Ružomberský hlas
  • Sobota 22. jún 2024
  • 0:0:0
  • Online:

(KOMENTÁR) Na začiatok zaujímavosť. Dnešný duel Niké ligy medzi MFK Ružomberok a DAC Dunajská Streda pískal ten istý rozhodca, ako stretnutie Ruže so Slovanom Bratislava 8. marca. Lukáš Dzivjak. Kým po zápase s úradujúcim majstrom, napriek viacerým diskutabilným verdiktom, sa na neho nevzniesla veľká vlna kritiky, či to bude platiť aj po dnešku, to sa uvidí...

Druhý polčas duelu Liptákov a DAC sa zapíše do histórie. 28-ročný Dzivjak v ňom udelil 6 žltých kariet, 1 červenú, odpískal ešte v 38. minúte po konzultácii so systémom VAR penaltu v prospech hostí a najmä vo vypätej časti zápasu po zmene strát pôsobil neisto, emotívne, neprofesionálne. Hlavne vtedy, keď v 84. a 85. minúte vyťahoval z vrecka (upravenú zo žltej) červenú kartu domácemu Tučnému. Evidentne bol rozhodca z Hranovnice rozladený, kartu udelil teatrálne, akoby ho práve takéto situácie "nakopli" a dodali mu adrenalín.

Lenže, profesionalita sa v týchto prípadoch vyznačuje predovšetkým tým, že svoje emócie a pocity krotím, držím na uzde, pretože musím dodržiavať pravidlá a aspoň pôsobiť profesionálne. A presne toto je pozícia, úloha a oblasť, ktorú v spomínanej časti hry hlavný rozhodca Dzivjak, ktorý píska 10 rokov a debut v najvyššej súťaži zažil pred necelými 2 rokmi, vôbec nezvládol.

Rozoberme si kľúčový okamih v 84. minúte stretnutia. Pri šestnástke hostí Tučný údajne fauluje domáceho Brunettiho. Ten sa ako podťatý zvalí na zem a akože sa zvíja od bolesti. Rozhodca píska. Tučný prichádza k Brunettimu, niečo mu povie, hráč hostí (ktorý sa dovtedy váľal po zemi) okamžite vstane a rozbehne sa k protivníkovi. Prichádza rozhodca, udeľuje žltú kartu obidvom aktérom. Následne sa odoberie k systému VAR, a odtiaľ mení rozhodnutie a Tučnému ukazuje (znovu, emotívnym spôsobom, rázne a značne pod vplyvom pocitov) rovno červenú kartu. Následne vidí žltú kartu aj domáci Boďa...

A ešte jeden moment. V 70. minúte dostal žltú kartu Zsigmund, kapitán domácich. Po jej udelení márne ukazoval hlavnému rozhodcovi kapitánsku pásku, čím chcel poukázať na to, že ako kapitán má právo s ním komunikovať. Dzivjak už vtedy prejavoval náznaky emotívnej reakcie...

Vôbec netvrdím, že ovplyvnil zápas, aj keď, aj to je možné. To však musia posúdiť iní, kompetentní. Záznam zo zápasu majú. Rovnako však videli duel nielen diváci pod Čebraťom, ale aj desaťtisíce ľudí prostredníctvom prenosu na Nova Sport a Voyo.

Každý si vytvorí svoj názor. Je smutné, že namiesto vývoja zápasu, utešených gólov a parádnych akcií sa znovu musíme baviť o rozhodcovi, ktorý možno nezvládol duel, a tým pripravil všetkých aktérov o pravý športový zážitok.

MFK Ružomberok - FK DAC Dunajská Streda 1:1 (0:1). Góly: 60. Tučný – 38. Koné (z 11m). ČK: 85. Tučný. ŽK: 70. Zsigmund, 77. Mojžiš, 84. Boďa), 86. Gerec – 68. Charatin, 84. Brunetti. MFK Ružomberok: Ťapaj – Gabriel, Malý, Mojžiš – Luterán (65. Zsigmund), Múdry, Lavrinčík, Selecký – Hladík (61. Gerec), Boďa (89. Jackuliak), Šefčík (46. Tučný). DAC 1904 Dunajská Streda: Popović – Andzouana, Csinger (78. Kaša), Kačaraba, Brunetti, Mendez – Charatin (79. Káčer), Vitális, Herc – Redzic (57. Goure), Koné (67. Jürgens). Rozhodca: Dzivjak – Ferenc, Štofik. Diváci: 1613.

Galéria

divider

Vyhľadávanie

Sobota 22. jún 2024
0:0:0
Online: