Ružomberský hlas
  • Sobota 22. jún 2024
  • 0:0:0
  • Online:

Malá zasadačka ružomberskej radnice v stredu 17. januára zaplnila novinármi z regionálnych aj celoštátnych médií. Privítali ich primátor Ľubomír Kubáň, hovorca mesta Vladimír Miškovčík a Miroslav Parobek z kancelárie primátora.

„Vítam vás na úrade, ponúknite sa,“ otvoril podujatie Raňajky s primátorom Ľubomír Kubáň. Na výber boli croissanty, chlebíčky, ale aj káva a čaj podľa želania. „Toto je naše prvé spoločné stretnutie, ale plánujem ho opakovať viackrát v roku,“ prezradil ďalej prvý muž mesta. Zobral si slovo aj v ďalších minútach, aby predstavil zástupcom médií svoj pohľad na prvý rok vo funkcii primátora. Hovoril nielen o zastavenej výstavbe plavárne, ale aj o možnosti rekonštruovať starú, autobusovej doprave či pripravovaných zmenách na radnici. Tá najbližšia by sa mala udiať už v marci.

„Zaniknúť by mala Kancelária primátora, keďže z nej nechcem robiť politický referát. Naopak, v snahe posilniť funkčnosť a pracovný záber úradu vznikne z nej Oddelenie kultúry, cestovného ruchu, marketingu a komunitného rozvoja,“ dodal Ľ. Kubáň. Uplynulý rok bol podľa jeho slov rokom problémov, ale aj veľkých výziev. Vníma lepšie a efektívnejšiu komunikáciu s obyvateľmi, zaviedol s nimi pravidelné stretnutia, uskutočnili na radnici personálny audit a zmenili organizačnú štruktúru, v klientskom centre v átriu radnice už čoskoro pribudne platobný kiosk, kde bude možné bezkontaktne uhrádzať poplatky či dane.

Mesto významne personálne posilnilo oddelenie projektov a grantov. Ako tiež pripomenul v hodnotení vlaňajška, Ružomberok ožil, čoho dôkazom nie sú len mnohé kultúrne a spoločenské akcie, ale aj atraktívnejší Ružomberský jarmok a predĺžené Ružomberské Vianoce. Magistrát rozšíril zahraničné partnerstvá, najmä cezhraničná spolupráca s Poľskom sa môže rozvíjať vďaka tomu, že novými partnerskými mestami Ružomberka sa stali Wisla a Czarny Dunajec.

Má sa odbornou súťažou obnoviť centrum mesta, pripravuje sa nová parkovacia politika a v rámci projektu Smart technológie pribudli v uliciach elektronické informačné tabule, 50 kamier a 1 200 parkovacích senzorov. Primátor Ľubomír Kubáň tiež informoval o schválenom projekte vybudovania cyklochodníka v dĺžke 1,4 km z priemyselného obvodu pri Zápalkárni až po železničnú stanicu, alebo o inštalácii 94 stojanov pre 188 bicyklov pri základných školách vďaka spolupráci s OZ Bajkom.

V Ružomberku tiež pribudne 23 nabíjacích staníc na elektromobily, na čo získalo mesto viac ako 130 tisíc eur. Podľa prvého muža mesta by sa mal počet poslancov v budúcom volebnom období znížiť z 25 na 16, a podarilo sa tiež zmeniť počet volebných obvodov z 11 na 5. Vďaka dobrej spolupráci so spoločnosťou Skipark-RK (kde má radnica podiel) – prevádzkovateľom strediska Malinô Brdo, sa podarilo vyrokovať zľavy pre ľudí s trvalým pobytom v Ružomberku. „V lete majú možnosť za 20-pertcentnú zľavu využívať pri nákupe lístkov na lanovku, celodenného lístka do bikeparku či pri kúpe jazdy na kolobežke či horskej káre. V zimnej sezóne môžu zľavu využiť pri nákupe celodenného skipasu.“

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.2/2024)

Vyhľadávanie

Sobota 22. jún 2024
0:0:0
Online: