Ružomberský hlas
  • Sobota 22. jún 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Šport
  • 22. máj 2024
  • 225

Najvyššia súťaž basketbalistiek v rámci samostatného Slovenska má za sebou 32 ročníkov. Počas jej existencie je Ružomberok jediným klubom, ktorý ani raz neskončil bez medaily. Keď prirátame aj štyri medaily (3 krát zlato – 1 bronz) z I. československej ligy, tak sme na obdivuhodnej kóte 36 medailí.

V sezóne 2023/2024 v zápasoch Niké extraligy tréneri Juraj Suja (hlavný) a Michal Porubčan (asistent) použili 14 hráčok. Dvanástim s najväčšou minutážou sme vystavili už tradičné vysvedčenie. Okrem hodnotených dievčat v ružomberskom drese nastupovali Nina Oravcová (14 z / 124 min / 23 b / 1 trojka) a Eva Škvareková (10 z / 88 min / 10 b / 5 trojok).

Oľga Jackovecová +++++

Ukrajinka dostala od generálneho podporovateľa klubu Milana Fiľa výnimku, čo sa týka legionárok, keď prišla na Slovensko z Rusmi bombardovaného regiónu potvrdila, napriek hráčskej pauze kvôli materským povinnostiam, že je hráčkou európskych parametrov. Po troch rokoch zase máme silnú pivotku, ktorá pod oboma košmi odrobila kvantum práce a samozrejme, mimoriadne dôležité údery súperkám uštedrovala svojimi košmi. Ide tiež o úžasného človeka, ktorý na palubovke si nechce ani so silnými súpermi čo len pripúšťať prehry. Hráčke jediné, čo možno vytknúť je (niekedy) disciplína faulov. (28 z /696 min / 480 b / 19 trojok)


Alexandra Buknová ++++

Hrala ako správna kapitánka. Bola jednou z top líderiek družstva. Vždy sa snažila na palubovke, bez ohľadu na to, či jej padalo, alebo nepadalo, nechať všetko a strhnúť tiež spoluhráčky. Každý, čo len menší neúspech ju veľmi škrel. Slovenská reprezentantka, po návrate do Ružomberka (v lete 2021), jednoznačne odohrala svoju najlepšiu sezónu. Dokázala, že basketbalovo i mentálne vyzrela, len škoda, že mala dve vynútené nedobrovoľné stopky kvôli zraneniam. Najprv v jeseni, keď nejaký čas citeľne chýbala družstvu v EP FIBA, a potom vo finiši Niké extraligy. (19 z /458 min/ 179 b / 21 trojok)

Andrea Andělová ++++

V niektorom zápase možno divák pri pohľade na štatistky čakal od tejto „obvoďáčky“ viac košov, a zvlášť spoza perimetra, ale celkove klobúk dole pred mimoriadne pracovitou Češkou. Opäť sa potvrdilo, že v lete 2022 išlo o dobrú kúpu. Andrea bola veľmi dôležitou persónou pri organizácii hry smerom dopredu, no takisto v obrane. Vždy šliapala naplno a ani žiadny súboj nevypustila. Citeľne však nášmu družstvu chýbala v semifinálových zápasoch play–off. Na konci januára na Federálnom pohári v Piešťanoch ju zradil predný krížny väz v kolene, ktorý si vyžiadal plastickú operáciu, a tým bolo po sezóne. (14 z /334 m / 109 b / 15 trojok)

Lucia Hadačová ++++

Aj keď na tréningoch si s „muškou“ bez problémov tyká, v zápasoch akoby ju v koncovke stále limitovalo predchádzajúce zranenie ruky. Čo sa týka doskokov a ďalších cenných ziskov lôpt, je v tíme absolútne nenahraditeľná. V obrane úspešne doskočila 105–krát a v útoku sa dostala na číslo päťdesiat tri. Lucia síce nemá extra výšku, ale pod košom pracuje veľmi umne a šikovne. Určite ešte viac by svojmu tímu dala, keby ju nekvárili rôzne zdravotné problémy. Sezónu završovala so zraneným kolenom, viac – menej so sebazaprením, čo stlačilo i jej minutáž. Vždy má reálny pohľad na zápasové dianie. (26 z /558 min / 109 b / 7 trojok)

Viktória Havranová +++

Hráčka týmto zavŕšila 6–ročnú misiu v ružomberskom klube, z toho piatu extraligovú. Počas tohto pôsobenia sa dostala aj do slovenského ženského národného tímu. Čo sa týka minutáže, bola, spolu s Jackovecovou, najvyťaženejšou persónou MBK. Na ihrisku drela do úmoru, ochotná by azda bola aj dať sa ukrižovať za svoj tím. Nevyvarovala sa, hlavne v útoku, aj zbrklým riešeniam, či už po prihrávkach, alebo v koncovke. Inteligentná „baba“ si aj sama vedela vždy nastaviť objektívne zrkadlo. Odtiahla 27 zápasov, no vzhľadom na jej post, je 175 bodov slabšie číslo. (27 z /695 min /175 b / 8 trojok)