Ružomberský hlas
  • Štvrtok 18. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Aktuality
  • 10. február 2023
  • 458

(ČÍTANIE+) Informujeme o dianí v regióne rozsiahlejšou formou. Dozviete sa všetko dôležité z udalostí – minulých aj budúcich (pripravovaných) – v okrese Ružomberok. Ide o výber z rubriky "Stalo sa. Stane sa?" - uverejnenej v Ružomberskom hlase 3/2023. Celé znenie si môžete prečítať v novinách, ktoré vyšli dnes... 

x Po rozpačitom úvode rozprášili Šamorín. Basketbalistky MBK Ružomberok odohrali uplynulú sobotu tretí zápas nadstavbovej časti extraligy. V Koniarni privítali ŠBK Šamorín, a v prvom polčase sa im nedarilo podľa predstáv. Vyhrali ho len o jediný bod. Po zmene strán však 300 divákov v hale videlo galapredstavenie zvereniek Juraja Suju, ktoré svoje súperky doslova zmietli z palubovky, a napokon vyhrali o 25 bodov 79:54. Víťazstvo, vďaka ktorému sa vrátili na druhé miesto priebežnej tabuľky, by bolo aj výraznejšie no tandem Suja-Porubčan dal v poslednej štvrtine šancu všetkým hráčkam z lavičky. „V prvom rade ďakujem fanklubu, bol jediný, kto išiel naplno celý zápas,“ zhodnotil duel Juraj Suja. Jeho manželka, asistentka trénera Šamorína Timea Sujová, vo svojom výstupe pre novinármi hromžila na rozhodcov.

x Generálku najprv preložili, potom zrušili. Poľský druholigový klub Niepolomice mal byť súperom futbalistov MFK Ružomberok v generálke na jarnú časť Fortuna ligy. Duel sa mal odohrať na hlavnom štadióne Pod Čebraťom minulú sobotu o 14:00. Kvôli meteorologickej situácii, sneženiu a silnému vetru stretnutie najprv preložili na nedeľu, napokon však klub musel zápas celkom zrušiť. Súťažnú premiéru v tomto roku budú mať zverenci Petra Struhára v lige už zajtra, v sobotu 11. februára o 15:00 privítajú doma MFK Zemplín Michalovce.

x Rokovali prvý raz v roku 2023. Na prvom zasadnutí v tomto kalendárnom roku sa v stredu 8. februára (po uzávierke tohto čísla RH) stretli poslanci Mestského zastupiteľstva v Ružomberku. Vo Veľkej zasadačke radnice mali od ôsmej ráno naplánovaných 26 bodov. O niektorých z nich informujeme už v tomto vydaní, ďalšie príspevky z rokovania si budete môcť prečítať v nasledujúcom čísle RH, ktoré vyjde v piatok 24. februára.

x Deti a internet. Sú deti na internete v bezpečnom prostredí? Ako a čo sa dá v tomto smere zlepšiť, aké nástrahy čakajú na maloletých, keď zapnú počítač, tablet či mobil s prístupom na internet? Odpovede aj na tieto otázky sa snažili ponúknuť autori a organizátori pozoruhodnej konferencie „Bezpečnosť detí v digitálnom priestore“ – ktorá sa uskutočnila 7. februára v priestoroch Katolíckej univerzity v Ružomberku. „Zámerom konferencie je stretnutie výskumníkov, odborníkov z praxe, spoločná diskusia v širokých témach využívania digitálneho priestoru deťmi a mladými,“ uvádzajú usporiadatelia. Nimi boli Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch (NKS, ministerstvo práce), Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, Katolícka univerzita v Ružomberku a digiQ. Počas konferencie vystúpil aj rektor KU Jaroslav Demko, poslankyňa Európskeho parlamentu Miriam Lexmann, a s príspevkami napríklad Juraj Holdoš, Pavel Izrael či Angela Almášiová z KU v Ružomberku. Ale aj Mária Vargová, riaditeľka NKS, Silvester Buček, ktorý sa venoval potenciálu digitálnych hier či Kristína Blažeková, ktorá rozobrala tému Mladí ľudia v záplave (dez)informácií. (FOTO: Martin Pinkoš)

x Primátorovi budú radiť podnikatelia. Už je známe zloženie podnikateľskej rady primátora. Informáciu o nej mali zobrať na vedomie poslanci 8. februára. Rada je zložená z osobností rôznych podnikateľských sfér v regióne, ktoré vytvárajú pridanú hodnotu pre mesto a ľudí. Cieľom rady je výrazne prispievať k celkovému rozvoju mesta. Bude tiež riešiť koncepciu rozvoja mesta s dopadom na zámery a priority samosprávy v kratšom a dlhodobejšom horizonte. Podnikateľská rada sa bude stretávať minimálne štyri krát ročne. Výstupy z rady odprezentujú vo vedení mesta a v príslušných komisiách mestského zastupiteľstva. Predsedom rady by mal byť Peter Šrobár, členovia Ľudovít Beťko, Ivan Nosko, Martin Motyka, Tibor Tišťan, Jaroslav Motyčák, Miroslav Jadroň, Milan Martinkovič, Daniel Grenčík a Patrik Habo.

x Zástupcovia mesta navštívili Wislu. K šiestim partnerským mestám Ružomberka zrejme zakrátko pribudne ďalšie. Miroslav Žabenský z referátu projektov a grantov na Mestskom úrade v Ružomberku dlhodobo pracuje na partnerstve mesta Wisla v Poľskej republike. Radi sme preto prijali pozvanie od starostu mesta Tomasza Bujoka na kontaktnú návštevu, ktorú v piatok 3. februára absolvovali prednosta mestského úradu Mário Klučka, asistent primátora mesta Marek Zelnický a Miroslav Žabenský. Wisla sa nachádza v malebnom údolí rovnomennej rieky a patrí medzi známe turistické centrá. Možnosti spolupráce pre Ružomberok sa podľa slov prednostu mestského úradu Mária Klučku otvárajú nielen v oblasti grantov, ale aj turistického ruchu, kultúry či športu. Wisla leží v južnom Poľsku v okrese Tešín a obýva ho približne 11-tisíc obyvateľov. Hoci mesto poznať nemusíte, meno tamojšieho najznámejšieho rodáka vám iste známe je. Wislu preslávil Adam Małysz, najvýznamnejší poľský skokan na lyžiach, ktorý trikrát za sebou zvíťazil vo svetovom pohári.

x Kde končí sneh? Je zima a každý z nás sa snaží „zbaviť sa“ nahromadeného snehu ako vie. Žiaľ, veľakrát sa stáva, že sneh z chodníkov a zo záhrad končí nahromadený na cestných komunikáciách. Málokto si uvedomuje, že ide o priestupok, upozorňuje Roman Jankovič z mestskej polície. „V zmysle cestného zákona (Zákon č. 135/1961 Zb.) sa priestupku dopustí ten, kto znečistí alebo poškodí diaľnicu, cestu alebo miestnu komunikáciu tak, že spôsobí alebo môže spôsobiť chybu v zjazdnosti alebo v schodnosti pozemnej komunikácie. Nikto nesmie svojou činnosťou ohrozovať diaľnicu, cestu alebo miestnu komunikáciu a premávku na nich, ani sťažovať ich údržbu. Ak sa tak stane, príslušný cestný správny orgán môže rozhodnúť o vykonaní opatrení na náklady toho, kto ohrozenie vyvolal.“ Pripomína, že mesto má v platnosti Všeobecne záväzné nariadenie č. 6/2018 o udržiavaní čistoty, poriadku a ochrane verejnej zelene na území Mesta Ružomberok. Nariadenie zakazuje odvádzať z vlastných nehnuteľností a pozemkov povrchové vody (zrážková voda, sneh, ľad) a podzemné vody na verejné priestranstvá a miestne komunikácie. Porušenie tohto nariadenia môže byť sankcionované pokutou.

x Keď všetko prerastá cez hlavu... Kultúrny dom Andreja Hlinku pozýva 15. februára o 18:00 na brilantnú francúzsku komédiu z divadelného zákulisia Pi čaj, miláčik! Komédia bola ocenená Moliérovou cenou ako komédia roka. Tvorcovia o hre: „Významná divadelná spoločnosť skúša bulvárnu hru. Je niekoľko dní pred premiérou. Nič nie je pripravené: technický personál je flegmatický, garderobierka neochotná a duchom neprítomnej režisérke všetko prerastá cez hlavu. Medzi hercami vládne elektrizujúca nálada, hlavná predstaviteľka je na pokraji nervového zrútenia kvôli prvému milovníkovi – synovi producenta, ktorého si „nanominoval“ do hry. Nemotorne, nesmelo, naivne a ťarbavo vchádza po prvýkrát na javisko. Takto sa začína vaudeville v podaní takmer „kalamitných“ hercov. Poviete si: Hotová katastrofa! Omyl. Skvelá zábava! Naša komédia poodhalí oponu do divadelnej „kuchyne“. Tam, kam mnohí nesmú! Ale vy musíte! Čaká na vás dvojitá porcia výdatného smiechu. Diváci sa stávajú svedkami nielen poslednej generálky pripravovanej hry, ale aj jej premiéry. Namiesto toho, aby boli herci perfektne pripravení na deň D, dokonale popletú všetky svoje repliky a výstupy. Premiérový večer sa mení na peklo. Je to priam „delírium“. Ich snaha sa zvrhne na smiešny až bláznivý kolotoč zábavných situácií. Nepredvídateľné momenty sa valia jeden za druhým. Herci sa zúfalo snažia zachrániť, čo sa dá. Závratnosť absurdity sa mení na smiech. Ale len my vieme, že nejde o nič výnimočné – je to jednoducho: divadlo.“ Dĺžka podujatia: 120 minút, vstupné: 20 eur.

x V maskách zdarma. Kultúrny dom Andreja Hlinku a Centrum voľného času Elán ozývajú pozývajú 12. februára o 15:00 do Veľkej dvorany na tradičný detský fašiangový karneval. Program: diskotéka, promenáda masiek, tombola, súťaže a skvelá zábava. Vstup v maskách je zdarma.

(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.2/2023 | Symbol "Čítanie +" znamená, že kompletný príspevok je okrem tlačenej verzie RH k dispozícii v PDF verzii len pre predplatiteľov RH)

Vyhľadávanie

Štvrtok 18. apríl 2024
0:0:0
Online: