Ružomberský hlas
  • Štvrtok 18. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Aktuality
  • 11. september 2023
  • 576

Uprostred leta začali s výstavbou spojovacej lávky medzi Hubovou a Švošovom. V koryte Váhu vytvorili brod pre prechod mechanizmov. Stará lávka je už niekoľko rokov uzavretá, nová bude ukotvená na 24 metrov vysokom pylóne, vizuálne tak bude pripomínať most SNP v Bratislave. Dielo, na ktoré roky zháňal peniaze starosta Švošova Milan Široň, by malo byť dokončené na jeseň. Zhotoviteľom je Liptovská stavebná spoločnosť.

Technické riešenie vyplynulo z umiestnenia stavby, keďže je v tesnej blízkosti hlavnej cesty I/18 na hubovskej strane a pri železničnej trati na strane Švošova. Je to jeden z mála mostov, zavesených len na jeden pylón. Osem párov oceľových lán ukotvených na pylóne bude držať 76-metrovú mostovku.

Kritický stav starej lávky riešia samosprávy od roku 2015, štyri roky je oficiálne zatvorená. „Peniaze sa našli, až keď ju začlenili do budúcej Vážskej cyklomagistrály. Hore na pylóne možno bude aj ufo, ale iné ako v Bratislave. Ak by sa tam v budúcnosti zahniezdil bocian, tak tam vytvoríme plošinu, ktorá zabráni znečisťovaniu popod ňu prechádzajúcich, povedal M. Široň pre TV Markíza.

Pôvodne obec získala z eurofondov 1,4 milióna eur. „Po vysúťažení však riešime navýšenie ceny na 1,6 milióna, čiže potrebujeme dodatočných 200 tisíc eur ako nenávratný finančný príspevok,“ uviedol starosta. Krokov, ktoré urobil bolo veľa. „Po nespočetných listoch, v ktorých sme prosili o pomoc premiérov a ministrov a na ktoré nám odpovedali záporne, sme podali v októbri 2021 žiadosť cez IROP, kde nám až v auguste roku 2022 oznámil riadiaci orgán v Žiline, že nám schvaľujú nenávratný finančný príspevok. Prešli sme si tromi verejnými obstarávaniami a zostalo nám doslova niekoľko mesiacov na realizáciu. Preto projektant ešte robil viaceré zásahy, aby sme to sa všetko stihlo tento rok, napríklad musel zmeniť železobetónovú mostovku za kompozitnú,“ priblížil M. Široň.

Dodal, že počas asanácie starej lávky a nevyhnutného času na inštaláciu novej lávky, priame spojenie medzi obomi obcami nebude na chvíľu existovať. „Predpokladám, že sa tak stane približne na dva týždne na prelome októbra a novembra,“ dodal. Nová lavica bude slúžiť hlavne cyklistom, ale aj obyvateľom Švošova a Hubovej na cestu do práce, je možné že sa stane aj atrakciou pre turistov.

Lavicu pred 60 rokmi postavil štát a odovzdal ju za korunu obci Švošov. Tak vytvoril prechod ponad Váh. Nová lavica je nevyhnutnou súčasťou infraštruktúry týchto dvoch obcí.

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.16/2023)

Vyhľadávanie

Štvrtok 18. apríl 2024
0:0:0
Online: