Ružomberský hlas
  • Pondelok 15. júl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Aktuality
  • 2. december 2023
  • 6312

(čítanie+) V Šuranoch na juhu Slovenska začne v budúcom roku spoločnosť Gotion InoBat Batteries (GIB) s obrovskou investíciou v podobe výstavby závodu na výrobu batérií, čo regiónu prinesie 1500 pracovných miest. Informácie o tomto projekte priniesol internetový portál Úradu vlády SR. Spoločnosť GIB sa skladá zo slovenského InoBat a čínskeho Gotion High-Tech. Čínska firma patrí medzi troch najväčších globálnych výrobcov batérií a zároveň je exkluzívnym dodávateľom pre Volkswagen.

„GIB je jedinečným príkladom silného partnerstva medzi rýchlo sa rozvíjajúcim startupom so špičkovými skúsenosťami v rozvoji projektov a znalosťami slovenského kontextu a technologickým lídrom schopným poskytnúť plný rozsah technológie a výrobné kapacity na zvýšenie produkcie. Spoločne sme schopní umiestniť Slovensko a Európu do stredu zelenej ekonomiky," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti InoBat Marián Boček.

Výstavba sa začne v budúcom rokuVládni predstavitelia a zástupcovia spoločnosti GIB podpísali 22. novembra memorandum, na základe ktorého sa investor zaviazal začať s výstavbou v roku 2024, ministerstvo hospodárstva prisľúbilo projektu poskytnúť dotácie, vysporiadať pozemky, pripraviť stavebnú parcelu a zabezpečiť pripojenie k elektrickej sieti. V Šuranoch tak vyrastie fabrika, ktorej výrobná kapacita bude na úrovni 20 GWh a bude stáť na pozemku s veľkosťou 65 hektárov. Spoločnosť GIB vidí Slovensko ako krajinu s veľkým potenciálom, aj preto svoju investíciu nasmerovali do tohto segmentu. Počiatočných 20 GWh sa môže rozšírením výroby zvýšiť aj na 40 GWh. Začiatok výroby by podľa investora mal prísť v roku 2026, nič však nechcú uponáhľať.

„Zahraničné investície sú pre našu ekonomiku nevyhnutným katalyzátorom. Prinášajú nielen kapitál, ale aj pracovné príležitosti a technologické inovácie. Naša vláda je garantom stabilného a predvídateľného politického a právneho prostredia aj garantom profesionality pri riadení krajiny. Príchod zahraničných investícií, tvorba pracovných miest, technologický transfer a prílev kapitálu do krajiny sú preto priamym potvrdením vzájomnej dôvery medzi vládou a investormi,“ skonštatoval po podpise memoranda premiér Robert Fico.

Prispejeme k dekarbonizácii Slovenska Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková ocenila výber lokality. Továreň do Šurian okrem nových pracovných miest prinesie aj špičkovú technológiu. „Som veľmi rada, že jedna z prvých investícií, ktoré môžeme za môjho pôsobenia oznámiť, bude výstavba gigabaterkárne, ktorá je kľúčová pre budúcnosť automobilového priemyslu a elektromobility nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Urobili sme prvý zásadný krok, ktorým spoločne deklarujeme, že máme záujem o ďalšiu spoluprácu, že na tejto investícii budeme veľmi intenzívne pracovať a že spoločne tak opäť prispejeme k dekarbonizácii Slovenska.“

 Predseda predstavenstva Gotion High-tech Li Zhen uviedol, že v novej ére energetických médií sú batérie hlavným pilierom prechodu k energetickému skladovaniu. „S podporou vlády Slovenskej republiky má Gotion ambíciu vybudovať tento projekt ako najvyspelejšiu továreň na batérie s nulovou uhlíkovou stopou nielen v Európe, ale dokonca aj na celosvetovej úrovni. Dúfame, že v budúcnosti bude Slovensko nielen svetovou jednotkou v produkcii áut na obyvateľa, ale aj v produkcii batérií na obyvateľa. Dokončenie továrne bez uhlíkovej stopy výrazne posunie proces udržateľného rozvoja v Európe a prispeje k novej globálnej energetickej transformácii.“

V tejto súvislosti pripomenieme, že Mariána Bočeka sme na stránkach Ružomberského hlasu vyspovedali ešte v roku 2020. Vtedy nám prezradil, že firma InoBat Auto prichádza na trh s revolučnou baterkou pre elektromobily, ktorej vývoj a..................

(dokončenie článku v RH23/2023)

symbol (+) = čítanie plus = znamená, že celý príspevok si môžete prečítať len v papierovej verzii novín Ružomberský hlas, resp. v PDF verzii výhradne pre predplatiteľov RH.

Vyhľadávanie

Pondelok 15. júl 2024
0:0:0
Online: