Ružomberský hlas
  • Pondelok 27. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:

ÚVN doslova valcuje konkurenciu. Zvíťazila už tretíkrát za sebou, a stala sa tak opätovne najlepšou nemocnicou na Slovensku vo svojej kategórii. Najnovšie zverejnila svoj prieskum spokojnosti pacientov štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Robila ho na vzorke 6 321 hospitalizovaných poistencov, ktorí strávili vlani aspoň jednu noc v nemocnici.

V kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc si vybojovala medzi pacientami prvenstvo Ústredná vojenská nemocnica SNP – Fakultná nemocnica Ružomberok. Predbehla aj martinskú či banskobystrickú nemocnicu. „Tento prieskum robíme každý rok. Dáta, názory a spätnú väzbu našich poistencov považujeme za zdroj informácií, vďaka ktorému vieme poskytovanie zdravotnej starostlivosti na Slovensku neustále zlepšovať,“ uviedol generálny riaditeľ štátnej poisťovne Richard Strapko.

Podobný prieskum na vzorke takmer 7 000 pacientov pred časom zverejnila aj poisťovňa Dôvera. Aj v ňom dominovala ružomberská ÚVN, keď za sebou nechala rovnako podobné zdravotnícke zariadenia v Martine, Banskej Bystrici, Prešove či Žiline. Dôvera pripomína, že v prieskume, ktorý bol taktiež za minulý rok, nehodnotili pacienti odbornosť lekárov, alebo použité liečebné metódy. Sústredili sa na kvalitu ubytovania, prístup personálu a subjektívny pocit zlepšenia zdravia po prepustení z nemocnice.

Aj v treťom rebríčku dosiahla ružomberská nemocnica prvenstvo. Išlo o hodnotenie inštitútu INEKO, pričom v kategórii Veľké nemocnice sa na prvom mieste s celkovým skóre 65 bodov umiestnila práve ÚVN. V hodnotenom kritériu spokojnosti pacientov dosiahla absolútne najvyššie skóre až 79 bodov. Na druhom mieste skončila Banská Bystrica, nasledujú Martin, Žilina a Univerzitná nemocnica v Bratislave.

„Pri tzv. Veľkých nemocniciach ide o koncové zariadenia, ktorých zriaďovateľom je štát,“ pripomína inštitút. Ďalej o ocenení Nemocnica roka píše: „Hodnotené nemocnice museli prejsť kvalifikačnými kritériami komplexnosti a dostatočnej veľkosti vzorky pri sledovaných ukazovateľoch.“

Na snímke pri mikrofóne riaditeľ ÚVN Róbert Rusnák, v pozadí minister obrany Jaroslav Naď. Len pripomíname, že práve rezort obrany je zriaďovateľom ružomberskej nemocnice.

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.8/2023)

Vyhľadávanie

Pondelok 27. máj 2024
0:0:0
Online: