Ružomberský hlas
  • Sobota 22. jún 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Aktuality
  • 2. november 2023
  • 8020

(čítanie+) Už aj štátne úrady priznali, že v Ružomberku a blízkom okolí sa pohybuje približne desať medveďov. Hnedú šelmu videli aj v lokalitách, kde by ste toto zviera nečakali. Alebo, áno? „Viezol som zákazníka na Satelity. Bolo to pred polnocou. Zastali sme na Hanulovej, kde mal vystupovať. Zrazu som si všimol, že niekto je pri aute. Bol to medveď,“ povedal redakcii RH vodič taxislužby Taxi Európa o zážitku z minulého týždňa.

Okamžite volal mestskú políciu, počas telefonátu však nielenže medveď odišiel preč, ale prišla aj hliadka, ktorá zároveň kontaktovala Zásahový tím pre medveďa hnedého. Nebolo to v ostatnom čase prvý raz, kedy medveďa spozorovali v zástavbe rodinných domov pod cintorínom. Na Satelitoch vyberal odpadkové koše aj 21. októbra večer, rovnako na Hanulovej.

Len niekoľko domov od tohto miesta býva aj riaditeľ Mestských lesov Ružomberok Milan Šlávka. Preto sme sa ho opýtali, či to neberie osobne, keďže jeho dlhodobo prezentovaný názor na reguláciu medveďov je verejnosti známy. „(smiech). Nie, jedine, ak čítajú Ružomberský hlas, alebo regionálne médiá,“ uviedol pre RH a pokračoval: „Do celoštátnych, v Bratislave vychádzajúcich médií sa hlas volajúci po rozumnej regulácii medvedej populácie ťažko dostáva, príp. je spájaný s politickým zneužitím tohto problému. Keď sa na Satelitoch pred niekoľkými rokmi moja mama po odtiahnutí závesu pozerala cez okno zoči–voči medveďovi pred domom, bola to pomerne ojedinelá vec. Dnes sa to už stáva v okrajových častiach mesta bežnou záležitosťou. Dúfam, že jedinou radou od ŠOP a ochranárskych „odborníkov“ nebude to, že si máme opevniť domy, záhrady, kontajnery, máme prestať chodiť do lesa a máme zbierať ovocie pred dozretím, ale už konečne prevládne zdravý rozum.“

Černová, Záhradkárska osada Solo, Baničné, Cesta na Vlkolínec, Do dielca, Satelity, Vlkolínec, Malinô Brdo, Biely Potok, Hrabovo, hlavný mestský cintorín, sporadicky dokonca aj Plavisko (!) či Klačno.

To je zoznam len niektorých lokalít, kde v uplynulom čase Ružomberčania spozorovali pohyb medveďa. Podľa riaditeľa mestských lesov nejde o úradmi avizovaných 10 jedincov, ale oveľa viac. „V meste a širšom okolí sa pohybuje viac ako 30 medveďov. Azda nik neočakával, že .....................

(celý článok uverejňujeme v RH21/2023)

(celý príspevok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.21/2023 | (čítanie+) znamená, že plnú verziu článku majú k dispozícii len predplatitelia RH, alebo je dostupná len v papierovom vydaní RH)

Vyhľadávanie

Sobota 22. jún 2024
0:0:0
Online: