoluprác a nadväzovanie nových kontaktov. MAS Dolný Liptov už v minulosti pripravila rôzne spolupráce s partnerskými združeniami z Čiech, aj z Poľska.

MAS Dolný Liptov pripravuje svoje letné akcie s cieľom rozvíjať náš región a vzťahy v ňom. Prostriedky na organizáciu získava jednak zo zdrojov Európskej únie, ale aj členských poplatkov.

Zuzana Gvizdová

Galéria

divider

Vyhľadávanie

Utorok 16. júl 2024
0:0:0
Online: