Ružomberský hlas
  • Pondelok 27. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 27. september 2023
  • 590

Pestrá paleta činnosti Galérie Rozeta v Ružomberku (Plavisko 7) bola počas leta zvýraznená tvorivými dielňami s jedinou dominantnou témou – papier. A to v rôznych formách.

Ako médium nás sprevádza každodenne vo všetkých možných podobách, hovorí Andrea Dobošová z Galérie Rozeta. „Papier ako surovinu možno poňať kreatívne vo všetkých jeho výrobných fázach, vrátane odpadu. Ako materiál, napriek svojej bežnosti a ľahkej dostupnosti ponúka svojimi vlastnosťami nekonečné možnosti objavovania. Jeho krehkosť, hrubosť, gramáž, farba, nasiakavosť, tvrdosť, pevnosť, ohýbateľnosť, priesvitnosť vedie k individuálnym autorským objavom a využitiu v 2D ploche, priestore či objekte.“

Podľa jej slov, príležitostí rozvíjania jemno-motorických zručností so schopnosťou koncentrácie aj terapie výrazne ubúda. Pre tému papiera sa v galérii rozhodli aj vďaka silnej a dlhodobej tradícii papierenského priemyslu v našom meste. V minulosti sa tu konali sympóziá papiera, stále aktívne je papierenské školstvo a umelecké zázemie.

Séria tvorivých stretnutí, ktoré boli pre všetky vekové kategórie, bola v od začiatku mája do 7. júna, dvakrát týždenne. V utorok popoludní a stredu doobeda v priestoroch Galérie Rozeta na Plavisku 7 v Ružomberku. „Dvanásť tvorivých príležitostí sme organizovali v šiestich tematických oblastiach – výtvarné intervencie v papieri - vŕtaním, vysekávaním, rezaním, trhaním, strihaním a ich kombináciou; papier v priestore; koláž, krkváž, muchláž; ručný papier, výroba, odvodnenie, splstenie, lisovanie a sušenie; experimenty na papieri a papierová Syntéza,“ uviedla A. Dobošová.

Dodala tiež, že za celkovou koncepciou s odborným vedením 6 tvorivých dielní stojí okrem nej aj akademická maliarka Marta Bošelová, ako aj Mira Podmanická a Štefan Halaj. Priemerná účasť bola 10-15 ľudí, pričom išlo aj o žiakov základných škôl a ZUŠ, ako aj ich pedagógov. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, materiál poskytla spoločnosť Mondi SCP Ružomberok.

„Galéria v júli a auguste ponúkla aj voľné pokračovanie v podobe 5 letných papierových utorkov od 4. júla do 15. augusta. Zaznamenali rovnaký úspech. Väčšinu účastníkov tvorili prázdninujúce deti z letných táborov (od 5 rokov), rodiny s deťmi aj dospelí. Vstupné boli dve eurá za osobu. Tí, ktorí prišli, si mohli svoje umelecké diela zobrať so sebou domov,“ uzavrela tému A. Dobošová.

Galéria

divider

Vyhľadávanie

Pondelok 27. máj 2024
0:0:0
Online: