Ružomberský hlas
  • Sobota 22. jún 2024
  • 0:0:0
  • Online:

(čítanie+) Prečo na 99%, a nie na sto? Nuž, lebo medveď. Jeden nikdy nevie, všetko sa môže stať a dnes sa už nedá garantovať naozaj nič. Takže, preto. Inak však platí, že v nasledujúcich riadkoch nájdete tri tipy pre vás na prázdninové turistické výlety (pokojne aj s deťmi), kde by ste medveďa skutočne nemali mať šancu stretnúť. A o to predsa ide.

Úvod k téme

Populácia homo sapiens (človeka rozumného) na Zemi každým dňom stúpa. K termínu uzávierky tohto čísla Ružomberského hlasu nás je na planéte 8,043 miliardy. Na Slovensku 5,45 milióna ľudí. Medveďov zatiaľ toľko nie je. Sú však zákonom prísne chránené, čo je síce pre laika nepochopiteľné, keďže táto šelma je už roky u nás evidentne a niekoľkonásobne premnožená, ale ak tomu nerozumiete, na ministerstve životného prostredia vám radi a veľmi ochotne vysvetlia, prečo sa práve na toto zviera vzťahuje špeciálna, zákonná ochrana.

Úradníci z bratislavských kancelárií, ktorí možno medveďa videli len na obrázkoch či v prírodopisných dokumentoch, vám budú hodiny a hodiny prednášať o význame ochrany medveďa hnedého a nemožnosti jeho regulácie. Prípadne, ak by ste z nejakých príčin na ministerstve nepochodili, obráťte sa na množstvo ochranárskych združení, mimovládnych a „neziskových“ organizácií, ktoré sa vám s radosťou budú venovať. Vlastne, ani nemusíte chodiť z envirorezortu ďaleko. Zlé jazyky hovoria, že množstvo zamestnancov ministerstva, či ich kamošov a rodinných príslušníkov, či dokonca oni sami, sú priamo prepojení na takéto potrebné a hodnotné spolky.

Ranná kávička

Treba brať realitu takú, aká je. Medvede sa tlačia k nám, ľuďom, ministerstvo nekoná, doteraz nepožiadalo o výnimku na ich odstrel, však prečo by aj, keď doteraz ani jeden jedinec tohto vzácneho a zákonom chráneného druhu neprišiel do Bratislavy... Keď sa však (čoskoro?) zjaví v našom hlavnom meste, ideálne pred sídlom envirorezortu, potom sa možno začne konať. Potom sa možno niekto spamätá, keď sa obleje rannou kávičkou pri pohľade (z okna) na medvede. Dovtedy však my, obyčajní ľudia, musíme a chceme žiť. A cez prázdniny aj občas vyraziť na turistiku, možno aj s deťmi. Aby sme využili teplé slnečné dni a pokochali sa krásami, ktoré nám Boh či príroda pripravili, a medvede ešte nenašli...

A teraz k veci

Takže. Exkluzívne vám prinášame tri tipy na turistickú prechádzku/vychádzku/výstupy a nástupy v Ružomberku, kde vám na spomínaných 99% zaručujeme, že medveďa nestretnete.  Ale, pozor. To ešte neznamená, že nemáte byť opatrní a obozretní. Aj preto si na každý prípadný nami avizovaný a odporúčaný výlet zoberte: sprej na medveďa, zvonček (nemusí byť taký veľký, aký visí krave z krku), vidly (nový účinný nástroj z Turčianskych Teplíc).

Určite si neberte sviečky. Iba ak elektrické. Ostatné totiž... Ale, čo budeme ďalej plytvať priestorom, hororové príbehy s medveďmi na cintorínoch predsa poznáte.

1.. MOSTOVÁ/PODHORA

Nenáročná trasa. Netreba horolezeckú výstroj, pohybovať sa môžete voľne. Cestu začnete pri legendárnom a Ružomberčanom dobre známom „vajci“. Vyberiete sa smerom k hlavnej ceste, po pravej strane. Obdivovať môžete nádherné scenérie výkladov obchodov, pri takmer dokončenej „zakliatej stavbe“ sa otočíte a pokračujete pravou stranou ulice. Po príchode k „vajcu“ zabočíte doľava na Podhoru. V trase idete podobnou cestou, pravou stranou až k bývalému Savoyu, otočíte sa, a späť budete obdivovať opačnú stranu výkladov. Pri bývalom/možnom/budúcom/plánovanom/pokašlanom Auparku sa pristavíte, a môžete sa kochať pohľadom na rozmanitosť náletových drevín. Túru ukončíte znovu pri „vajci“.

2.. DŽUNGĽA V CENTRE

Pripravte sa na drsný zážitok! Zoberte si dobré obutie, pre istotu aj mikinu a tepláky (ak vás náhle prekvapí zmena počasia). Horolezeckú výstroj nechávame na zváženie. Areál bývalého skokanského mostíka má jednu výhodu – blízkosť polície. Ak by bol problém, zakričte „pomóc“ a v kombinácii s vytočením núdzovej linky 112 máte istotu, že bude o vás postarané. Trasu začíname pred Liptovským múzeom. Prejdeme po 2 priechodoch pre chodcov ku Školským schodom, po ktorých vystúpime k polícii. Pokračujeme doprava, a vnárame sa do mestskej upravenej džungle, prezeráme si areál bývalého mostíka, chodíme popod mohutné listnaté stromy, užívame si tôňu a tieň v horúcich dňoch a nemyslíme na medvede. Variácii úsekov túry je nespočetné množstvo, dá sa kombinovať donekonečna.

3.. NÁMESTIE SLOBODY

Umelecké reliéfy Slobody, ktoré vytvorili deti z umeleckej školy. Zeleň, pamätník padlým, obdoba „Hyde parku“ ako symbolu demokracie a slobody. Park s pomníkom a upravenou zeleňou. Aj toto všetko uvidíte pri „turistike“ na Námestí slobody v centre mesta. Môžete sa dookola prechádzať po schodoch, ktoré lemujú tento romantický priestor. Hore a dole, a znovu hore a dole. Môžete obdivovať výtvory nadaných detí, ako oni vidia symboly slobody. A to všetko v tôni mohutných stromov a občasnej zelene. A to hlavné – nikde ani stopy po medveďoch! Namiesto toho viacero (ošumelých) lavičiek ešte z 90. rokov, ale aj dlhé roky nefunkčná „žľabová fontána s voľným prepadom a osvetlením“ – ktoré tiež, už od nepamäti nefunguje. Napriek tomu ide o pohodovú letnú túru na malom priestore s množstvom možností...

Záver

Ak ste pri čítaní tohto príspevku sem-tam, občas, často, alebo medzi riadkami postrehli iróniu, miestami až paródiu, máte správny odhad. Keď už musíme uverejniť, aj keď formou glosy, tri tipy na turistiku, kde nestretnete medveďa – a všetky sú prakticky v centre mesta, niečo tu nehrá, niečo nie je v poriadku. Áno, mohli sme vám ponúknuť nádherné zákutia Kalvárie, Hrabova, Gejdáku, Jánovej doliny, Čutkova, Čebraťa, Mníchu, Černovských chotárov, Malinného Brda, Ostrého, Borovinska...  Ale, nielenže by sme sa nepodpísali pod garanciu „nestretnutia s medveďom“, ale doslova by sme vás poslali do jamy levovej. Pardon, medvedej...

 A tak, kým sa kompetentní nespamätajú, a nepožiadajú Brusel o výnimku pri regulácii počtu medveďa hnedého, alebo.......

(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.14/2023 | Symbol "Čítanie +" znamená, že kompletný príspevok je okrem tlačenej verzie RH k dispozícii v PDF verzii len pre predplatiteľov RH)

Vyhľadávanie

Sobota 22. jún 2024
0:0:0
Online: