Ružomberský hlas
  • Štvrtok 19. september 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 4. apríl 2024
  • 1386

(KULTÚRNY DOM ANDREJA HLINKU) Pamätáte si na detskú rozprávku od Eduarda Petišku a Zdeňka Milera Krtko a nohavičky? Mnohí určite áno. Krtko sa v nej naučí, ako si vyrobiť nohavičky zo semiačka ľanu. Nuž, nie celkom zo semiačka, ale semiačko je určite začiatkom celého procesu, v ktorom mu pomáhajú kamaráti a na konci ktorého sa krtko raduje z krásnych nohavíc. Niečo podobné pozýva zažiť záujemcov Kultúrny dom Andreja Hlinku (KDAH).

Spracovanie ľanu je jednou z pôvodných a bežných zručností tradičnej kultúry nielen v Liptove. A hoci je práve Liptov regiónom, v ktorom sa v rôznych podobách tradície nielen uchovávajú, ale stále v niektorých jeho oblastiach aj prirodzene žijú, nie všetky súčasti kultúrneho dedičstva si pamätáme či máme s nimi kontakt.

Aj z tohto dôvodu vznikol na pôde KDAH, v spolupráci s občianskym združením M&N event, projekt, ktorý sa venuje spracovávaniu ľanu – významnej plodiny pri výrobe tradičných odevov. „Ide o projekt, ktorý je cyklom tvorivých vzdelávacích aktivít a sprievodných podporných podujatí. Je zameraný na vzdelávanie detí, mládeže i dospelých so vzťahom k prvkom tradičnej kultúry,“ o projekte povedala Adriana Weidlichová, kreatívna manažérka KDAH. Úmyslom projektu je osvojenie si tradičných zručností, remeselných postupov a techník v oblasti spracovania ľanu ako významnej hospodárskej plodiny i základného materiálu uplatňovaného v ľudovom odeve a tradičnom textile.

Ušijú si vlastný výrobok

Tento projekt bude realizovaný vo Vlkolínci. V rámci desiatich stretnutí sa jeho účastníci budú venovať pestovaniu a spracovaniu ľanu počas ročného cyklu až po ušitie konečného výrobku podľa vlastného výberu. „Ďalšou, paralelnou, aktivitou je realizácia druhej časti workshopov v spolupráci so Školou umeleckého priemyslu v Ružomberku, kde budú študenti tvoriť na tému „Návraty ľanu“. Cieľom bude prepojenie tradičného materiálu s moderným dizajnom,“ ozrejmila pre Ružomberský hlas A. Weidlichová.

Dobrodružné stretnutia

Sprievodnými aktivitami projektu budú interaktívna etnografická prednáška a záverečná výstava študentských prác a fotografií z procesu workshopu a konečných výrobkov. Podľa jej slov, zámerom je uchovať a zveľadiť podstatné prejavy regionálnej kultúry, zvýšiť záujem obyvateľov o ne, ako o podstatnú súčasť kultúrneho dedičstva formou vzdelávacích i prezentačných foriem voľnočasových aktivít.

Stretnutia by mali mať rozmanitý charakter: „Tvorivé, interaktívne a možno aj trochu dobrodružné, v krásnom prostredí Vlkolínca, kde si ľan vypestujeme i spracujeme. Zoznámime sa s ľanom ako plodinou, so všetkými nástrojmi, potrebnými na ich spracovanie a reálne ich použijeme v procese. Cieľovou skupinou sú všetci tí, ktorým je táto téma blízka, sú zvedaví a chceli by získať skúsenosť s pestovaním a spracovaním ľanu,“ zmienila sa A. Weidlichová. Lektorkou workshopov bude pani Zuzana Kovalčíková z Leštín, ktorá sa pestovaniu a spracovaniu ľanu každoročne venuje a je tak jednou z veľmi vzácnych ľudí na Slovensku, ktorí dokážu túto hodnotu odovzdávať ďalej, s čím má tiež dlhoročné skúsenosti.

Miesto len pre 12 záujemcov

Do cyklu desiatich workshopov sa môže prihlásiť 12 záujemcov. Konať sa budú v popoludňajších hodinách, konkrétne termíny bude KDAH dohadovať vždy aktuálne v rámci skupiny. Prvé stretnutie, v rámci ktorého bude zoznámenie sa s prostredím a nástrojmi a samotné siatie ľanu sa uskutoční koncom apríla/začiatkom mája, čo bude samozrejme ovplyvnené počasím. Cena celého cyklu je 50 eur, čiže len 5 eur na jeden workshop. Podľa A. Weidlichovej je to vďaka tomu, že projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Ak máte o workshop záujem, prihlasovať sa môžete do 4.apríla na tel. čísle: 0905 842 696, alebo na e-mail weidlichova@kdah.sk. 

Vyhľadávanie

Štvrtok 19. september 2024
0:0:0
Online: