Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Aktuality
  • 14. február 2024
  • 295
  • Autor: Redakcia RH
  • FOTO: Štátna opera Banská Bystrica / stateopera.sk

V nasledujúcich riadkoch informujeme o dianí v regióne rozsiahlejšou formou. Dozviete sa všetko dôležité z udalostí – minulých aj budúcich (pripravovaných) – v okrese Ružomberok. Ide o výber z rubriky, ktorú sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.3/2024.

x Slečna vdova. Kultúrny dom Andreja Hlinku pozýva 13. marca o 18:00 do Veľkej dvorany na operetu Slečna vdova v podaní Štátnej opery. Texty piesní k tejto operete vytvoril Oldřich Nový, ktorý účinkoval i pri premiére diela v Zemskom divadle v Brne v roku 1935. „Na Slovensku bola táto opereta uvedená len raz, v Bratislave v roku 1940. Štátna opera sa rekonštrukciou tohto diela v hudobnom naštudovaní Jána Procházku a v réžii Tomáša Ondřeja Pilařa historicky po prvýkrát hlási k hudobnému odkazu svojho rodáka Jána Móryho,“ uvádzajú organizátori podujatia. Vstupné na operetu je 25 eur.

x Sen noci svätojánskej v podaní martinského divadla. Kultúrny dom Andreja Hlinku pozýva 21. februára o 18:00 do Veľkej dvorany na divadelné predstavenie Sen noci svätojánskej. Komédiu z pera anglického dramatika Williama Shakespeara uvidíte v podaní Slovenského komorného divadla Martin. Hra je o dobrodružstvách mladých aténskych zaľúbencov a skupiny ochotníckych hercov so skupinou víl a škriatkov, ktorí žijú v tmavom lese za mestom. Sen noci svätojánskej patrí medzi Shakespearove najobľúbenejšie komédie a často sa hráva na celom svete. Toto podujatie je súčasťou abonentného cyklu 2024, ktorú pripravil Kultúrny dom A. Hlinku. Vstupné na podujatie je 25 eur.

x Nová možnosť občerstvenia vo Vlkolínci. V mestskej časti Ružomberka zapísanej do Zoznamu Unesco popri už existujúcej reštaurácii pribudla aj ďalšia možnosť občerstvenia. V poslednej najvyššej chalúpke po ľavej strane vznikol podnik U ježibabky. Ponúka možnosť zakúpenia suvenírov, umeleckých výtvorov od dolnoliptovskej autorky a samozrejme kávu, čokoládu, čaj, syrové výrobky a voňavé darčeky.

x Nové predstavenie. Smejko, Tanculienka aj Huncúlik sa v novom predstavení Zaber a makaj! rozhodnú urobiť niečo pre svoje zdravie. A tak sa všetci traja dohodnú, že začnú poctivo cvičiť. Toto predstavenie budete mať možnosť s deťmi vidieť 18. februára o 16:00 vo Veľkej dvorane. Predstavenie trvá približne 60 minút a je vhodné pre všetkých od 2 rokov. Lístok v predpredaji v Informačnom centre stojí 14 eur, na mieste 16 eur.

x Munkovci. Pri príležitosti 100. výročia narodenia Tomáša Munka, jezuitského novica, vyhlásil provinciál jezuitov, p. Jozef Šofranko, SJ, Rok Tomáša Munka. S mottom “Svedectvo viery hojí rany” bola v Ružomberku v poslednú januárovú nedeľu slávnostná svätá omša, ktorej predsedal spišský pomocný biskup Mons. Ján Kuboš. Pri tejto príležitosti bola vytvorená aj webová stránka, kde budú pribúdať rôzne informácie o rodine Munkovcov. Pripájame odkaz: https://munkovci.jezuiti.sk/.

x Bezpečný internet. V Univerzitnej knižnici Katolíckej univerzity bola v utorok 6. februára konferencia Bezpečnosť detí v digitálnom priestore 2024 (Deň bezpečného internetu). Organizátormi konferencie boli Katolícka univerzita v Ružomberku, Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch (MPSVaR SR) a digiQ.

x Vyšívanie na papier. Liptovské múzeum pozýva na ďalšiu tvorivú dielňu z cyklu Kreatívne v múzeu: „V pondelok 12. februára dopoludnia sa budeme zaoberať fonalgrafikou – technikou vyšívania na papier. Vydierkované a vyšité obrázky môžeme zarámovať alebo zakomponovať do pohľadníc, knižných záložiek či šperkovnicových škatuliek.“ Ak máte záujem prísť na toto príjemné a tvorivé stretnutie, doneste si so sebou biely a farebný výkres, nožnice, ihlu na vyšívanie, malý nástenkový špendlík s veľkou hlavičkou (alebo hrubšiu ihlu, tenší klinec, šidlo), farebné nite na vyšívanie (Mulinku, Perlovku), lepidlo, zubaté nožnice, ozdobné vykrajovačky. Tvorivá dielňa začína o 9:00, vstupné sú 2 eurá.

x Opera pre deti. Kultúrny dom Andreja Hlinku pripravuje na 29. februára o 18:00 detskú rozprávkovú operu Kocúr v čižmách v dvoch dejstvách na motívy príbehu Charlesa Perreaulta z roku 1697 v podaní Štátnej opery. Ako informujú organizátori, toto dielo španielskeho skladateľa Xaviera Montsalvatgeho dostalo na scéne Štátnej opery fantazijnú podobu, ktorej sa potešia najmä najmenší diváci: „Deti sú interaktívne vtiahnuté do deja, ktorý rozpráva odloženým mačiatkam ich pestúnka Matilda. Ožíva tak Kocúr v čižmách, ktorý vďaka svojej šikovnosti ožení svojho pána – chudobného Mlynára – s krásnou princeznou. V predstavení účinkujú mačiatka, mačka Matilda, veselý Kocúr, chudobný Mlynár, nežná Princezná so svojim otcom – Kráľom, aj zradný Čarodejník. Tieto postavičky nestratili nič zo svojho čara od roku 1948, kedy im život v podobe pekných melódií vdýchol Montsalvatge. Predstavenie je v slovenskom jazyku a určite poteší dospelých aj deti.“ Vstupné na rozprávkovú operu je 20 eur pre divákov nad 15 rokov, pre deti do 15 rokov 10 eur. Predstavenie nie je vhodné pre deti do 7 rokov.

x Jeho svet. Komediálnu drámu Otec v podaní divadla Múza Teatro si môžete pozrieť 25. marca vo Veľkej dvorane. „Pútavý, miestami až detektívny príbeh jedného muža, ktorý žije spolu so svojou dcérou finálnu etapu svojho života. Do nej mu zasahuje jeho choroba, ktorá však často spôsobuje smiešne, až groteskné situácie. Otec odmieta pomoc od svojej dcéry, avšak jeho svet sa mení tak, že začína pochybovať o svojich blízkych aj celej realite,“ popisujú predstavenie organizátori. Zažijete smiešno - smutné rozprávanie o rodinných vzťahoch ľudí, ktorí čelia otázke zodpovednosti pri starostlivosti o rodiča v etape života, ktorej sa málokto z nás môže vyhnúť.

x Hokej a charita. V sobotu 10. februára bude v Ružomberku už 8. ročník Charitatívneho hokejového turnaja kňazov. Podujatie spája dva rozmery: charitu a šport. Na turnaji sa zúčastňujú štyri družstvá kňazov a rehoľníkov z celého Slovenska. Turnaj bude na Zimnom štadióne Stana Mikitu so začiatkom o 11:00. Turnaj je organizovaný pod záštitou spišského diecézneho biskupa Mons. Františka Trstenského a primátora mesta Ružomberok Ľubomíra Kubáňa.

x Oznam plavárne. Permanentky na ružomberskú plaváreň, ktoré boli kúpené v minulom roku, sú platné len do 14. februára.

Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: