• Šport
  • 31. máj 2023
  • 446

(čítanie+) Ružomberskí futbalisti zahviezdili v Podbrezovej, stopku im však vystavila Žilina. Neustály hustý dážď, podmočený terén plný mlák. Takéto podmienky čakali na zverencov Petra Struhára v semifinále baráže o Európsku konferenčnú ligu v utorok 23. mája v Podbrezovej.

Ružomberok postúpil do baráže ako 7. tím ligy, Podbrezová skončila štvrtá. Druhú semifinálovú dvojicu tvorili piata Banská Bystrica a šiesta Žilina. Do pohárovej Európy sa však mohol pozrieť iba jeden – celkový víťaz baráže. Na Horehroní začali Liptáci fantasticky. Už v 3. minúte viedli po umnom teči Madleňáka – 0:1. Domácim sa nedarilo, poveternostné podmienky a terén na vlastnom ihrisku im paradoxne robil oveľa väčšie problémy ako Ružomberku.

Aj preto MFK zvýšil náskok ešte do polčasu – v 43. minúte Gerec šikovne preloboval Ludhu – 0:2. V samom závere polčasu si vyslúžil od hlavného rozhodcu červenú kartu Bakaľa, a nariadený pokutový kop bez problémov premenil Chrien – 0:3. Druhý polčas už Ruža len kontrolovala stav, Podbrezová, ktorá mala o hráča menej, už prakticky nič nevymyslela. Išlo o dominantný výkon tímu spod Čebraťa, ktorý znovu potvrdil, že to na Železiarov vie. V tejto sezóne s nimi ani raz neprehral (2:2, 2:0, 3:0).

Iný príbeh sa písal minulý piatok pod Dubňom. Ružomberok nastúpil vo finále baráže o Európsku konferenčnú ligu proti domácej Žiline v identickej zostave ako v Podbrezovej v duchu hesla, že víťazná zostava sa nemení. Lenže proti našim chlapcom stál úplne iný kolektív ako v utorok. Navyše, na vlastnej – umelej – tráve, na ktorej poznajú Žilinčania každé (umelé) stebielko. A to bolo vidieť, poznať a cítiť od začiatku až do konca.

Na tento, ako aj na predošlý duel baráže, zabezpečil futbalový klub z Ružomberka výjazd pre všetkých záujemcov zadarmo. Aj preto bol sektor hostí pomerne slušne zaplnený, o podporu mali Liptáci postarané. Nestačilo to. Žilina mala jasnú prevahu, Ruža sa do šancí prakticky vôbec nedostala. Ešte pred polčasom z priameho kopu nádhernou strelou prekvapil Krajčírika Galčík – 1:0 pre domácich.

Po zmene strán sa síce snaživému družstvu Petra Struhára podarilo vyrovnať, keď Gerecovu strelu dorazil hlavou do siete Madleňák – 1:1. Už o deväť minút to však neplatilo, Žilina znovu udrela Kaprálikom – 2:1. Konečnú podobu výsledku a zaslúženému víťazstvu dal v 70. minúte Ďuriš – 3:1.

FAKTY

Semifinále, utorok 23.5.: FK Železiarne Podbrezová – MFK Ružomberok 0:3 (0:3). Góly: 3. Madleňák, 43. Gerec, 45. Chrien (z 11m). Žltá karta: 57. Chrien. Červená karta: 45. Bakaľa. Rozhodovali: Kráľovič - Hancko, Jekkel. Diváci: 1130. FK Železiarne Podbrezová: Ludha – Oravec, Bartoš, Bakaľa – Ďatko (71. Kukoľ), Paraj, Bariš (71. Š. Faško), Talakov (46. Kováčik), Blahút (84. Mielke) – Špyrka (46. Horvát), Pavúk. MFK Ružomberok: Krajčírik – Fabiš, Malý, Mojžiš, Selecký – Zsigmund, Domonkos – Šefčík (89. Macejko), Chrien (81. Luterán), Madleňák – Gerec (78. Boďa).

Finále, piatok 26.5.: MŠK Žilina – MFK Ružomberok 3:1 (1:0). Góly: 39. Galčík, 62. Kaprálik, 70. Ďuriš – 53. Madleňák. Žltá karta: 86. Gidi. Rozhodovali: Smolák – Poláček, Jekkel. Diváci: 2072. MŠK Žilina: Ľ. Belko – Minárik, Stojčevski, Nemčík – Rusnák (78. Javorček), Gidi (89. Anang), Adang (61. Addo), Bari – Kaprálik, Ďuriš, Galčík (61. Kopas). MFK Ružomberok: Krajčírik – Fabiš, Malý, Mojžiš, Selecký – Zsigmund (69. Luterán), Domonkos – Šefčík (69. Tučný), Chrien (89. Kelemen), Madleňák (89. Úradník) – Gerec (56. Boďa).

Ružomberok si veril a mal jasný plán. Vyhrať v Podbrezovej, a potom aj v Žiline/Banskej Bystrici. Podarilo sa na 50%. Výkon MFK na Horehroní bol excelentný, naordinovaná taktika správna, prispôsobenie sa neľahkým podmienkam na jednotku. V Žiline to nevyšlo. Ruža ťahala za kratší koniec povrazu, domáci boli o poznanie lepší, ich postup do pohárovej Európy je bez debaty zaslúžený a..........................

(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.10-11/2023 | Symbol "Čítanie +" znamená, že kompletný príspevok je okrem tlačenej verzie RH k dispozícii v PDF verzii len pre predplatiteľov RH)