Ružomberský hlas
  • Utorok 16. júl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok, dolný Liptov, okres RK
  • Publicistika
  • 11. júl 2024
  • 177

„Nešli by sme na bicykli pozrieť vodopád v Lúčkach? Ešte som tam nebol,“ ozval sa v telefóne kamarát Janko. Z výletu po Okrese Ružomberok odchádzal nadšený. Ja som sa utvrdil v tom, že žijeme v nádhernom regióne.

Zastavenie číslo 1

V sobotu 15. júna 2024, deň po vyjdení ostatného čísla Ružomberského hlasu, je v našom regióne ozaj nádherné počasie, bez jediného mráčika. Ideálne podmienky aj na fotenie, o čom sa môžete presvedčiť aj z fotografií, ktoré sprevádzajú tieto riadky. Z Liptovského Mikuláša sme ráno vyrazili cestou „okolo Mary“. Premávka bola taká, ako sa na sobotné ráno patrí – pokojná. Po absolvovaní kratšieho kopca za križovatkou na obce Liptovská Anna a Bukovina a Bobrovník a Tvarožná, je pred nami tabuľa dávajúca znamenie o začiatku Okresu Ružomberok. „Tu musíme zastať, mám jedno pekné miesto. Z výhľadu budeš nadšený,“ vravím Jankovi. Po tom, čo videl nádherné údolie pred obcami a Potok a Bešeňová s množstvom stromov a zelene mi dal jednoznačne za pravdu. Ukážková reklama na nádhernú krajinu, navyše sprevádzaná štebotom vtáčikov.


Zastavenie číslo 2

Po ceste, ktorú sme videli pri našom prvom zastavení, pokračujeme popri obci Potok smerom na Bešeňovú. Táto obec pri termálnych prameňoch je známa nielen vodným parkom, výstavbou bytoviek či pekným športovým areálom, ale aj Bešeňovskými travertínmi. Turistická tabuľa umiestnená hneď pri ceste vás spoľahlivo nasmeruje k miestu, ktoré je, vďaka blízkosti železničnej trate, veľmi častým cieľom pohľadov aj z vlakov. Mimoriadne navštevovaným miestom je nepochybne aj minerálny prameň nachádzajúci sa ešte pred travertínmi. Môžete si z neho „načapovať“ chutnú minerálnu vodu, ktorý si osobne bez jej „železitej“ chuti neviem ani predstaviť. Ale späť k Bešeňovským travertínom: nie je aj pri nich krásny výhľad? Odpoveď nečakám, poznám ju.