Ružomberský hlas
  • Piatok 13. december 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Aktuality
  • 21. december 2023
  • 1704

Divadelná sála Národného domu v Martine bola uplynulú sobotu (9. decembra 2023) dejiskom slávnostného oceňovania osobností Žilinského samosprávneho kraja. Kraj svoje osobnosti takto oceňoval už 13. krát. 

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová po úvodnom privítaní najskôr šiestim laureátom odovzdala pamätné plakety. Jedna z nich smerovala aj do Ružomberka, pretože ju získal dlhoročný pracovník Liptovského múzea (jeho sídelná budova sa nachádza práve v Ružomberku) Jiří Přibyl. Dlhoročný pracovník Múzea liptovskej dediny v Pribyline (aktuálne aj zástupca riaditeľa Liptovského múzea pre správu objektov a technickú prevádzku) pamätnú plaketu dostal za dlhoročnú aktívnu prácu v prospech slovenského múzejníctva a mimoriadny prínos pri rozvoji Liptovského múzea. Vo svojom príhovore vyslovil želanie, aby práca pri ochrane pamiatkového fondu, ktorá je behom na dlhé trate, stále pokračovala aspoň na takej úrovni, aby aj ďalším generáciám mohli zachovať všetko, čo doteraz vybudovali.

Najvyššie ocenenie pre Jána Kudličku

Za mimoriadny dlhoročný prínos v oblasti výtvarného umenia a podporu a rozvoj kultúry v Žilinskom kraji získal najvyššie ocenenie kraja aj Ján Kudlička. Krajský parlament udelenie ocenení pre tri osobnosti schválil na svojom septembrovom zasadnutí. Okrem Jána Kudličku ocenili aj Adolfa Scherera (in memoriam) za mimoriadne športové úspechy vo futbale a reprezentáciu Žilinského samosprávneho kraja i Slovenska doma a v zahraničí a Rudolfa Patrnčiaka za dlhoročný výnimočný prínos v oblasti folklóru a za propagáciu ľudového umenia Jánošíkovho kraja doma i v zahraničí. Ján Kudlička však pri slávnostnom oceňovaní chýbal zo zdravotných dôvodov a cenu si tak na pódiu nemohol prevziať osobne. Odovzdajú mu ju dodatočne.

Primátor sa teší z každej spolupráce

V hľadisku divadelnej sály Národného domu v Martine nechýbal ani ružomberský primátor Ľubomír Kubáň so svojím zástupcom Róbertom Kolárom. Obaja sú zároveň aj poslanci Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja. „Som veľmi rád, že sa úspešne zavŕšil proces, ktorý som inicioval návrhom na ocenenie ešte v septembri. Ružomberčan, pán profesor Kudlička je významnou osobnosťou výtvarného umenia, ktorá presahuje hranice regiónu či Slovenska. I v súčasnosti je veľmi aktívny nielen na poli umenia a teším sa z každej našej spolupráce. Ďakujem za jeho celoživotnú tvorbu, lokálpatriotizmus a široké pole aktivít, ktorými robí Mesto Ružomberok dobré menom,“ vyjadril sa primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň na svojom profile na Facebooku. Mrzelo ho, že zdravotné dôvody Jánovi Kudličkovi neumožnili osobnú účasť a tak mu s viceprimátorom Robertom Kolárom nemohli osobne zablahoželať k významnému oceneniu.

Vizitka Jána Kudličku

Túto vizitku o Jánovi Kudličkovi sme uverejnili na stránkach Ružomberského hlasu spolu s informáciou z rokovania krajského parlamentu, na ktorom mu bolo schválené udelenie ocenenia. Radi tak činíme opäť. Ján Kudlička je slovenským maliarom, grafikom, ilustrátorom, spisovateľom a taktiež pedagógom. Zaoberá sa kresbou, plastikou, fotografiou a realizáciami výtvarných diel. Študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, po štúdiu sa zameriaval na pedagogickú činnosť a vlastnú tvorbu. Ako pedagóg pôsobil v Bratislave, Banskej Bystrici, Katoviciach a v Ružomberku. Na vtedy novovzniknutej Katolíckej univerzite v Ružomberku viedol Katedru výtvarnej výchovy.

Ako pedagóg a tvorca prispieva k rozvoju kresťanskej kultúry. Usporiadal desiatky autorských výstav doma a v zahraničí. Vydal desiatky monografií, odborných publikácií a umeleckých textov. Participoval na realizácii výtvarných objektov pre film E. Pontiho "Between Strangers", s obsadením S. Loren a G. Depardieu. Spolu s L. Lajčiakom pripravili knihu, dar pre svätého otca Jána Pavla II, pri príležitosti jeho návštevy na Slovensku.

Okrem výtvarného umenia má v jeho tvorbe dôležité miesto aj umelecké slovo. Jeho centrom celoživotného záujmu sa stala krajina, predovšetkým Liptov a Orava. Podieľal sa aktívne na vzniku a činnosti novootvorenej galérie súčasného umenia ROZETA v Ružomberku a taktiež pri vzniku a kreovaní Fullových dní v Ružomberku. Jeho diela nájdeme v galériách po celom SR i v súkromných zbierkach a nadáciách doma a v zahraničí. Rozsah jeho umeleckého pôsobenia presahuje hranice mesta, ŽSK i Slovenska. Je držiteľom viacerých ocenení: Pamätná medaila prezidenta SR R. Schustera (2002); Medaila za zásluhy a vznik Katolíckej univerzity v Ružomberku (2003); Cena Fra Angelica, Bratislava (2021).

Kto ešte získal pamätnú plaketu?

O Jiřím Přibylovi sme písali v úvode, pre úplnosť prinášame menoslov aj ostatných držiteľov pamätnej plakety. Marcela Dobešová: za aktívnu a dlhoročnú pomoc sociálne slabším a zraniteľným skupinám obyvateľov v Žilinskom kraji. Mons. Tomáš Galis: za osobitný prínos pri zriadení a rozvoji Žilinskej diecézy i za podporu spoločenského a duchovného života v Žilinskom kraji. Vladimír Janiga: za dlhoročný výnimočný prínos v oblasti kultúry a zachovávanie umeleckého kováčstva v Žilinskom kraji a na Slovensku.

 Ľudovít Kupkovič: za celoživotný prínos v oblasti architektúry, výtvarnej fotografie, umeleckej i vydavateľskej tvorby a rozvoj spoločenského života v Žilinskom kraji. Združenie na záchranu Lietavského hradu: za dlhoročný mimoriadny prínos pri obnove a zachovávaní Lietavského hradu ako významnej kultúrnej pamiatky Žilinského kraja.

Vyhľadávanie

Piatok 13. december 2024
0:0:0
Online: