Ružomberský hlas
  • Streda 21. február 2024
  • 0:0:0
  • Online:

Černová a kritická dopravná situácia. Toto spojenie znie už ako obohratá platňa. Záťaž domáceho obyvateľstva tranzitnou dopravou z ťahu cesty I/18 je značná, zásadných riešení však málo. Túto problematiku sa s Černovčanmi v prvom kole snažilo prelúskať vedenie mesta na verejnom hovore začiatkom mája v tamojšom kultúrnom dome. Diskusiu moderoval černovský poslanec Martin Papčo. Verejný hovor zvolali aj na základe nedávnej sťažnosti takmer 40 obyvateľov Čutkovskej ulice.

Obyvateľov najviac trápi klasika – množstvo prechádzajúcich áut („Aj desať minút sa nevieme dostať z vlastného dvora.“), ktoré využívajú úzke ulice Černovej ako náhradnú/obchádzkovú trasu, zle nastavené semafory pri Katolíckej univerzite, hlučnosť, prach, vysoká rýchlosť, kolízne situácie. Černovčania upozornili aj na množstvo parkujúcich áut pred vodárňami, čo zneprehľadňuje situáciu na križovatke ulíc Pri Váhu – Bjornsonova (primátor okamžite oslovil riaditeľa vodární, aby situáciu vyriešil – pozn. aut.) V diskusii padli návrhy na zriadenie kamery, ktorá v Černovej chýba, inštaláciu spomaľovačov, čistenie ulíc, častejšie meranie rýchlosti, radar, implementáciu už zrealizovaných úprav pre tranzit do navigačných systémov, úpravu vodorovného značenia križovatky Čutkovská – Klačno – Čremošná...

Ladislav Matej z iniciatívy Ružomberkom bajkom prítomným priblížil viaceré moderné riešenia na upokojenie dopravy, napríklad spomaľovací vankúš. „Klasické spomaľovače sú dnes prežitok a problematické z viacerých stránok, takisto na vodičov neveľmi zaberá dopravné značenie či meranie rýchlosti,“ podotkol. Situáciu podľa prítomných vyrieši dobudovanie diaľnice len čiastočne. „Aj dovtedy však musíme hľadať možnosti. Jednou z nich by bola inštalácia mobilného semaforu, ktorý by bol kompatibilný so signalizáciou pred univerzitou,“ poznamenal Ľubomír Kubáň.

Druhým kolom bolo pracovné stretnutie k situácii s vedením dopravnej polície a zástupcov zainteresovaných strán aj s účasťou zástupcov Prezídia Policajného zboru 12. mája v mestskom úrade. „Budeme teraz komunikovať s políciou a riešiť umiestnenie zákazových značiek na vstupe do Hrboltovej a do Černovej. Tie by mohli byť inštalované do konca júna,“ povedal Ľ. Kubáň. Polícia posilní hliadky v týchto kritických úsekoch. Nové zákazové značky by sa mali dostať aj do navigácií. Nový semafor by mal vytlačiť zápchy pred mesto. Primátor pripustil aj štrajk v prípade, že sa situácia nezlepší.

Vyhľadávanie

Streda 21. február 2024
0:0:0
Online: