V každom vydaní Ružomberského hlasu patrí jedna strana rubrike, ktorú radnica nazvala Správy z úradu. Informácie v nej sú z dielne Mestského úradu v Ružomberku. Nasledujúce riadky sme uverenili v Ružomberskom hlase č.15/2024.
Víkendy vo Vlkolínci spestrujú ukážky tradičných remesiel. Prezentovať jedinečné tradície regiónu dolného Liptova, ukázať dômysel a fortieľ miestnych remeselníkov je cieľom podujatí s názvom Remeslo má zlaté dno. Počas desiatich víkendov v letných mesiacoch majú návštevníci Vlkolínca možnosť spoznať tradičné remeslá a súčasných nositeľov tradícií. Organizátori podujatia si pripravili ukážky medovnikárstva, korálikovania, hrnčiarstva, kváskovania, drotárstva, košikárstva či tkania. Priamo v pamiatke, ktorá je zapísaná v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, však budú môcť záujemcovia spoznať aj prácu kožiarov, krojárov, oboznámia sa so spracovaním ľanu, včelieho medu, spoznajú čo je snovanie či plstenie. Podujatie, ktoré každoročne obdivuje viac ako desaťtisíc návštevníkov, začalo prvý júlový víkend ukážkou medovnikárstva a korálikovania. Sériu aktivít uzavrie prezentácia háčkovania posledný augustový víkend. Šikovní remeselníci predvedú návštevníkom techniky, ktoré sú tradičné pre Liptov a Vlkolínec. Zamerajú sa však skôr na novodobejšie okrasné predmety a nie bežné – úžitkové, ktoré sa vytvárali v minulosti. Záujemcovia si budú môcť s remeselníkmi podiskutovať o ich práci a možno si so sebou aj niečo z ich práce odnesú domov. „Ukážkami tradičných remesiel chceme spríjemniť návštevníkom ich pobyt vo Vlkolínci. Aj tento rok ukážeme bohaté tradície nášho regiónu, ktoré sa zachovávajú vďaka nadšencom a šikovným remeselníkom. Z minulých rokov máme skúsenosť, že podujatie Remeslo má zlaté dno je vyhľadávané a teší sa dobrému ohlasu. Verím, že si návštevníci opäť odnesú z Vlkolínca nielen príjemné zážitky, ale aj veľa nových zaujímavých informácií o našich remeslách,“ podotkol Ľubomír Kubáň, primátor mesta Ružomberok. Ukážky práce remeselníkov pre návštevníkov Pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Vlkolínec pripravili Kultúrny dom A. Hlinku, mesto Ružomberok a Informačné centrum Ružomberok. Na spoluorganizácii sa podieľa Oblastná organizácia cestovného ruchu Region Liptov. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskej republiky.
Materské školy privítajú v septembri 225 detí. Materské školy by malo v Ružomberok v novom školskom roku 2024/2025 navštevovať 753 detí. Prvýkrát v septembri prekročí brány škôlok 225 detí. Vyplýva to z Informatívnej správy o zápise do prvého ročníka ZŠ a zápise do MŠ v meste Ružomberok, s ktorou sa mestskí poslanci zoznámili na júnovom rokovaní zastupiteľstva. Ide o predpokladaný počet, na základe aktuálnych ukazovateľov sa zvykne v septembri zmeniť. Podľa údajov z mestskej matriky bude mať počet budúcich škôlkarov v Ružomberku v priebehu nasledujúcich rokov klesajúcu krivku. V roku 2025/2026 je predpoklad prijatia 239 detí, nasledujúci školský rok 2026/2027 by to už malo byt o 24 detí menej. V meste Ružomberok fungujú detské jasle a 10 materských škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta. Okrem nich môžu rodičia využiť služby štyroch súkromných materských škôl, jednej cirkevnej škôlky a jednej súkromnej špeciálnej materskej školy. Od septembra otvárajú svoje brány prvýkrát aj súkromné jasle.
Mestskí policajti rozdávali vodu. Vysoké teploty pretrvávajú a tak je aj zvýšená opatrnosť na mieste. Príslušníčky Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Ružomberku upozorňovali vodičov v uplynulých dňoch priamo v uliciach mesta na povinnosť skontrolovať svoje vozidlo po vystúpení. Pár minút v rozhorúčenom aute môže mať fatálne následky na živote i zdraví! Preventívnu akciu zopakovali aj ružomberskí mestskí policajti. Okoloidúcim v centre mesta Ružomberok opäť zdarma rozdávali pitnú vodu v plastových fľašiach. Prajeme pekné letné dni! Nezabúdajte však na pitný režim a na správnu ochranu proti slnku.
Žilinský kraj hľadá osobnosti. Nominujte osobnosť kraja. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) ocení aj tento rok výnimočné osobnosti, ktoré svojou činnosťou pozitívne ovplyvnili životy ľudí vo svojom okolí. Ak niekoho takého poznáte, navrhnite ho do konca augusta na ocenenie. Viac info na webe: www.zilinskazupa.sk. Vlani si cenu na návrh a po nominácii primátora mesta Ľubomíra Kubáňa prevzal profesor akad. mal. Ján Kudlička, ArtD. Pamätnú plaketu ŽSK si vlani v decembri na slávnostnom oceňovaní osobností za svoju odbornú činnosť odniesol aj Jiří Přibyl, zástupca riaditeľa v Liptovskom múzeu v Ružomberku a jeho dlhoročný pracovník.
V Černovej bude viac policajných kontrol. Mestská a štátna polícia sa budú v nesledujúcom období intenzívnejšie venovať kontrolám dodržiavania dopravného značenia do Černovej a Hrboltovej. Nové trvalé dopravné značenie na komunikácii I/18 E50 pri vstupoch do vedľajších komunikácií od Žiliny na Račkov a v smere na miestne cesty Ulíc Pri Váhu (vodárne), Potočná a pri vstupe do Ružomberka na miestnu cestu Ulica Čutkovská pribudlo v auguste minulého roka. Účelom zmeny, ktorú iniciovala ružomberská samospráva, bolo zvýšenie bezpečnosti na cestách a uliciach najmä v Černovej a Hrboltovej, ktoré dlhodobo ohrozuje tranzitná doprava. Motorovým vozidlám, ktoré nemajú cieľ cesty v danej lokalite, trvalé dopravné značenie nedovoľuje prejazd (tranzit) na miestnych cestách Račkov, Potočná, Pri Váhu, Čutkovská.
„Už keď sme iniciovali tieto zmeny, vedeli sme, že opatrenia nie sú ideálne. Uvedomujeme si zároveň, že komplikovanú dopravnú situáciu v Ružomberku vyrieši definitívne až obchvat, no kým je “hudbou budúcnosti” musíme prinášať také opatrenia, ktoré dokážu odľahčiť aktuálnu prepustenú dopravu v meste i našich mestských častiach,“ vysvetlil primátor Ľubomír Kubáň. Ako dodal, napriek tomu, že zákazové značky sú osadné takmer rok, ešte vždy sa nájdu motoristi, ktorí ich nerešpektujú a zákaz porušujú. „Po opätovných sťažnostiach občanov sme iniciovali pravidelné policajné kontroly v týchto úsekoch. Naše štatistiky na základe sčítačov dopravy, ktoré máme v Černovej umiestnené, dokazujú úbytok vozidiel oproti obdobiu pred osadením značiek. Ide najmä o nákladnú automobilovú dopravu. Na druhej strane, čo je pozitívne, registrujeme aj pokles počtu vozidiel, ktoré nerešpektovali najvyššiu povolenú rýchlosť a cez Černovú jazdili rýchlo,“ dodal primátor. Čoskoro sa zmeny organizácie dopravy dočkajú aj obyvatelia Ulice Pri Váhu v Černovej, kde bude samospráva iniciovať zníženie najvyššej povolenej rýchlosti vozidiel na 30 km/hod.
A pritom stačí zájsť na zberný dvor… Nachádza sa v areáli Technických služieb Ružomberok. Tu môžete odovzdať drobný stavebný i objemný odpad, pneumatiky, svetelné zdroje, batérie, akumulátory, elektroodpad aj nebezpečné odpady z domácností. Odvoz záhradného biologicky rozložiteľného odpadu - BRO (hnedé nádoby) zabezpečujú podľa harmonogramu Komunálne služby Mesta Ružomberok. Ak máte odpadu viac, napríklad z rezu drevín, môžete odpad sami doviezť do kompostárne (Lokalita Biela púť, Biely Potok). Prečo opäť opakujeme, čo už všetci dávno vieme? Pretože ešte stále nachádzame na rôznych miestach v meste, dokonca aj v blízkosti stojísk kontajnerov, veľké množstvá odpadu. Takého, ktorý tam nemá čo robiť! Vďaka usilovným pracovníkom menších obecných služieb odpad vyvážame a likvidujeme. No aj oni by boli radi, ak by sa mohli prioritne venovať poriadku verejných priestranstiev, nie likvidácii nelegálne uloženého odpadu. Ak ste svedkom takej udalosti, nebojte sa kohokoľvek upozorniť, že vyhadzovať odpad kdekoľvek sa jednoducho nesmie, lebo mu hrozí pokuta. Prípadne rovno zavolajte hliadku Mestskej polície Ružomberok na linke 159.
Vladimír Miškovčík (autor je hovorcom primátora mesta Ružomberok)