V druhej polovici októbra pripravilo Občianske združenie Húf v spolupráci s OZ Plejády celodenné podujatie SAPART v Parku Š. N. Hýroša, ktoré spájalo viaceré oblasti.
“Myslím si, že nie je samozrejmosť, že mladí ľudia majú vždy záujem niečo prinášať mestu, že obetujú svoj voľný čas, spánok ale aj peniaze pre to, aby Ružomberku priniesli niečo (pre nás) jedinečné - spojenie umenia a vedy. Hovorím to preto, lebo niekedy si ľudia myslia, že na všetkom sa zarába. Opak je však pravdou. Hneď od prvotného nápadu (Dominika Šandora a mňa) sme chceli Ružomberku priniesť kultúrne podujatie, ktoré bude úplne zdarma. Chceli sme priložiť ruku k dielu a konať. Sami si vyskúšať, aké to je zorganizovať takéto náročné celodenné podujatie pre druhých, a to z čistého presvedčenia, že kultúru sa oplatí podporovať a prinášať ľuďom. Práve k tejto myšlienke sa pridali aj ostatní naši členovia,” povedala pre naše noviny Iveta Fiľová, projektová manažérka.
Očakávania sa naplnili
Jej očakávanie ohľadne podujatia spočívali v túžbe spojiť nadšených kreatívnych ambicióznych ľudí, ktorí sa chcú v Ružomberku angažovať a podporovať kultúru. Zámerom celého tímu bola snaha cez podujatie prepojiť viaceré kultúrne a vzdelávacie inštitúcie z Ružomberka: “Taktiež sme chceli dať priestor mladým Ružomberským umelcom a organizáciám, aby sa mohli prezentovať. Myslím si, že všetky tieto očakávania boli naplnené. Podujatie je dôkazom, že aj naša generácia sa dokáže spojiť a prinášať kvalitné podujatia, a dokonca aj zadarmo. Je tiež dôkazom, že Ružomberčania sa radi vzájomne podporujú a spolupráca im je bližšia než rivalita. V neposlednom rade podujatie svedčí o tom, že v Ružomberku (a aj v iných lokalitách Slovenska) máme kvalitných umelcov, ktorým budeme dávať radí priestor opätovne zažiariť.”
Aktivity zaujali
Ako spomenula, pridanou hodnotou boli diskusie na hlbšie témy, ako je poznanie v umení, či úloha kultúry v spoločnosti a dopady rýchlej módy na ekológiu. “Aj v tomto smere som spokojná, nakoľko Ružomberčania si mohli vychutnať kvalitné diskusie a odborné názory už skúsených rečníkov v sprievode skvelej moderátorky Patrície Kurpašovej. Počas podujatia som bola dosť zaneprázdnená organizáciou, no vždy, keď som mala príležitosť sa rozhliadnuť, pri každom stanovišti sa pohybovali návštevníci a so záujmom sa zapájali do aktivít. Asi ani raz nebola hluchá hodinka, kedy by bol areál prázdny. Predpokladám teda, že za celý deň sa mohlo na podujatí zúčastniť (spolu s aktivitami v Liptovskom múzeu) približne 1000 ľudí,” zhodnotila účasť I. Fiľová.
Podotkla tiež, že aj napriek snahe o čo najprofesionálnejšiu organizáciu sa vždy vyskytnú aj nejaké nástrahy: “Tak to proste býva aj pri väčších a už organizačne zohratých podujatiach. Výnimkou teda nebol ani SAPART. Mali sme menšie komplikácie s dokončením prekrytia umeleckej inštalácie Pod povrchom, čo spôsobilo predĺženie prác na tejto inštalácii. Vďaka šikovným členom nášho ozetka, dobrovoľníkom a aj umelcovi, sa podarilo umeleckú inštaláciu dokončiť a diváci si ju mohli vychutnať v plnej paráde až do 21:00. Žiadne iné komplikácie sme nezaznamenali.”
Nové možnosti
Ako ďalej spomenula, veľmi oceňuje aj prácu každého jedného člena tímu a dobrovoľníkov, takisto aj samotných účinkujúcich: “Napriek tomu, že sme v takomto zložení spolupracovali prvýkrát, každý dal podujatiu svoje maximum, a vďaka tomu máme aj také pekné reakcie od návštevníkov podujatia.” OZ Húf malo teda na podujatie pozitívne odozvy: “Ľudia sú nadšení z nového formátu, tešia sa, že v meste vzniklo opäť ďalšie kultúrne podujatie, ktoré im dáva nové možnosti. Viacerí boli prekvapení z bohatého programu, ktorí sme si pre nich pripravili. Rovnako sa na podujatí stretli priatelia, ktorí sa nevideli aj 10 rokov a prilákali ich konkrétne body programu a účinkujúci. Sme veľmi radi, že aj takýto netradičný formát si vie nájsť svoje obecenstvo.” Spomenieme, že podujatie bolo v piatok 18. októbra a okrem diskusií a aktivít v parku pre deti i dospelých, ste mohli zažiť aj hudobné vystúpenia, zahrať si stolný futbal a veľa ďalšieho, vrátane občerstvenia.
Podpora od skúsených organizátorov
V čase našej uzávierky organizátorov vyhodnotenie podujatia ešte len čakalo. “Určite zvažujeme pokračovanie a premýšľame ďalších krokoch. Budeme musieť zhodnotiť, v akej miere sa dokážeme angažovať popri našich zamestnaniach. No dôvera, podpora a spolupráca, ktorá vznikla s mestom a viacerými inštitúciami, ako aj napríklad s Ružomberským hlasom, je niečo, čo si veľmi vážime a chceme prispievať aj naďalej svojou troškou k napredovaniu Ružomberka a rozvíjaniu potenciálu tohto mesta,” o plánoch do budúcna sa zmienila I. Fiľová. V závere povedala, že vedieť odhadnúť kultúrne “chuťové” poháriky publika, prípadne riskovať a dať im ochutnať niečo netradičné, je veľmi náročné: “Vážime si, že sme sa mohli poradiť so skúsenými inštitúciami (Mesto Ružomberok, Galéria Ľudovíta Fullu, Kultúrny dom Andreja Hlinku, MAS Dolný Liptov, Katolícka univerzita v Ružomberku a ďalší), ktoré naše nadšenie podporili a priateľsky nás upozornili na riziká. Je cenné môcť sa oprieť a cítiť podporu od skúsených organizátorov, ktorí kultúru pre Ružomberok prinášajú kontinuálne už dlhodobo.”