CESTOVANIE Pokračujeme treťou exkurziou za krásnymi pohľadmi a miestami Ružomberského okresu.
Krásne letné dni prajú výletom, a tak je takmer hriechom zostať doma. Zvlášť, keď je toľko výborných miest, ktoré máme doslova pod nosom a niekedy si možno ani v návale povinností a starosti neuvedomujeme ich výnimočnosť a krásu.
Voľba bola jednoznačná
S kamarátom Jankom, s ktorým sme absolvovali aj dva predchádzajúce výlety predstavené na stránkach Ružomberského hlasu, sme tentoraz nemali nad čím váhať. Voľba bola veľmi jednoznačná. „Poďme konečne do tej Ľubochnianskej doliny, ktorú si mi už toľkokrát ospevoval!,“ zahlásil, a tak sme v Liptovskom Mikuláši nasadli na bicykle.
Cestou okolo Liptovskej Mary sme sa cez Bešeňovú, Liptovskú Teplú, popri Turíku a cez Liskovú dostali do ružomberskej mestskej časti Rybárpole. Našimi ďalšími domicilmi boli Nová Hrboltová a Hrboltová, z ktorej sa na horských bicykloch presúvame do Švošova. Zablúdiť sa veru nedá, blízkosť železničnej trate nám potvrdzuje, že ideme správne smerom na Ľubochňu.
Už vstup do obce upúta
Opísanú trasu z Liptovského Mikuláša nepovažujeme za náročnú. Keď sa pred nami objaví nápis Ľubochňa, smerujeme na most a zakrátko sme je pred nami veľmi frekventovaná cesta. Tu treba dať pozor pri prechádzaní cez priechod pre chodcov. Podarilo sa nám to rýchlo, zodpovedný vodič nám hneď zastavil, a tak sme sa ocitli na začiatku Ľubochne. Priznáme sa, že za samostatnú reportáž by stál už samostatný vstup do tejto známej obce. Dominuje mu lipová aleja, ktorá je chránenou prírodnou pamiatkou. Krásny park s jazierkom je ako z katalógu a poskytne ideálne miesto na prechádzky a oddych. Našim cieľom je však spomínaná Ľubochnianska dolina, ktorá je najdlhšou (25 kilometrov) v pohorí Veľkej Fatry.
Zastavenie číslo 1
Prechádzame Ľubochňou a už zakrátko sa po asfaltovej ceste ocitáme pri vstupe do Ľubochnianskej doliny. Potiaľto sa dostanete aj autom, ktoré tu môžete zaparkovať a ďalej ísť na bicykli alebo pešo. Už vstup do Ľubochnianskej doliny ponúka veľmi pekné výhľady, všimnúť si môžete napríklad aj lyžiarsky vlek Vyšné Krátke. Ešte predtým, ako symbolicky vojdeme do doliny, nakrátko odbočíme doprava.
Zastavenie číslo 2
Ešte z cesty sa nedá nevšimnúť nová, veľmi pekne spracovaná náučná tabuľa Správy národného parku Veľká Fatra. Mapa celej Ľubochnianskej doliny predstavuje jej mnohé zaujímavosti, ktoré rozhodne stoja za navštívenie. Nechýba ani hravý stĺp, pri ktorom si tí najmenší môžu porovnať svoju výšku s výškou niektorých zvierat. Nová náučná tabuľa i spomínaný hravý stĺp toto frekventované miesto určite oživili a skrášlili. Len mimochodom, podrobnejšie sme o tejto aktivite písali v ostatnom vydaní Ružomberského hlasu.
Zastavenie číslo 3
Spomínaná náučná tabuľa poskytuje informácie aj k studenému gejzíru. Nachádza sa od nej len kúsok, hneď za dreveným mostom k oblasti Krátke. Keďže počas nášho výletu bolo typické letné počasie a v nohách sme už mali čo to „odkrútené“, toto zastavenie padlo veľmi vhod. Neboli sme tam sami a nečudoval som sa, ide totiž o pekné miesto a pohľad na gejzír je veľmi zaujímavý. Plus ako bonus je veľmi chutná voda. A názov „studený“ nie je v tomto prípade žiadny marketing, voda z gejzíru bola v teplom počasí skutočne veľmi osviežujúca.
Zastavenia číslo 4 a 5
Ľubochniansku dolinu sme si zamilovali aj z týchto dvoch dôvodov. Je skutočne veľmi dlhá a človek si schuti zabicykluje. Zároveň však nie je náročná. Skutočne, nejde o žiadny extrémny „stupák“, práve naopak. Stúpanie je síce takmer neustále na celej trase, ale je len mierne. Takže návštevy Ľubochnianskej doliny sa určite nemusíte obávať, práve naopak. Odmenou vám bude veľmi pekné prostredie. A čo zdraviu a pohode pomôže viac ako pobyt na čerstvom vzduchu v krásnom prostredí?! V pohodovom tempe sa kilometre míňajú a pred nami je cieľ dnešného výletu: Vyšný tajch v Ľubochnianskej doline, ktorý si „tyká“ s fotoaparátom. Ide skutočne o veľmi fotogenické miesto, ktoré je pekne upravené a pre nás je pravou oázou pokoja. A zaslúženou odmenou za našliapané kilometre na bicykli.
Dá sa pohodlne vlakom
V našom prípade tento výlet priniesol viac ako 90 kilometrov. Po občerstvení v Ľubochni sme už na cestu domov do Liptovského Mikuláša zvolili vlak. Ak chcete absolvovať „len“ Ľubochniansku dolinu, cesta vlakom sa javí ako dobrá ponuka. Jazdia nové vlaky, ktoré pohodlne prepravia aj bicykle. Zo železničnej stanice je to do obce a na začiatok Ľubochnianskej doliny kúsok. Len si treba dať pozor pri prechádzaní cez frekventovanú hlavnú cestu. Potom vás však čaká už pekný výlet s parádnym cieľom, ktorým Vyšný Tajch v Ľubochnianskej doline nepochybne je.