Ružomberský hlas
  • Sobota 2. december 2023
  • 0:0:0
  • Online:

Sauna v prírode je oficiálny názov zariadenia, ktoré vybudovali nedávno v blízkosti termálneho prameňa v Kalamenoch. Svojím zameraním a časom vzniku je do istej miery podobné saune v Čutkovskej doline, o ktorej sme vás už informovali.

Prevádzkovateľom „kalamenskej“ sauny je Erik Alexy. „Termálny prameň som navštevoval už dlho, a keďže som videl, že tu prichádza komunita, ktorá sa zaujíma o takéto aktivity, zdalo sa mi vhodné zasadiť do prostredia aj saunu,“ načrtol pohnútky, ktoré ho viedli k vybudovaniu sauny. Jej architektonické stvárnenie je v modernom, minimalistickom štýle. Objekt vyrobili prevažne z prírodných materiálov, ktoré sú použité zvonku aj v interiéri.

„Stavba svojím vzhľadom dokonale zapadá do tohto čarovného prostredia. Jej prevádzka využíva obnoviteľné zdroje energie ako solárnu či drevo. Celý projekt a vzhľad vytvoril architekt Radoslav Petrek,“ priblížil.

V objekte sa nachádza suchá fínska sauna, v ktorej je dôležitá vysoká teplota a nízka vlhkosť. Na reguláciu teploty používajú saunovú pec na tuhé palivo. Jej súčasťou sú horúce lávové kamene. Ich polievaním sa reguluje vlhkosť vzduchu. Sauna je doplnená o ochladzovaciu kaďu, cez ktorú preteká voda z prameňa, ktorý sa nachádza hneď vedľa sauny. „Chystáme sa spolupracovať s agentúrou, ktorá sa venuje saunovým rituálom, aby mali návštevníci zo saunovania ešte väčší zážitok,“ podotkol E. Alexy.

Ako to celé funguje? Návštevník si na webovej stránke saunavprirode.sk cez rezervačný formulár nájde termín, o ktorý má záujem a prihlási sa naň. Po zaplatení dostane na e-mail kódy, ktoré umožnia vstup do sauny. Cena prenájmu objektu na tri hodiny je 45 eur. Návštevník si urobí oheň, k nemu nájde potrebné veci v saune. Kým sa sauna rozohreje, hostia môžu čas využiť na relax v odpočinkovej miestnosti alebo v termálnom prameni. Odporúčaná dĺžka saunového cyklu je 15 minút. Medzi cyklami sa môžu ľudia schladiť v kadi, na vzduchu, v snehu alebo využiť odpočinkovú miestnosť.

Dodal, že je otvorený aj ďalším projektom. „Som presvedčený, že toto krásne miesto má obrovský potenciál. Žiadny konkrétny plán zatiaľ nemám. Uvidím, aká bude spolupráca s obcou a majiteľmi či obhospodarovateľmi okolitých pozemkov.“

Vyhľadávanie

Sobota 2. december 2023
0:0:0
Online: