Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Aktuality
  • 11. september 2023
  • 444

TLAČOVÁ SPRÁVA RADNICE Dolnoliptáci vypravia medzinárodný pelotón 67. ročník cyklistických pretekov Okolo Slovenska do tretej etapy, končiť bude po viac ako 170-kilometroch v Martine. Už len niekoľko dní zostáva do štartu 67. ročníka jediného slovenského etapového podujatia z kalendára UCI. Tohtoročné preteky Okolo Slovenska prevedú od 13. do 17. septembra cyklistov od východu až po západ našej krajiny. Začínajú v Košiciach a Ružomberok privíta medzinárodný pelotón v tretí deň pretekov, v piatok 15. septembra dopoludnia.

„Športovým fanúšikom netreba toto podujatie bližšie predstavovať. Slovenské „Tour de France“ priťahuje veľké počty ľudí a atmosféru podobnú ako na „tour“ si pochvaľujú všetky hviezdy, ktoré tu štartovali. Tento rok budú preteky písať už svoju 67. edíciu a ich zastávkou bude i naše mesto, z čoho sa veľmi teším. Verím, že si túto neopakovateľnú atmosféru spolu s nami domácimi užijú i všetci návštevníci mesta,“ podotkol primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

Ružomberok vyprevadí cyklistov do tretej z piatich etáp na 821,4 kilometrovej trati aktuálneho ročníka Okolo Slovenska, s finišom v Martine. Na prvý pohľad etapa „čo by kameňom dohodil“ však nebude vôbec jednoduchá. 171,6 kilometrov cez Lúčky, Dolný Kubín, Oravský Podzámok, Oravskú Lesnú, Zázrivú, Sklabiňu, Martin, Beliansky Kopec, Dolný Kalník s vyvrcholením v Martine na ulici M. R. Štefánika ponúkne porciu troch rýchlostných a štyroch horských prémií.

S hviezdami svetovej cyklistiky sa Ružomberčania i návštevníci mesta môžu stretnúť vo piatok 15. septembra. Štart je naplánovaný na 10.00 hod. od mestského úradu. Táto časť centra mesta však „bude žiť“ podujatím už od 8.00 hod. prípravami na etapu, predstavovaním a podpisovaním pretekárov. Súčasťou bude aj kultúrny program, ktorý pripravilo mesto v spolupráci s partnermi. A pozornosti fanúšikov určite neujde ani reklamná kolóna, ktorá darčekmi poteší na štarte, v cieli i pozdĺž celej trate 67. ročníka pretekov.

Od ružomberského mestského úradu sa medzinárodný pelotón vydá postupne cez Námestie Andreja Hlinku smerom na Ulice Sladkého, Š. N. Hýroša, K. Salvu, Dončovu smerom na Dolný Kubín. A odtiaľ už spomínanými miestami trate tretej etapy.

„Preteky tvoria najmä fanúšikovia. Atmosféru na trati, pripomínajúcu Tour de France, si pochvaľovali všetky hviezdy pelotónu niekoľkých posledných ročníkov Okolo Slovenska. Veríme, že sa ju organizátorom aj vďaka našim fanúšikom podarí vytvoriť i tentokrát,“ dodal primátor Ľubomír Kubáň.

Na slovenských cestách počas tohoročných pretekov Okolo Slovenska predstaví hviezdna plejáda jazdcov. Vo vydaní ich 67. edície dostanú fanúšikovia cyklistiky na Slovensku opäť skvelú šancu vidieť zblízka ľudí, ktorí zdvíhajú víťazné vavríny na najvýznamnejších podujatiach sveta.

V tomto ročníku sa predstaví štrnásť slovenských pretekárov. Sedem pretekárov bude mať Dukla Banská Bystrica, v druhom našom kontinentálnom celku RRK Group Pierre Baguette Benzinol uvidíme popri štyroch českých pretekároch troch Slovákov. Ďalší štyria budú mať svoje miesto vo svojich zahraničných celkoch. MARTIN SVRČEK v tíme Soudal Quick-Step, aktuálny majster Slovenska MATÚŠ ŠTOČEK v českom celku ATT Investments, TOMÁŠ SIVOK v talianskom Friuli – ASD a MARTIN JURÍK v slovinskom Adria Mobil.

Svoju účasť z kategórie WT tímov potvrdila štvorica v zložení – Soudal Quick Step, Astana-Qazachstan, Jumbo Visma a Groupama FDJ. Tento počet dopĺňa šesť profesionálnych kontinentálnych tímov – Green Project Bardiani CSF Faizané, Eolo Kometa, Equipo Kern Pharma, Caja Rural-Seguros RGA, Corratec a Human Powereed Health.

Štartovku uzavrie desiatka kontinentálnych celkov, vrátane dvoch slovenských. Okrem Dukly Banská Bystrica a RRK Group Pierre Baguette Benzinol sa predstavia aj Adria Mobil, HRE Mazowsze Serce Polski, Friuli ASD, Elkov Kasper, VolkerWessels, Hrinkow, ATT Investments a Epronex Bike Hungary. Okrem dvadsiatky tímov uvidíme i holandskú reprezentáciu, ktorá sľubuje účasť viacerých výborných dráharov.

(Vladimír Miškovčík, hovorca mesta Ružomberok)

Galéria

divider

Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: