Ružomberský hlas
  • Piatok 9. máj 2025
  • 0:0:0
  • Online:

(ČÍTANIE+) Presne tak. Veľkú, nie malú. Veľkými písmenami v titulku. Spôsob, akým sa totiž z veľkej časti mestský podnik (radnica má v spoločnosti aktuálne 44%) popasoval s enormným snežením hlavne minulý piatok (týždeň pred vydaním RH, 3.2.), je na ružomberské podmienky naozaj ukážkový a zaslúži si slová uznania a rešpektu. Článok píšem subjektívne, je mojím názorom, ale podporený vlastnou, osobnou skúsenosťou na našich cestách uplynulý piatok, kedy prívaly snehových zrážok dosahovali u nás maximum.

Kým mestské cesty, o ktoré sa starajú Technické služby Ružomberok, boli v rámci ich možností upravené veľmi solídne, podotýkam, počas neustáleho sneženia, povrch štátnych ciest európskeho významu!) bol doslova a do písmena katastrofálny. Štátnym cestám v Ružomberku sa budem venovať neskôr. Mestskí cestári nasadili v piatok všetku techniku, ktorú mali k dispozícii. A všetkých ľudí, ktorí vedeli a mohli akokoľvek pomôcť. Len aby boli cesty aj chodníky upravované, sprejazdnené, striktne podľa schváleného a platného Operačného plánu zimnej údržby v Ružomberku.

A pri ňom by som sa chcel na chvíľku pristaviť.

Mesto Ružomberok má schválený a platný operačný plán údržby v zime veľmi detailne, presne, a podrobne. A Technické služby v prípade podobných kalamitných stavov, aké sa stali minulý týždeň, postupujú striktne podľa tohto dokumentu. Hovorí napríklad o tom, že ako prvé musia byť udržiavané cesty, hlavné dopravné tepny intravilánu mesta. Predovšetkým tie, po ktorých jazdí mestská autobusová doprava. Za všetky spomeniem problematickú trasu od múzea po Daňový úrad, Makovického, Plavisko, cestu na Klačno.

Až potom prichádzajú na rad ostatné trasy, sídliská, vnútrobloky, cesty, po ktorých mestská autobusová doprava nejazdí vôbec, a ďalšie odľahlejšie komunikácie.

Toto Technické služby minulý týždeň počas kalamity dodržali, udržiavali, riadili sa tým, a zvládli to (samozrejme, v rámci možností a limitov) veľmi dobre. Napriek tomu, a to treba zdôrazniť, že neustále a husto snežilo.

Konkrétne príklady. Minulý piatok popoludní, podvečer. Cesty v meste sú zjazdné, komplikovaná a nebezpečná, svahovitá trasa od múzea po Daňový úrad bez problémov zjazdná. Plavisko tiež. Makovického tiež. Dončova, Salvova, cesta na Klačno, a ďalšie – udržiavané, odhrnuté, zjazdné.

Za pomerne krátky prejazd intravilánom mesta som neustále stretával mechanizmy našich Technických služieb. Môžem povedať, že skutočne robili, čo mohli. Ako mohli. Snažili sa, všetky vozidlá, ľudia, boli v teréne a neustále pracovali na tom, aby bol Ružomberok a jeho cesty prejazdné.

Popri tom nemôžem zabudnúť na menšie stroje, ktoré odhŕňali, upravovali chodníky. Pešiu zónu. Znovu pripomínam, všetko sa dialo počas neustáleho hustého sneženia, ktoré práve v piatok dosahovalo svoje maximum, gradovalo, situácia vôbec nebola jednoduchá.

Pozrime sa v rovnakom čase na to, ako vyzerali štátne cesty. Hlavné dopravné tepny Ružomberka, kadiaľ jazdí tranzitná doprava. Komunikácie európskeho významu, o ktoré sa má starať Slovenská správa ciest.

Pomerne krátky úsek od nemocnice cez most ponad Váh a železnicu, popri dvoch domovoch pre seniorov do Likavky (I/59). V katastrofálnom stave. Popri ceste odstavené kamióny, ktoré sa nevedeli pohnúť z miesta. Polícia robila čo mohla, ale jazdiť tadiaľ bolo pre každého vodiča nebezpečné. Aj osobné autá sa v kolóne nevedeli pohnúť z miesta. Cesta šmykľavá, neodhrnutá, a zdá sa mi, že vôbec neposypaná (soľou). Pomerne hrubá vrstva kašovitého snehu mimoriadnym spôsobom komplikovala dopravu. Vozidlá údržby žiadne. Nikde.

Dvojkilometrová a štvorprúdová Bystrická cesta (I/59) vyzerala, s prepáčením, ako „pole neorané“. Ani stopy po odhŕňaní, údržbe, posype. Ani stopy po akýchkoľvek mechanizmoch štátnych cestárov. Je to paradoxné, pretože ružomberské sídlo Slovenskej správy ciest je necelý kilometer odtiaľ, pri bývalej sódovkárni pri Bielom Potoku...  Autá po Bystrickej nesmelo jazdili len v jednom pruhu tam aj späť, pomaly, opatrne, pretože to bolo veľké riziko po neupravenej ceste s poriadne hrubou vrstvou snehu. Kde boli vtedy štátni cestári? 

Krásne gesto ukázal Ružanet bar. Podnik v centre mesta na Podhore prostredníctvom sociálnej siete pozval všetkých zamestnancov Technických služieb Ružomberok, ktorí sa starajú oo zimnú údržbu, na čaj zadarmo. Aj pripojil informáciu o tom, že otvorené majú aj po polnoci. Úžasné niečo, hodné rešpektu a nasledovania. Aj vďaky.

Tlieskam, zo svojho osobného pohľadu, a na základe vlastnej skúsenosti v kalamite minulý piatok – všetkým ľuďom v Technických službách Ružomberok, ktorí v náročnej situácii dokázali, že ani kalamita ich „nezloží“.  Že majú dostatok skúseností, odvahy, ale aj...........................

(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.3/2023 | Symbol "Čítanie +" znamená, že kompletný príspevok je okrem tlačenej verzie RH k dispozícii v PDF verzii len pre predplatiteľov RH)

Vyhľadávanie

Piatok 9. máj 2025
0:0:0
Online: