Ružomberský hlas
  • Pondelok 27. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Aktuality
  • 16. november 2023
  • 362

V nasledujúcich riadkoch informujeme o dianí v regióne rozsiahlejšou formou. Dozviete sa všetko dôležité z udalostí – minulých aj budúcich (pripravovaných) – v okrese Ružomberok. Rubriku "Stalo sa. Stane sa?" uverejňujeme v Ružomberskom hlase v každom čísle.

Mikuláš po novomMesto Ružomberok a Kultúrny dom Andreja Hlinku pripravujú na utorok 5. decembra podujatie Mikuláš v meste. Tento rok však bude iné ako bolo zvykom. Začne sa v Parku Š. N. Hýroša tvorivými dielničkami, pokračovať bude príchodom Mikuláša a vystúpeniami detských účinkujúcich. Tie vyvrcholia rozsvietením výzdoby v parku. Nakoniec Mikuláš v sprievode detí a rodičov prejdú do centra mesta, kde spoločne s primátorom rozsvietia vianočný stromček. O podujatí vás budeme včas podrobnejšie informovať.

Priame otázkyAdela a štyria chlapi je zábavná show s autogramiádou a je pripravená na sobotu 18. novembra o 18:00 vo Veľkej dvorane. Podľa tvorcov programu pôjde o výnimočnú show, ktorá je zárukou skvelého humoru. Sľubuje tiež inteligentné zamyslenia a priame otázky až ku koreňu veci. Účinkujú: Adela Vinczeová, Vlado Kobielsky, Filip Tůma, Marek Fašiang a Adam Bardy. Dĺžka podujatia: 100 minút, vstupné od 20 eur.

Klinické skúšanie liekovV Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok – FN opäť spustili proces klinického skúšania liekov. Ide o výskum liekov na dobrovoľníkoch a je to nevyhnutná súčasť vývoja a schvaľovania liekov, vďaka čomu sa vytvárajú nové, vysokokvalitné informácie o liekoch. Účelom je vyhodnotiť bezpečnosť a účinnosť u zdravých alebo chorých dobrovoľníkov. „Odborné skúsenosti a nové informácie z tejto problematiky som zbierala počas odbornej komunikácie a viacerých konzultácií s NOI - Národný onkologický inštitút, pod vedením koordinátorky klinických skúšaní – Timei Farkašovej,“ informovala Mgr. Lenka Palcová, odborný referent referátu vedy a výskumu ÚVN.

Ocenenie pre nemocnicuV Bratislave bola v druhej polovici októbra prvá konferencia venovaná skríningovým programom rakoviny prsníka, ktoré boli na Slovensku postupne spustené od roku 2019. Konferenciu organizovali Národný Onkologický inštitút, MZ SR, Komisia MZ SR pre zabezpečenie kvality v rádiológii, radiačnej onkológii a v nukleárnej medicíne a Slovenská rádiologická spoločnosť. Súčasťou konferencie bolo aj ocenenie piatich skríningových pracovísk. Medzi nimi bola aj Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok – FN, ktorá podľa ocenenia „Spĺňa najvyššiu garantovanú kvalitu pre mamografický skríning“ na základe plnenia európskych indikátorov kvality mamografického skríningu vyhodnocovaných v Slovenskej republike v roku 2022. „Naše skríningové centrum ročne zachytí 50 – 60 novozistených prípadov rakoviny prsníka v tomto regióne v priebehu roka. Oproti predchádzajúcim rokom je to nárast z 2,5 tisíc do 5000 žien. Aj napriek tomuto nárastu je to stále málo,“ uviedla MUDr. Jana Jurášová, mamodiagnostička.

Veda a vieraNa Katolíckej univerzite bola v závere októbra medzinárodná konferencia s názvom „Významné osobnosti katolíckych univerzít a ich príbehy“, ktorú organizovala KU spolu s Nanovic Institute for European Studies (University of Notre Dame, USA) v rámci spolupráce partnerstva katolíckych univerzít „CUP“ (Catholic Universities Partnership). Ako uviedla KU, konferencia symbolicky vyvrcholila vysviackou nového spišského biskupa s účasťou zahraničných partnerov: „Mons. František Trstenský je ako vysokoškolský profesor úzko spätý práve s Katolíckou univerzitou v Ružomberku a právom ho potešila účasť zástupcov (nielen) z Notre Dame University (na ktorej tiež študoval) rovno na Spiši.“ Vo svojom príhovore poďakoval aj účastníkom z akademického sveta a apeloval: „Usilujme sa spoločne ukázať, že veda a viera sú vo vzájomnom dopĺňaní.“

Výberové konanie na náčelníka polícieMesto Ružomberok vypísalo minulý týždeň výberové konanie na obsadenie funkcie: Náčelník Mestskej polície Ružomberok. Prihlášky s požadovanými dokladmi v zalepenej obálke s označením: „Výberové konanie – Náčelník MsP Ružomberok“ – NEOTVÁRAŤ“ je potrebné doručiť do 16. novembra do 10:00 na adresu: Mesto Ružomberok, Námestie Andreja Hlinku 1, 034 01 Ružomberok. Termín a miesto pohovoru oznámi prednosta MsÚ prihláseným žiadateľom, ktorí splnia požadované podmienky, najmenej 7 dní pred dňom pohovoru. Všetky podrobné informácie k výberovému konaniu nájdete na internetovej stránke mesta.

Postupová dráma s MikulášomNárodný pohár vo futbale postavil proti sebe dve liptovské mužstvá. Pod Čebraťom sa odohral zápas medzi MFK Ružomberok a MFK Tatran Liptovský Mikuláš. Ruža začala dobre, a skóre otvoril v 21. minúte Hladík – 1:0. Mikuláš vyrovnal z penalty Jendrišekom v 51. minúte – 1:1. Keďže sa duel skončil remízou, rozhodovali pokutové kopy. V nich Ružomberku pomohli bývalí hráči v drese Tatranu. Gerát penaltu premenil, Jendrišek však nie, a Gerát v záverečnej sérii tiež, a tak sa z postupu tešili Ružomberčania.

Favorit sa triasol o výsledokDo Koniarne prišiel koncom októbra grécky majster, veľkoklub, ktorý doteraz drží svetový rekord v počte neprehratých zápasov (137). Olympiacos Pireus, nabitý hviezdami a drahými hráčkami, však takmer v Ružomberku padol. Zdecimovaný káder Juraja Suju nepustil súpera do výraznejšieho náskoku, a papierového favorita zápasu zachránilo len vyfaulovanie sa dvojice domácich hráčok (Jackovecová a Mikovčáková), ako aj dochádzanie fyzických síl oklieštenej zostavy. Ruža napokon prehrala 46:59, ale zanechala výborný dojem z predvedenej hry.

Vyhľadávanie

Pondelok 27. máj 2024
0:0:0
Online: