Ružomberský hlas
  • Pondelok 27. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Ján Sokolský, Michaela Milá, ilustračné foto rkhlas) - Dolnoliptovské obce trhajú v predvolebnom finiši jeden porevolučný rekord. Totiž až v deviatich dedinách z 24 v rámci okresu kandiduje na starostu len jeden človek. S istotou možno konštatovať, že v Turíku, vo Valaskej Dubovej, v Lúčkach, v Bešeňovej, v Hubovej, Ludrovej, Liptovských Revúcach, Liptovskej Teplej a v Ľubochni zostane na svojej stoličke súčasný starosta. Taktiež je tutovkou, že v Liptovskej Štiavnici si zvolia novú hlavu obce, keďže súčasný dlhoročný starosta Dušan Lauko už nekandiduje.
Najľudnatejšou obcou s jedným kandidátom sú Lúčky, najmenšou naopak Turík. Rok 2022 je, ako sme už spomenuli, rekordný, za ním nasleduje rok 2018, kedy sa až v siedmych obciach uchádzal o starostovský post len jeden človek. Zaujímavý bol na druhej strane rok 2014, kedy vo všetkých obciach okresu sa o kreslo starostu uchádzali aspoň dvaja ľudia.
V niektorých „jednoosobových obciach“ sme oslovili súčasného starostu, ako si vysvetľuje súčasnú situáciu. „Túto otázku som si položil aj ja, keď som sa dozvedel, že v našom okrese je toľko obcí s jedným kandidátom. Osobne si myslím, že ide o súhru viacerých faktorov. Momentálna ekonomická situácia v samospráve je v dôsledku vojny na Ukrajine, energetickej krízy a vnútropolitickej situácie na Slovensku veľmi náročná. V podstate je ťažké plánovať akékoľvek väčšie investície, pretože nevieme či budeme mať financie na bežnú prevádzku,“ uviedol pre Ružomberský hlas starosta Turíka Vladimír Hatiar.
Dodal, že aj dva roky pandémie ovplyvnili zmýšľanie ľudí, ktorí sa viac uzavreli do seba a o veci verejné akoby stratili záujem. „Dnes je veľký problém nájsť ľudí aj na bežné dobrovoľnícke činnosti, ako sú brigády,“ pokračoval.
V podobnom duchu sa vyjadril aj starosta Lúčok Branislav Hrbček: „Je náročná doba, v ktorej samosprávy nevedia, čo ich čaká zajtra a nie nasledujúce volebné obdobie.“
Starosta Bešeňovej Martin Baran za situáciou vidí negatívnu situáciu v štáte. „Vláda odoberá samosprávam financie, taktiež tu máme energetickú krízu. A napokon, je za tým aj množstvo práce, ktoré sme vynaložili za ostatné obdobie a mnoho zrealizovaných investičných akcií,“ dodal.

Galéria

divider

Vyhľadávanie

Pondelok 27. máj 2024
0:0:0
Online: