Ružomberský hlas
  • Streda 21. február 2024
  • 0:0:0
  • Online:

29-ročný Matej zo Spišskej Novej Vsi zaútočil vo vlaku 1. novembra na Marcelu z Košíc, ktorá študuje na Katolíckej univerzite. Najprv oficiálna verzia incidentu od štátnej polície: „V jednom z vlakových kupé rýchlika R672 Tatran z Košíc do Žiliny došlo pri Spišskej Novej Vsi k útoku 29-ročného muža na 22-ročnú ženu, bez zjavného dôvodu. Obeti boli spôsobené viaceré bodno-rezné poranenia v oblasti krku a rúk.“

Ako ďalej polícia uvádza, po príchode vlaku do stanice sa podozrivý snažil z vlaku ujsť. Zabránili mu v tom spolucestujúci. Poškodenú ženu si prevzala do starostlivosti posádka záchranárov, previezli ju do nemocnice, kde bola hospitalizovaná, už mimo ohrozenia života, konštatovala Polícia SR vo štvrtok 2. novembra.

Už o deň neskôr útočník čelil obvineniu z obzvlášť závažného zločinu vraždy v štádiu pokusu, v súbehu s prečinom výtržníctva. Krajský policajný vyšetrovateľ mal spracovať podnet na podanie návrhu na vzatie obvineného Mateja do vyšetrovacej väzby. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov.

Ešte v nedeľu 5. novembra rozhodoval košický mestský súd o návrhu krajskej prokuratúry na vzatie Mateja Š. do väzby. Návrhu sudkyňa vyhovela a útočník bol vzatý do útekovej a preventívnej väzby. Spolu s obhajcom však neskôr podali opravný prostriedok, a tak bude vo veci rozhodovať krajský súd.

Podľa redakčných informácií mala Marcele zachrániť život sprievodkyňa vo vlaku, ktorá duchaprítomne strhla záves pri okne, aby zastavila silné krvácanie z krku. Mal jej to spôsobiť útočník, ktorý ju najmenej päťkrát bodol do pravej časti krku. Pritom, ako sa bránila, jej spôsobil aj rezné poranenie.

Matej vraj na svoju obhajobu nevedel nič uviesť a len dookola opakoval, že si nič nepamätá. Obeť predtým vôbec nepoznal. Po tomto incidente polícia okamžite posilnila hliadky vo vlakoch, o čom informovala aj verejnosť.

K hroznému incidentu sa vyjadrila aj Katolícka univerzita v Ružomberku, kde 22-ročná Marcela študuje. Udalosť označila za vážny a agresívny trestný čin. „Na Katolíckej univerzite len ťažko v tejto smutnej chvíli hľadáme slová, ktoré by dokázali vyjadriť smútok a zdesenie, ktoré prežívame. Sme zhrození z agresivity a násilia, ktoré hlboko odsudzujeme. Našu študentku, spolužiačku a kamarátku ubezpečujeme o našich modlitbách, blízkosti a pomoci. Veľmi si prajeme jej skoré zotavenie.“

Škola tiež poznamenala, že ďakuje všetkým, ktorí poskytli prvú pomoc a zachránili Marcele život. „Osobitne sprievodkyni vo vlaku, spolucestujúcim a záchranným zložkám. Prosíme, dávajte pozor nielen na seba, ale aj na druhých.“

V Kaplnke sv. Alberta, ktorá sa nachádza v areáli bývalej Mladej generácie na Hrabovskej ceste, bola odslúžená sv. omša za rýchle a skoré zotavenie 22-ročnej študentky. Aj takýmto spôsobom sa snažíme vyjadriť našu spolupatričnosť a podporu, že sme myšlienkami a modlitbami neustále s ňou,“ komentovala tento počin KU.

Záverečné ktoré Katolícka univerzita deň po incidente zverejnila, ponechávame v pôvodnom znení bez komentára: „Na konci sa ešte vynára otázka: Čo sa to s nami, „ľuďmi, s touto spoločnosťou, stalo?“

Vyhľadávanie

Streda 21. február 2024
0:0:0
Online: