Ružomberský hlas
  • Štvrtok 18. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

V nasledujúcich riadkoch informujeme o dianí v regióne rozsiahlejšou formou. Dozviete sa všetko dôležité z udalostí – minulých aj budúcich (pripravovaných) – v okrese Ružomberok. Na tomto mieste ide o výber z rubriky, ktorej kompletné znenie, vrátane všetkých správ, nájdete len v Ružomberskom hlase č.6/2023, ktorý je od dnes v predaji.

> Bez spoločenských prešľapov. Pre tých, ktorých zaujíma etiketa, pripravil Ružomberský okrášľovací spolok vo štvrtok 9. marca prvé z podujatí na túto tému pod názvom Stretnutie s etiketou. V prednáškovej sále Liptovského múzea do kurzu prítomných uviedol odborník v tejto oblasti, Ján Pavlík. „Ako sa pozdraviť, ako podať ruku, kto sa predstavuje prvý, ako sa obliecť do divadla, na koncert, na ples, na rokovanie, do práce, ako správne držať pohár, či ktorý príbor na čo použiť? Etiketa je súbor pravidiel spoločenského správania, ktorá nám otvára dvere k akémukoľvek kontaktu pri spoločenských udalostiach, obchodných rokovaniach, na spoločenských udalostiach aj v osobnom živote. Tieto pravidlá nás vedú k slušnosti, ohľaduplnosti, empatii a zdvorilému správaniu k ostatným. Ak si ich osvojíte, stanú sa súčasťou vášho života a predídete spoločenským prešľapom,“ pred stretnutím uviedol Ružomberský okrášľovací spolok. Podľa Miriam Považanovej zo spomínaného spolku, úvodné stretnutie s etiketou oprášilo základné vedomosti o spoločenskom kontakte: „Vďaka neskutočne milému pánovi lektorovi sme strávili príjemný a veselý podvečer. Nasledujúca lekcia bude venovaná zásadám stolovania.“ Lektor Ján Pavlík bol takisto vďačný za toto stretnutie: „Teší ma, že Ružomberský okrášľovací spolok prišiel s myšlienkou pripraviť sériu podujatí na tému správania sa v spoločnosti. Je to totiž dôležitá súčasť nášho života. A aj keď mnohé z pravidiel etikety vo všeobecnosti poznáme, nikdy nie je na škodu si ich pripomínať, naše znalosti oprášiť, prípadne sa niečo nové zaujímavé z tejto oblasti ešte dozvedieť.“ Spomínané najbližšie stretnutie na tému stolovanie je naplánované – takisto v Liptovskom múzeu – na utorok 18. apríla o 16:30.

> Mačacie divadlo. Divadelné štúdio RosArt pozýva v nedeľu 26. marca o 16:00 pozýva na bábkové predstavenie Mačky letia do Kanady. Ide o moderný rozprávkový príbeh úspešnej slovenskej spisovateľky Jaroslavy Blažkovej o tom, ako Mačky letia do Kanady. Zahrá vám ho Divadlo TUŠ. Inscenácia vznikla v spolupráci s Mestskou knižnicou mesta Piešťany a vydavateľstvom Buvik. Kniha Mačky letia do Kanady získala Cenu Bibiany za najkrajšiu detskú knihu v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska 2020. Program je vhodný pre deti od 3 rokov. Minutáž: 45 minút.

> Vyniesli Murienu (foto). V nedeľu 19. marca, v predvečer prvého jarného dňa, zorganizoval výbor MS SČK v Martinčeku rozlúčku so zimou a oslavu príchodu jari. Kytičky bahniatok spolu s prianím krásnej jari, spevom a dobrou náladou priniesli do každého domu v obci dievčatá a ženy z Martinčeka. O tento zvyk sa už vyše dvadsať rokov stará výbor a členky MS SČK pod vedením predsedníčky Danky Maliňákovej. Sprievod, na čele s Murienou, prešiel všetkými ulicami Martinčeka. Domáci vítali sprievod s úsmevom a pohostením. „Zachovávanie ľudových tradícií posilňujú aj naše vzájomné vzťahy a láskavé slová. Príbeh Martinčeka sa začal písať už veľmi dávno a my ho spolu radi píšeme ďalej aj prostredníctvom takýchto stretnutí,“ vyjadrila sa D. Maliňáková.

> Inšpirované bibliou. V synagóge zaznejú v nedeľu 26. marca o 17:00 piesne Starého a Nového zákona v moderno – klasickom prevedení v podaní profesionálnych hudobníkov: Miriam Kaiser (husle, spev a mandolína), Michal Slamka (husle), Matej Tkáč (violončelo) a Terézia Mardiaková (gitara a mandolína). „Miriam Kaiser vo svojich piesňach vychádza zo znalostí klasickej hudby, ale zároveň sa nevyhýba ani ľudovej spevavosti. Práve vďaka využívaniu klasických postupov a zachovaniu piesňovej formy je táto strunová zostava na Slovensku jedinečná. Dôležitou súčasťou zvuku sú poetické a duchovne ladené texty. Inšpiráciu biblickými textami Starého a Nového Zákona nachádzame v najnovšom hudobnom projekte s názvom Šalamúnova sieň,“ uvádzajú organizátori. Vstupné na koncert je 10 eur.

> Strom v múzeu. Občianske združenie Strom Ružomberok, Žilinský samosprávny kraj, Liptovské múzeum, Zväz slovenských fotografov a Mesto Ružomberok pozývajú na slávnostnú vernisáž výstavy 38. Fotosalón Strom 2023. Vernisáž bude v Liptovskom múzeu 1. 4. o 10:00. Výstava potrvá do 1. 5.

> Osudy kníhtlačiara. Liptovské múzeum pozýva všetkých záujemcov o históriu nášho regiónu na ďalšiu prednášku z cyklu prednášok pod názvom Príbeh nášho múzea, ktorá bude 4. 4. o 16:00. Organizátori si pripravili zaujímavé rozprávanie na tému Kníhtlačiar a vydavateľ Karol Salva v zbierkovom fonde Liptovského múzea: „Prostredníctvom zbierkového fondu Liptovského múzea predstavíme osudy zakladateľa významnej ružomberskej tlačiarne fungujúcej od roku 1888.“

> Privítajme jar. Folklórny súbor Liptov a Detský folklórny súbor Liptáčik pozývajú v piatok 31. marca o 16:00 na tradičné Vynášanie Murieny ulicami mesta: „Príďte sa aj vy s nami rozlúčiť s odchádzajúcou zimou a privítať prichádzajúcu jar.“ Trasa sprievodu: z Madačovej ulice popri Kultúrnom dome A. Hlinku, ulicou Podhora k rieke Revúca. Sprievod za obradných tancov vyvrcholí upálením Murieny a jej hodením do rieky.

> Spomienka na Sviečkovú. Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity pozýva v utorok 28. marca od 15:00 do výstavnej siene Rektorátu KU na besedu s hlavnými organizátormi a účastníkmi Sviečkovej manifestácie pri príležitosti jej 35. výročia. Program: 15:00 – premietanie filmu z archívu Ústavu pamäti národa, 15:30 – beseda o historických udalostiach s hlavnými organizátormi manifestácie Júliusom Brockom a jeho manželkou a účastníkom Sviečkovej manifestácie, historikom ÚPN, Patrikom Dubovským. Súčasťou podujatia bude podpísanie Memoranda o spolupráci medzi Katolíckou univerzitou v Ružomberku a Ústavom pamäti národa.

> Povinná karanténa skončila 20. marca. Úrad verejného zdravotníctva SR kompletne zrušilo vyhlášku k izolácii osôb pozitívnych na COVID-19 a karanténe úzkych kontaktov s účinnosťou od pondelka 20. marca po dohode s Ministerstvom zdravotníctva SR a odborným konzíliom. Osoby s COVID-19 už od tohto dátumu nemajú povinnú päťdňovú domácu izoláciu. Tak ako pri iných akútnych respiračných ochoreniach budú dospelí i deti s COVID-19 v starostlivosti svojich ošetrujúcich lekárov, ktorí im budú nastavovať liečbu či stanovovať práceneschopnosť. V prípade detí lekár určí, že dieťa nie je v čase ochorenia spôsobilé navštevovať kolektív. Ochorenie si v súčasnosti nevyžaduje povinnú izoláciu vzhľadom na aktuálne cirkulujúce varianty SARS-CoV-2 a na podiel ľudí, ktorí COVID-19 prekonali a/alebo boli kompletne zaočkovaní. Ochorenie COVID-19 sa tak v tomto smere dostáva na úroveň ostatných akútnych respiračných ochorení, pri ktorých sa ľudia chránia sami s ohľadom na vlastné zdravie, ale aj na ochranu zraniteľných skupín (seniori, chronicky chorí, imunokompromitované osoby a pod.). Viac informácií nájdete na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.

> Trpká dedinská komédia. Kultúrny dom Andreja Hlinku pozýva 14. apríla o 18:00 do Veľkej dvorany na divadelné predstavenie Radošinského naivného divadla Spev kohúta. Ide o dedinskú komédiu s kriminálnou zápletkou. „Sú takí, čo v meste túžia po idylickom živote v dedine (podobnú túžbu po meste majú aj mnohí dedinčania). Žiť v dedine, kde je dobrý vzduch, zdravé životné prostredie a írečité, dôverné medziľudské, naozaj susedské vzťahy. To si myslia aj mestskí Bečkovci, ktorí sa presťahujú do vysnívaného typického dedinského domu, kde spolu so susedmi z rôznych aj protichodných spoločenských vrstiev chcú inak a nanovo žiť vidiecky idylický život. Darí sa to dovtedy, kým zrazu nezačne nad ránom o štvrtej za vedľajším domom a dvorom výrazne kikiríkať kohút, a takým hlasitým spevom, že nedá okolitým susedom spať. Zrazu je po idyle, nastupuje každodenná tvrdá realita. Treba si na svojráznych susedov a spev kohúta zvykať,“ o hre uvádzajú jej tvorcovia. Dramatik Stanislav Štepka túto všeobecne známu situáciu využíva na podrobné a aj neľútostné skúmanie rôznych ľudských postojov a charakterov. Vstupné na predstavenie je 22 eur.

(pripravili MIM, JS, VM, MD)

Vyhľadávanie

Štvrtok 18. apríl 2024
0:0:0
Online: