Ružomberský hlas
  • Sobota 22. jún 2024
  • 0:0:0
  • Online:

SPRÁVY Z ÚRADU Pravidelnú rubriku Správy z úradu pripravuje v Ružomberskom hlase Mesto Ružomberok. V novinách majú tieto riadky vyčlenenú samostatnú stranu, ktorú obsahovo pripravuje radnica.

Zaškoľovanie detí s poruchou autistického spektraProblematike zaškoľovania detí s poruchou autistického spektra (PAS) v základných školách v Ružomberku bolo venované pracovné stretnutie vo vedení mesta v utorok 4. júla. Okrem vedúcej oddelenia školstva, športu a mládeže na mestskom úrade Janky Lokajovej, riaditeľky Súkromného centra poradenstva a prevencie Miriamy Gerbovej preberali zástupcovia mesta problematiku aj s matkami detí, ktorých sa to dotýka. Podľa vlastných slov, mnohokrát musia prekonať strastiplnú cestu, kým sa im podarí dieťa s diagnózou autizmus umiestniť do základnej školy. V septembri tohto roku sa uskutoční spoločné stretnutie opäť, tentoraz už za účasti riaditeľov mestských základných škôl. Cieľom bude analyzovať aktuálnu potrebu, možnosti a postup, aby bolo možné v školskom roku 2024/2025 vyriešiť zaškolenie detí s PAS.

Zmeny v prímestskej doprave. Od soboty 1. júla až do štvrtka 31. augusta jazdia autobusy prímestskej dopravy zabezpečované spoločnosťou ARRIVA v prázdninovom režime a počas voľných dní v sviatočnom režime. V cestovných poriadkoch o tom informujú značky uvedené pod číslom spoja. Počas letných mesiacov je potrebné na to pamätať pri plánovaní vašich ciest. Podrobné informácie o cestovných poriadkoch môžu cestujúci získať na internetovej stránke www.arriva.sk, prostredníctvom e-mailu na adrese: informacie@arriva.sk alebo na linke zákazníckej podpory: +421 915 733 733 od 8.00 do 20.00 hod. každý deň vrátane víkendov a sviatkov.

Okolo Slovenska 2023 ponúkne svetovú cyklistickú kvalituŠtyri tímy najvyššej ligy, šesť prokontinentálnych, desať kontinentálnych celkov a jedna reprezentácia. Na takúto zostavu sa môžu tešiť fanúšikovia cyklistiky počas 67. ročníka Medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktoré sa uskutočnia od 13. do 17. 9. v slovenských deviatich mestách na trati z Košíc do Púchova. Najvýznamnejšie slovenské preteky zavítajú 15. septembra aj k nám do Ružomberka. Tretí deň totiž prevedie cyklistov na trase z Ružomberka do Martina. Pretekári absolvujú 171,6- kilometrovú trasu cez Lúčky, Dolný Kubín, Oravský Podzámok, Oravskú Lesnú, Zázrivú, Sklabiňu, Martin, Beliansky Kopec, Dolný Sklaník, ktorá ponúkne porciu troch rýchlostných a štyroch horských prémií. Jazdu zakončia v cieli v Martine na ulici M. R. Štefánika. Viac informácií o pretekoch Okolo Slovenska 2023 záujemcovia získajú na webe https://www.okoloslovenska.com.

Predbežný zoznam tímov 67. ročníka Okolo Slovenska: World tímy – Soudal Quick-Step, Jumbo-Visma, Astana Qazaqstan, Groupama-FDJ, Pro tímy – Caja Rural-Seguros RGA, Kern Pharma, Eolo-Kometa, Green Project-Bardiani CSF-Faizane, Corratec, Human Powered Health, Kontinentálne tímy – Dukla Banská Bystrica,  RRK Group-Pierre Baguette-Benzinol, Volkerwessels, Friuli ASD, Adria Mobil, Hrinkow, HRE Mazowsze Serce Polski, ATT Investment, Elkov-Kasper, Epronex-Bike Hungary.

Rokovanie o budovaní športovej infraštruktúryPre prirodzený rozvoj športových klubov, jednotlivcov, ale aj podporu aktívneho životného štýlu detí a mládeže je nevyhnutné budovať kvalitnú športovú infraštruktúru. Je to zároveň jedna z úloh, s ktorou sa bude musieť mesto vysporiadať. O projekte športového areálu na Základnej škole Bystrická cesta hovoril s jej riaditeľkou Dr. Elenou Volanskou za účasti pracovníkov z oddelenia školstva a športu mestského úradu primátor mesta Ľubomír Kubáň. Venovali sa rozpracovanosti projektu a možnostiam financovania z externých zdrojov. Aj druhé pracovné stretnutie dňa 30. júna sa týkalo športu, tentokrát projektu Multifunkčnej športovej haly ako súčasti športového areálu pri Základnej škole na Klačne. Spolu so zástupkyňou oddelenia investícií na mestskom úrade informoval primátor o postupe a možnostiach zaradenia akcie do investičného plánu mesta s následnou možnosťou financovania z niektorých výziev na podporu športu.

Bezplatná dlhová poradňaMáte dlhové problémy alebo poznáte vo svojom okolí osobu, o ktorej viete, že sa nachádza vo finančných problémoch? Navštívte Dlhovú poradňu v Ružomberku. Pomôcť jednotlivcovi zbaviť sa dlhov, ale aj zmeniť jeho celkové postoje, správanie, úroveň individuálnej finančnej gramotnosti a rozpočtovej zodpovednosti tak, aby opakovaniu nadmerného zadlženia aktívne predchádzal je cieľom bezplatnej Dlhovej poradne v Ružomberku. Štátom zriadená inštitúcia, ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti finančných dlhov, sídli na Katolíckej univerzite v Ružomberku (Hrabovská cesta 1/1652, 3. poschodie, číslo dverí 325). Tím poradne je zložený zo skúsených odborníkov v oblasti ekonómie, práva a psychológie. Zo začarovaného kruhu dlhov vám pomôžu sa dostať bezplatne, diskrétne a vďaka profesionálnemu prístupu. Kontakt: www.pomahamedlznikom.sk, tel.: +421 918 660 745, e-mail: bdp.rk@upsvr.gov.sk

Ružomberský turistický pas sa rozrastáV týchto dňoch si záujemcovia o spoznávanie okolia Ružomberka mohli všimnúť, že boli zverejnené ďalšie zaujímavosti z Dolného Liptova, ktoré rozširujú ponuku v Ružomberskom turistickom pase. Pred letnou sezónou do pasu pribudlo ďalších 12 lokalít, ktoré sa nachádzajú v okrese Ružomberok. Turisti medzi známymi atrakciami nájdu aj miesta, kam zavíta len málokto, napríklad lesopark v Hrboltovej, minerálny prameň Medokýš v Ludrovej i vyhliadku na skalných bralách Žiar nad Liptovskou Osadou. Zo známejších lokalít pribudli túto sezónu v pase Liptovský hrad nad Kalamenmi, Ružomberskú kalváriu či Kostol sv. Martina v Martinčeku. Okrem menovaných noviniek v pase nájdete aj historické a architektonické pamiatky, vodopád, zaujímavý skalný útvar alebo najvyšší vrchol dolného Liptova. Aktuálne Ružomberský turistický pas využíva viac ako 17 000 ľudí. K dispozícii sú tri verzie pasu, dve detské (brožovaná a letáková) a jedna brožovaná bez obmedzenia veku. V pase je aktuálne zaradených 32 lokalít a ku každej je vyrobená originálna pečiatka. Turistický pas je spoločná aktivita mesta a Informačného centra Ružomberok. Viac informácií nájdete na webe: www.pas.ruzomberok.sk.

Vladimír Miškovčík, hovorca primátora mesta Ružomberok

(článok sme v rámci rubriky Správy z úradu uverejnili v Ružomberskom hlase č.14/2023)

Vyhľadávanie

Sobota 22. jún 2024
0:0:0
Online: