Ružomberský hlas
  • Pondelok 27. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 5. január 2024
  • 847
  • Autor: Michal Domenik
  • FOTO: rkhlas, KDAH, ruzomberok.sk, skozilina.sk/Roderik Kučavík

Sobota 13. január 2024. O šiestej večer. Veľká dvorana Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku (KDAH). Štátny komorný orchester Žilina. To sú podstatné informácie o kvalitnom kultúrnom podujatí, ktorým v našom meste odštartuje tzv. abonentný cyklus.

Zajtrajší koncert Martina Chodúra v synagóge je už vypredaný. Český spevák, skladateľ, textár, multiinštrumentalista, bývalý člen ostravskej rockovej skupiny Robson a víťaz prvej série relácie Česko-Slovenská SuperStar z roku 2009 sa predstaví v Ružomberku a odštartuje tak kultúrny rok v meste.

Už o týždeň neskôr, v sobotu 13. januára, bude Veľká dvorana KDAH patriť Štátnemu komornému orchestru zo Žiliny. "Na koncerte zaznejú operné melódie tohto zoskupenia na čele s čestným šéfdirigentom Leošom Svárovským a sólistami, soprán Tereza Mátlová. Toto podujatie je súčasťou jedinečného abonentného cyklu 2024, ktorú pripravil Kultúrny dom A. Hlinku," informuje mestská spoločnosť KDAH.

1.

Štátny komorný orchester v Žiline vznikol roku 1974 ako jediný orchester „mozartovského typu“ na Slovensku. "Je príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry SR, reprezentuje slovenské interpretačné umenie doma aj v zahraničí. Kvalita hráčov, z ktorých mnohí sú absolventmi žilinského konzervatória, skúsenosti a majstrovstvo prvého šéfdirigenta Eduarda Fischera umožnili rýchly umelecký rast orchestra. Jeho ďalšími šéfdirigentmi boli Jan Valta, Leoš Svárovský (v súčasnosti čestný šéfdirigent), Oliver Dohnányi a Simon Chalk. Od sezóny 2023/2024 je nový šéfdirigentom mladý český dirigent František Macek," uvádza na svojej stránke skozilina.sk.

V roku 1977 získal orchester medzinárodné uznanie, keď sa stal festivalovým orchestrom Salzburger Festspiele. Zakrátko dostal pozvanie na Pražskú jar a potom nasledovali úspešné koncerty na mnohých medzinárodných festivaloch Predstavil sa v takých významných koncertných sálach ako Musikverein a Konzerthaus vo Viedni, Rudolfinum v Prahe, Tonhalle Düsseldorf, Komická opera, Konzerthaus, Sála filharmónie a Dóm v Berlíne, Katedrála sv. Františka v Assisi, Veľká sála Petrohradskej filharmónie, Palác hudby v Barcelone, Teatro Arriaga v Bilbau, Concertgebouw v Amsterdame, Symphony Hall v Osake, Metropolitan Art Hall v Tokiu, Kráľovská opera v Bruseli, Teatro Abadia v Madride, Gasteig v Mníchove, Invalidovňa v Paríži, Arena v Ženeve, Palacio de Deportes v Madride, Pavilhao Atlantico v Lisabone, Glenn Studio v Toronte, Národné centrum interpretačného umenia v Pekingu, Centrum umenia v Soule atď… Orchester doteraz uskutočnil viac ako 3 300 koncertov vo väčšine štátov Európy, v Tunisku, Turecku, Arménsku, Južnej Kórei, štyrikrát v Japonsku, trikrát v Číne, dvakrát v USA, dvakrát v Kanade a v Brazílii.

Štátny komorný orchester je ako jediný slovenský orchester od roku 2004 členom zoskupenia európskych orchestrov „ONE Orchestra Network for Europe“. S podporou EÚ vytvára nový typ spolupráce zameraný na výmenu skúseností a rozvoj kultúry v Európe v programe Creative Europe. S orchestrom účinkovalo mnoho svetoznámych dirigentov a sólistov. Pre hudobné vydavateľstvá Opus, Donau, Naxos, Brilliant Classics, BMG, OEHMS Classics, Hevhetia, Music Master, Diskant a i. uskutočnil mnoho nahrávok.

2.

Ešte stále máte možnosť zakúpiť si tzv. abonentnú vstupenku za 120 eur (VIP séria stojí 200 eur s neobmedzenou konzumáciou počas predstavení). Pri zakúpení si môžete vybrať vlastné miesto v sále, ktoré bude len vaše počas všetkých programov - je ich šesť, každý mesiac od januára do júna po jednom. Ponuka je naozaj pestrá, a kvalitou aktérov dokáže uspokojiť aj náročného diváka. Konkrétne: Novoročný koncert Štátneho komorného orchestra Žilina, činoherné predstavenie Sen noci svätojánskej v prevedení Slovenského komorného divadla Martin, operetu Slečna vdova od Štátnej opery, slovenskú predpremiéru Radošincov a SĽUKu – Ako som vstúpil do seba, koncert Štefana Šteca s kapelou Fajta a na záver jedinečné hudobné dramatické predstavenie Edith Piaf v prevedení Štátnej opery.

„Abonentných vstupeniek je obmedzené množstvo – 196 kusov. Umožňujú záujemcovi zakúpiť si na všetky predstavenia vybraný rad a miesto na sedenie, ktoré preferuje, a zostane mu na celý čas. Na ďalšiu sezónu má potom majiteľ vstupenky prednostné právo zakúpiť si rezerváciu na rovnaké miesto znovu,“ vysvetľuje Radek Zdráhal, riaditeľ Kultúrneho domu A. Hlinku. Zakúpiť si môžete abonentku v Informačnom centre Ružomberok na Bernolákovej 1, tel. 044/432 10 96. Viac informácií o abonentnom cykle 2024 nájdete TU alebo TUCena samostatnej vstupenky na Novoročný koncert: 25,00 eur.