Ružomberský hlas
  • Streda 21. február 2024
  • 0:0:0
  • Online:

(čítanie+) Dávno zhasla sláva jedinečných kúpeľov v Korytnici. A nielen to. Už pred vyše tromi rokmi zavreli aj plniareň tejto unikátnej minerálnej vody. Poslední kúpeľní hostia opustili areál čarokrásnych kúpeľov v Korytnici pred približne 35 rokmi. Odvtedy lokalita (s výnimkou liečebných minerálnych prameňov) neustále chátra. Aj minimálne pokusy oživiť jej niekdajšiu slávu skončili neúspešne.

Po desaťročiach úpadku však Korytnici v okrese Ružomberok (kataster Liptovskej Osady) zasvietilo svetielko nádeje. Či bude žiara čoraz väčšia, alebo zhasne ako už niekoľkokrát v minulosti, to ukážu najbližšie týždne a mesiace.

Napíšeme len to, čo môžeme a vieme z overených zdrojov. Len nedávno sa podarilo spoločnosti Tatras Valley Invest z Banskej Bystrice získať hornú aj dolnú časť Korytnice. Teda, lokalitu od križovatky pri otočke autobusu s bývalými kúpeľnými budovami, ako aj bývalý penzión Svätopluk, plniareň minerálnej vody a objekty pod ňou.

Štatutárny orgán firmy zastupuje člen predstavenstva Jaroslav Lehončák. Exkluzívne pre Ružomberský hlas potvrdil, že nadobudli nehnuteľnosti v lokalite bývalých kúpeľov v Korytnici. „Máme v záujme túto lokalitu ďalej rozvíjať a zveľaďovať. O svojich plánoch rozvoja kúpeľnej lokality a plničky minerálnych vôd bude spoločnosť Tatras Valley Invest, a.s. informovať verejnosť v nasledujúcich mesiacoch,“ poznamenal pre RH.

Je to prvý raz za uplynulé desiatky rokov, kedy celý areál bývalých kúpeľov, vrátane plniarne minerálnej vody a súvisiacich objektov (už zrekonštruovaných počas pôsobenia Zlatka Banovića v minulom období), ovláda jedna podnikateľská skupina.

Záujem o rozvoj tohto na slovenské pomery bezkonkurenčne jedinečného areálu, potvrdil pre RH aj starosta Liptovskej Osady Robert Kuzma. „Prišli za mnou vlastníci a predostreli mi zámer, že by v Korytnici chceli rozvíjať kúpeľníctvo. Oficiálne ale zatiaľ neevidujeme žiadnu žiadosť o stavebné povolenie. Predsa však nastal ešte jeden pozitívny moment, zaplatili nahromadený dlh dane z nehnuteľnosti,“ dodal.

Dopĺňame, že na Korytnici je mimoriadne vzácna predovšetkým tamojšia minerálna voda. Svojím zložením sa môže s ňou v Európe dokonca porovnávať len voda v Karlových Varoch a francúzskom Vichy. Korytnická minerálna voda (pramene Jozef, Žofia, Vojtech a Antonín) je.......................

(dokončenie príspevku v Ružomberskom hlase č.1/2024)


(symbol (čítanie+) znamená, že celý článok si môžu prečítať len predplatitelia RH, alebo je dostupný v papierovom vydaní Ružomberského hlasu)

Vyhľadávanie

Streda 21. február 2024
0:0:0
Online: