Ružomberský hlas
  • Pondelok 15. júl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

15. Lúžňanský barytón. Všetko fungovalo na jednotku. Pokojne aj s hviezdičkou. Kvôli objektivite sme sa snažili nájsť aspoň malý nedostatok, „chybičku krásy“. Napriek enormnému úsiliu sa nám to nepodarilo...

Krásnym areálom pri Obecnom úrade v Liptovskej Lúžnej sa minulú sobotu do neskorých hodín ozývali podmanivé tóny dychoviek. Bol to neklamný znak, že znovu po roku nastal čas na ďalší ročník čoraz populárnejšieho Lúžňanského barytónu. Išlo o malé jubileum, keďže táto akcia napísala už 15. kapitolu. Tomu zodpovedal aj bohatý program. To hlavné sa samozrejme odohrávalo na pódiu, kde sa vystriedala domáca usporiadateľská dychová hudba Lúžňanka, ale divákom svoje umenie predviedli aj detský dychový orchester kubínske KaKaO, DH Podhrušovan z Topoľčianok, DH Predmierčanka (Predmier, okres Bytča), Slašťanská kapela (Slaská, okr. Žiar nad Hronom).

Všetko malo svoje miesto

Vrcholom programu bola kapela Taste of Brass z Bratislavy, ktorá sa špecializuje na interpretáciu hudby 60. až 80. rokov minulého storočia. Ich aranžmány skladieb, famózne prevedenie a ohromujúci spev nenechali ani na Lúžňanskom barytóne nikoho sedieť, tanečný parket sa zaplnil do posledného miesta.

Už pri vstupe do areálu to všade doslova dýchalo čistotou. Všetko malo svoje miesto, okrem bohatého programu na javisku boli pre návštevníkov pripravené aj tri veľké stany s lavičkami a stolmi, ako aj množstvo stánkov. Najmenší sa mohli dosýta vyšantiť na nafukovacích hradoch. Bolo pre nich pripravené aj maľovanie na tvár či ukážka a učenie hre na dychový hudobný nástroj. A tak sa miestami ozývali v stánkoch pre deti rôzne tóny, aj falošné, ale to k tomu patrí.


Nádherné výtvory

Šikovné ruky Anny Šenkeríkovej, ktorá s manželom žije práve v Liptovskej Lúžnej, poznajú už mnohí ľudia. Jej nádherné výtvory – medovníky, sme videli (a následne aj ochutnali - mňam) na vlastné oči. Už na pohľad je skutočne vidno, že táto práca ju baví, z medovníkov doslova sršala láska, s ktorou boli vytvorené. Je úžasné, keď sa takáto náročná práca pre niekoho stane záľubou, ktorej rozumie a do ktorej dáva nielen umenie, ale aj cit, radosť a srdce. Aj ona mala na barytóne stánok, kde boli k dispozícii jej medovníky. Mimochodom, pred časom za ne získala aj prestížne ocenenie Produkt Liptova. Musíme skonštatovať, že úplne zaslúžene.

Neďaleko bol ďalší (pojazdný) stánok, ako sa dnes zvykne hovoriť, „street food“-ového charakteru. Známe Chrumkoše Langoše s vždy usmiatym a priateľským majiteľom Petrom Horváthom nemali ani najmenšiu núdzu o zákazníkov, možno povedať, že sa prakticky nezastavili. Ich skutočne chrumkavý a vždy mimoriadne chutný langoš sme už viackrát ochutnali, a s hrdosťou na ďalších obyvateľov nášho okresu (langoše robí aj so svojou manželkou Monikou v Liptovskej Osade – pri hlavnej ceste) môžeme konštatovať, že sú – aspoň pre nás – najlepšie, aké sme kedy mali. Svedčí o tom aj najvyššie hodnotenie ich produktov na internete.